By 01 Ağustos 2010 Devamı →

BESİN ZEHİRLENMESİYaz aylarında sıkça rastlanan besin zehirlenmeleri nasıl anlaşılır, zehirlenmeleri nasıl önleriz?
Besin zehirlenmeleri genellikle aniden başlar. Kontamine olmuş besinler tüketildikten sonra hastalık belirtileri 30 dakika ile 72 saat arasında ortaya çıkabilir. İshal, bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları ve karında kramplar gibi sindirim sistemini ilgilendiren şikâyetlerin yanı sıra, bazen ateş de görülebilir. Besin enfeksiyonlarına pek çok bakteri türü neden olmasına karşın, Salmonella, Esherichia Colive Clostridiumperfringens bakterileri en yaygın olanlarıdır.BESİN ZEHİRLENMESİ
Salmonella; kuşlar dahil bir çok çiftlik ve kümes hayvanının bağırsaklarında bulunur. Bu nedenle, çiğ veya iyi pişmemiş tavuk, et, yumurta, balık ve pastörize edilmemiş sütler Salmonella’nın üremesi için iyi bir kaynaktır.

Escherichia Coli (E.Coli); insan ve hayvan bağırsaklarında yaygın olarak bulunan bir bakteridir. Hayvansal yiyeceklerle insanlara bulaşan bu bakterinin hızla ürediği besinler; çiğ ve iyi pişmemiş kıyma, pastörize edilmemiş sütler, dışkı ile kontamine olmuş kaynak suları ve kirli sularla sulanmış sebze ve meyvelerdir.
ClostridiumPerfringens: Bu bakteri toprakta, insan ve hayvanların sindirim sistemlerinde ve dışkı ile kirlenmiş sularda bulunur. Çiğ et ve et ürünleri, pişirildikten sonra yavaş yavaş soğumaya bırakılan etler hızla üredikleri besinlerdir. Bir besinin veya yiyeceğin bozulduğundan şüphe ediyorsanız asla tadına bakmayın. Unutmayın; besin kaynaklı hastalıklara neden olan bakteriler gözle görülmez, koklanmaz ve tadı algılanamaz.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Prof.Dr.Mehmet ÖZ

Aylin YILMAZ
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Aylin YILMAZ

Metabolizmayı Hızlandırmak Elinizde
Besin Zehirlenmesi
Kara Üzüm Çekirdeği
Salatalık Diyeti ve Uygulanışı
Başarılı Kilo Vermenin Sırrı
Masa Başında Zayıflama

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Aylin YILMAZ

Etiketler:, , ,


Comments are closed.