By 28 Kasım 2009 Devamı →

BEYİN TÜMÖRÜNDE TEDAVİ YOLLARIEşim beyin tümörü hastası. Tümör sürekli nüks ediyor. Tedavi konusunda önerileriniz nelerdir?

Eşim (55) yaklaşık 10 ay önce nöbet geçirip bayıldı. Yapılan tetkikler sonrasında beyin tümörü tanısı konuldu. Ameliyatla tümör alındı. Tümörün tipinin ‘anaplastik astrositom grade 3’ olduğu belirtildi. Eşim ameliyattan sonra 42 gün eş zamanlı olarak kemoterapi ve radyoterapi aldı. 5 ay sonra tümör tekrarlayınca yeniden ameliyat oldu. Tümörün temizlendiği söylendi. Fakat ameliyattan sonra epilepsi krizleri ortaya çıkınca yeniden hastaneye başvurduk. Şu anda hastanedeyiz, MR çekildi ve yine 2 santimlik tümör oluştuğunu öğrendik. Ayrıca ödemi var. Hala 28 günde bir, 5 gün ‘Temadol’ kullanıyor. Yani kemoterapi devam ediyor.

Yine nüks riski var mı? Tedavi ve beslenme konusunda önerileriniz nelerdir? M.K.

CEVAP: Tümör üçüncü kez nüks etmiş. Kalan tümör 2 santim civarında olduğu için gama knife ya da cyber knife uygulanabilir. Bu konuyu radyasyon onkoloğuna danışm. Eğer tümörün olduğu nokta yeteri kadar ışın almamışsa bu tedaviler yararlı olabilir. Kemoterapi sırasında tümör büyümeye devam ederse farklı bir kemoterapik ilaca geçilebilir. Eşinize katkı maddesi içeren gıdalar vermeyin. Bakır beyin tümörlerinin kanlanmasını artırır, bu nedenle bakır mutfak gereçleri kullanmayın.

Bromelain (ananas hapı), boswellia bitkisi hapı, netle (ısırgan hapı) beyin ödeminin azaltılmasına yardımcı olabilir, doktorunuza danışarak bu destekleri eşinize verebilirsiniz. Ayrıca selenyum, E vitamini ve omega 3’ün de beyin tümörlerinde faydalı olduğu gösterilmiş. Gece yatmadan yarım saat önce melatonin hormonu da yararlı olabilir.

Benzer Bağlantı :Beyin Tümörü Nüksünü Önlemek


Testis kanserinin tedavi şansı nedir?

Yeğenim 18 yaşında. Testis kanseri tanısıyla ameliyat edildi. Şu anda kemoterapi görüyor. Doktorlar tümörün ‘germ hücreli’ olduğunu söylüyor. 2’nci kez ameliyat olması gerekiyormuş. Testis tümörlerinin tedavi şansı nedir? D.M.
Testis kanserinin tedavi şansı
CEVAP:
Testis kanserleri ikiye ayrılır: Seminom ve seminom dışı.

Seminomların kemoterapi, gerekirse radyoterapiyle tedavi şansı yüzde 95’tir. Seminom dışı tümörlerin ise bu yöntemlerle tedavi şansı yüzde 75lere kadar çıkar. Kemoterapi süresi hastalığın evresine göre değişir. Erken evrede 2, orta evrede 4, ileri evrede 6 küre kadar çıkabilir. Tümör kemoterapiye tam yanıt verirse, bilgisayarlı tomografi, PET, tümör markerları normalse tedavi kesilir. Ama nüks ve kemoterapiye direnç varsa metastatik odağa ameliyat gerekli olabilir. Ama genellikle nüks eden bölgeye radyoterapi yapılır ve kemoterapi değiştirilir. Bu hastalarda bütün kemoterapiler denenip başarı elde edilmezse yüksek doz kemoterapi veya kemik iliği nakli düşünülebilir.

Prof.Dr. Mehmet Erkan TOPUZErkan Topuz

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
Faks: 0212 505 65 20

Önceki Yazılar :
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, ,


Yorumlar "BEYİN TÜMÖRÜNDE TEDAVİ YOLLARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. esma söğüt dedi ki:

  kardesım 30 yasında beynınde ur oldugu tspıt edıldı amelıyat dedıler amelıyattan once ne tavsıye edersınız yapacagımız bırsey varmı

 2. ibrahim açar dedi ki:

  hipoviz tümörleride kırmızı reis man tarını kullana bilirmi.

 3. ibrahim alkan dedi ki:

  sayın hocam kardeşim 16 yaşında 2006 yılında beyin tümörü ameliyatı oldu. astoroston ana plastik 2. 2010 yılında yeniden nüks etti.ameliyattan 3 ay sonra görüntüyü ve bilinci kaybetti.bilinci geri geldi ama gözleri görmüyo ve doktorlarda hiç bir tedavi uygulanmadı.Ne yapacağımızı bilmiyoruz.bizi bilgilendirin.

 4. serap manaz dedi ki:

  benim babam 34 yaşında opere 3. ventrikül kolloid kisti takibi olgusunda 3. ventrikül anterior tavanında yer kaplayan t2 düşük t1 intermedier sinyalli 6mm kadar çaplı rezidü/rekürren kolloid kist ile uyumlu kitle lezyonu görülmektedir. maksiller sinüslerde hipertrofik ve ödemli mukoza degişiklikleri ve retansiyon kistleri görülmektedir. acaba biz ne yapabilirriz bize ne önerirseniz nelere dikkat etmeliyiz

 5. BÜŞRA TEMEL dedi ki:

  BENİM ANNEM 39 YAŞINDA 6 YIL ÖNCE ÇENESİNDEKİ AGRI NEDENİYLE DOKTORA GİTİİ VE BEYNİNDE TÜMÖR OLDUGU ORTAYA ÇIKTI SONRA İZMİR BURSA BİZ BALIKESİRLİ OLDUGUMUZ İÇN BALIKESİRDEKİ BAZI İYİ BİLİNEN DOKTORLAR A BAŞVURDUK HEPSİDE AMELİYAT OLURSA FELÇ KALMA İMKANI VAR DEDİ MASADA KALMA İMKANI VAR DEDİ VE İZMİRDEKİ DOKTOR UR BURDAKİ DOKTOR DA KİS DEDİ BİZ KİME İNANACAGIMIZI BİLEMEDİK ANNEM AMELİYAT OLMAKTA İSTEMİYOR ÇÜNKÜ SONUC KÖTÜ OLDUGU İÇİN BİDE BENİM ANNEMN BEYNİNDEKİ TÜMÖR İYİ HUYLU SİZCE BİZ NAPABİLİRİZ?
  BUNUN TEDAVİSİ NEDİR?
  YAPILAMSI GEREKENLER NELERDİR?

 6. mehmet yavuz dedi ki:

  merhaba
  sinoretik fort
  beloc
  coniel
  yukarıdaki kalp ve tansiyon ilçalarını kullanmaktayım 10 gün içinde beyin ameliyatı olacağım bu ilaçların ameliyatımı engelliyecek bir durumu söz konusu olurmu
  teşekkürler.