By 15 Ocak 2011 Devamı →

BESİN TESTİ İLE ZAYIFLANIR MI
Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez Besin Testi hakkında bilgiler veriyor.

Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez


Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez, öncelikle gıda intolerans ve besin alerjisi testlerinin bilimsel gerçekliği bulunmadığı ve şişmanlıkla ilgilisini anlatıyor.


Mayalı yiyecekler kilo aldırır mı?
Besin intoleransı (duyarlılığı) nedir?
Besin intoleransı bir bağışıklık sistemi yanıtından ziyade bir sindirim sistemi yanıtıdır. Besindeki bir maddenin kişinin sindirim sistemini tahriş etmesi veya kişinin besini doğru şekilde sindirememesi ya da parçalayamaması sonucunda ortaya çıkar.


Besin İntoleransının belirtileri nelerdir?
Aşağıdakiler besin intoleransının belirtileri olabilir:
Bulantı
Mide ağrısı
Gaz, mide krampları veya karın şişkinliği
Kusma
Mide yanması
İshal
Yorgunluk
Baş ağrısı
Sinirlilik
Besin intoleransına katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bazı olgularda laktoz intoleransında olduğu gibi, kişide besindeki belirli proteinleri sindirmesi için gerekli olan enzimler eksiktir. Bazı besinlerin kendilerine karşı bir intolerans gelişmiş olabilir. Besinlere renk, tat vermek ve bakteri çoğalmasına karşı korumak için eklenen katkı maddelerine karşı intoleranslar da sıktır.


Besin alerjisi ile intolerans arasındaki fark nedir?
Besin alerjileri küçük miktarda besinle bile tetiklenebilir ve o besin her alındığında kısa sürede ortaya çıkar ve bazen çok küçük bir miktar, kısa bir sürede ciddi durumlara yol açabilir. Besin alerjisi olan kişilerin, o besinlerden uzak durmaları gereklidir.

Buna karşılık besin intoleransları daha çok dozla ilişkilidir ve besin alındıktan belirsiz bir süre sonra ortaya çıkabilir. Örneğin domatese karşı besin intoleransı olan bir kişi domates yedikten birkaç gün sonra yorgunluktan şikayet edebilir. Besin intoleransı döküntü gibi belirli bir şekilde değil, müphem ve kesin olmayan şikâyetler şeklinde ortaya çıkar. İntoleransa sebep olan besinden büyük bir porsiyon veya sık sık yenilmediğinde belirtiler ortaya çıkmayabilir. Örneğin laktoz intoleransı olan bir kişi sütlü kahve yada bir kaşık süt içince belki bir şey olmayabilir ama birkaç bardak süt içerse hastalanabilir.


...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Selahattin Dönmez


Comments are closed.