By 11 Ağustos 2010 Devamı →

BESLENME TARZINIZI DEĞİŞTİRİNBeslenme tarzınızı tamamen teğiştirin.
Beslenme uzmanı Patrick Holford enerji seviyenizi nasıl arttırabileceğinizi, kilo verebileceğinizi ve kilonuzu sabit tutabileceğinizi açıklıyor.Patrick Holford ile Beslenme

Ünlü beslenme uzmanı Patrick Holford, “Tamamen sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için altı temel aşama bulunuyor.” açıklamasını yapıyor. Sindiriminizi güçlendirin, kan şekerinizi dengeleyin, ideal miktarda B vitamini tüketerek zihninizi keskinleştirin, anti-aging antioksidan tüketimini arttırın, gerekli besinleri tüketin ve bol bol su için. Eğer tüm bunları doğru bir şekilde gerçekleştiriyorsanız, o zaman diyet yapmaya başlayabilirsiniz. Bunlar hayatınızda olmadığı sürece ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin ya da spor yapın, sonucun değişmesi pek mümkün değil.

2010 yılının ilk aylarında %100 Health Survey / %100 Sağlık Anket‘ini gerekleştiren Holford, beslenmenin sağlık üzerindeki etkilerini keşfeden ingiltere’nin en büyük araştırmalarından birine imza attı. Elde edilen sonuçlara göre kadınların yüzde 66’sı vücudunun çeşitli bölgelerinde şişme meydana gelmesinden dolayı şikayetçi. Patrick Holford, “Eğer yemekten sonra şişme meydana geliyorsa, alerjik olduğunuz bir besin tüketiyorsunuz ya da dikkatii bir şekilde besini sindirmiyorsunuz demektir.” açıklamasını yapıyor ve probiyotik ürünler ile hazmı kolaylaştıran enzimler tüketmenizi öneriyor. Ama eğer bu da şişkinlik sorununu yok ediyorsa, alerji testi yaptırmanızda fayda var. “Genellikle aldığınız kilolar karın bölgesinde birikiyorsa, kan şekerinizin kontrolünü kaybediyorsunuz demektir.” diye belirten ünlü beslenme uzmanı, sözlerine “Aşırı şeker tüketildiği zaman bu şekerler böbreklerin yer aldığı orta bölgenizde çöp yığını halinde birikiyor. Böbrekler de görevlerini gerçekleştirerek şekeri yağ haline getirerek kilo alımına neden oluyor.” diyerek devam ediyor. Üstelik siz bu değişimi fark edemiyorsunuz. Kendinizi çok aç hissetmeseniz bile, kan şekeriniz düştüğünde elinizde sürekli abur cubura yöneliyor. Düşük Glisemik Yükleme diyetinin oldukça etkili olduğunu savunuyor. Enerji seviyenizi yükseltmek için şeker ihtiyacınızı kontrol etmek gerekiyor. Bu da cornflakes yerine müsli, beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmek, üzüm ile muz yerine kırmızı meyveler tüketmek anlamına geliyor. Kendinizi tok hissetmeniz için protein tüketimi oldukça önemli.
İnsanların egzersiz yapmamalarının en belirgin sebeplerinden biri kendilerini sürekli yorgun hissetmeleri. Eğer bu durumu B vitamini tüketerek tedavi ederseniz, spor yapmak için kendinizde yeterli enerjiyi bulacak ve spor sırasında dayanıklılığınız artacak. Fasulye gibi yeşil sebzelerin birçoğunda B vitamini bulunduğunu unutmamalısınız.” açıklamasını yapan Patrick Holford’un antioksidan tüketiminin de çok önemli olduğunun altını çiziyor. Ciltte büyük farklar yarattığını düşünen beslenme uzmanın kuralı çok renkli besinler tüketmek. Ancak tabii ki her meyve ile sebzenin eşit olduğunu düşünmemek gerekiyor. Kiraz, kırmızı meyveler, kekikotu, tarçın, zerdeçal, hardal ve çikolata en iyi on antioksidan besinleri arasında yer alıyor. Bunlar dışında pekan cevizi, ceviz, fıstık, brokoli, avokado, asparagus ve kırmızı şarap da oldukça faydalı.
Ayrıca tükettiğiniz besinler sadece kilonuzu etkilemiyor, cildiniz üzerindeki etkisi de kaçınılmaz. Mesela çok kuru cilde sahip olanlar, vücudunun nemlenmesini sağlayan temel besinleri tüketmiyor demektir.
Diyet kuralları
* Ana öğünlerin yanında ara öğünleri de unutmamalısınız. Günde beş öğün yemek çok önemli.
* Kahvaltı günün en önemli öğünü. Kahvaltınızı keyfinizi çıkartarak yapın, öğle yemeğinde daha az, akşam yemeğinde ise oldukça az yemek yemeye dikkat etmelisiniz.
* Her zaman karbonhidratlar ile birlikte protein de tüketmelisiniz. O zaman daha fazla kendinizi tok hissedebileceğinizi görebilirsiniz.
* Düşük glisemik oranlı besinler tüketerek kan şekerinizi
dengeleyerek açlık hissinizi bastırın.
* Ağzınız dolu olduğu zaman çatalla bıçağınızı tabağınıza koyarak daha önceki porsiyonu sindirmeden ağzınıza yeni yemek koymak için acele etmemelisiniz.
* Ana öğünlerde sağlıklı besinler tüketerek midenizi doldurun. Böylece ara öğünlerde abur cuburlara yönelmekten kendinizi alıkoymaksınız.
* Açlık ile susuzluğu birbirine karıştırmayın. Kendinizi aç hissettiğiniz zaman yemek yemeden önce bir bardak su için.
Eğer yemekten sonra şeker aşeriyorsanız, tüketmek için 20 dakika beklemelisiniz.Patrick Holford

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , ,


2 Yorum Var "BESLENME TARZINIZI DEĞİŞTİRİN"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. osman dedi ki:

    arkadaşa katılıyorum bende harika olmuş efendim elinize saglık

  2. mehmet şahin dedi ki:

    bir saat dir not alarak okuyorum yazınızı inanılmaz dercede bilgilendim.

    çok teşekür ediyorum
    saygılarımla