By 12 Kasım 2012 Devamı →

BİTKİSEL ÜRÜNLERİ KULLANIRKEN DİKKATTürk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, bitkisel ürün bile olsa, bu tür ürünlerin eczacı denetiminde, doğru dozlarda ve doğru kullanım şekilleriyle tüketilmesi gerektiğini bildirdi.
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların rahatlıkla ulaşabildiği, kontrolsüz bir biçimde kullanılan zayıflama ilaçlarının, “bitkisel olduğu” gerekçesiyle hala “masummuş” gibi gösterilmeye devam ettiğini savundu. Merdivenaltı üretimi yapılan zayıflama ilaçlarının Ankara Emniyeti tarafından ele geçirildiğini anımsatan Kızılay, bu tür ürünlerin çoğu zaman kaçak yollarla ülkeye sokulduğunu belirtti.
Bitkisel olduğu gerekçesiyle zararsız olması gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını ifade eden Kızılay, şunları kaydetti: ”Bitkisel ürün bile olsa, bu tür ürünler eczacı denetiminde, doğru dozlarda ve doğru kullanım şekilleriyle tüketilmelidir. Her ilaçta olduğu gibi, bitkisel ürünlerde ve hatta bitkilerde de yanlış kullanım başka hastalıkları ve beraberinde ölümü bile getirebilmektedir. Son günlerde zayıflama ürünlerinden kaynaklı ölüm haberlerinin art arda gelmesi bunu doğrulamaktadır. İşte bu nedenle, bu ürünlerin eczacı kontrolünde eczanelerden temin edilmesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değil Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması ve denetlenmesi gerekmektedir.”
Kızılay, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırma izni verildikten sonra tüm bitkisel ürünlerin İlaç Takip Sistemi kapsamına alınması gerektiğini, ilaçların üretimden tüketiciye gidene kadar ki süreçlerin en ince ayrıntısına kadar incelendiği bu sistem sayesinde değil eczanelere, ülkeye bile sahte ürün girmesinin mümkün olmadığını da bildirdi.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.