By 18 Nisan 2012 Devamı →

BİTKİSEL SAHTEKARLIKLARA DİKKATKilo mevsimi açıldı ya, “ot-çöp” satarak bu işten para kazanmayı kafaya koyan uyanıklar -her sene olduğu gibi- yine piyasaya çıktı!
Kimi kiraz sapı, üzüm çöpü, kırmızıbiber kapsülü, kimi altın çilek, lahana özü, kimi elma, greyfurt “zayıflatır, kilo verdirir, inceltir, sıkılaştırır” gibi dayanılması güç vaatlerle size pazarlamaya çalışıyor.Oysa, bunların hepsinin tam bir palavra olduğunu, kilo vermenize yardımcı olabilecek, “beslenme ve aktivite programına” destek olabilecek etkili ürün sayısının, doğal desteğin üçü-beşi geçmediğini bu köşede de, televizyondaki programlarımızda da sık sık tekrarladık. Biz yazmaya-söylemeye, sizi uyarmaya devam ettikçe onlar da her yıl yeni bir ot-çöp bulup etkileyici sloganlar üreterek sizin -daha doğrusu cüzdanlarınızın- peşini bırakmamaya kararlılar!

Siz bu vaatlere kulak kabartmaya devam edip konuya bilinçle yaklaşmadıkça onlar hep olacaklar. “Filanca bakanlığın izni” veya “falanca doktorun tavsiyesi”ne inanıp siz bu faydasız hapları, otu-çöpü yutmaya devam ettikçe, onlar da her yıl huzurunuzda olmaya (!) devam edecekler, bundan hiç kuşkunuz olmasın…

İŞE YARAYANLAR HANGİLERİ?
Eğer “Ben kararlıyım, diyetimi yapacağım, aktivitemi artıracağım ama bana destek olabilecek doğal şeylerden istifade etmekten de vazgeçmeyeceğim!” diyorsanız ben ve Yaşasın Hayat diyetisyenlerinin (Nilüfer Bayram, Müge Başer, Deniz Yemişçi, Melek Türkmen) size önerebilecekleri destekler var ama isimler bu yıl da yine aynı:

Karbonhidrat emilimini azaltabilen fasulye bazlı carb blocker, yağ emilimini azaltabilen fat blocker, insülin direncini kırmaya ve kan şekerini desteklemeye yarayabilen chromium picolinate, tarçın ve yeşil çay özleri ile yağ metabolizmasını özellikle mitokondriyalarda yağın yakılmasını hızlandırabilen carnitin ile CLA gibi doğal moleküller.

Yine de bu desteklerin de etkili bir egzersiz programı, kişiye özel bir diyet programı ve medikal-tıbbi bir değerlendirme ve takip olmadan tek başlarına işe yarmayacaklarını bir kez daha
hatırlatalım.

BİR SORU BİR CEVAP
Diyet yapmak bir ekip işi
SORU: Diyet yapıp bırakmak psikolojimi bozuyor. Aslında kolay kilo veriyorum ama motivasyon eksikliği nedeniyle iradesizim gibi geliyor. Ne yapabilirim?

CEVAP:
Kilo vermeye başlarken artan motivasyonunuz, kilo koruma döneminde genellikle uçup gider. Motivasyon eksikliğinin başladığı dönemlerde davranış değişikliği terapileri size iyi gelecektir. Bu terapilerde yeme davranışlarınızda sizi kilo almaya iten nedenler tartışılıp kalıcı çözümler sunulacaktır. O nedenle kilo verme programlarının içinde psikolog varlığı size iyi gelecektir. Sizi motive edecek önemli unsurlardan biri fiziksel aktivite düzeninizdir.

Diyetiniz alışkanlıklarınız doğrultusunda çeşitlenirken yediklerinizden suçluluk duymaya başlamak, verdiğiniz kiloları almanızın nedenlerinden biri olacaktır. Bu duyguyu sağlıklı bir beslenme planı, davranış değişikliği terapileri ve egzersiz önerileri ile ortadan kaldırabilirsiniz. Diyetisyen Nilüfer BAYRAM

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , ,


Comments are closed.