By 28 Mayıs 2009 Devamı →

BENLERİ ALDIRMAKTA GEÇ KALMAYINBenlerde risk belirlendiğinde en doğru karar bir estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanına aldırmak.ASM Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Can Çınar, “Riskli benler, bazen kötü huylu cilt tümörlerine hatta cilt kanserlerine dönüşebiliyor. Eğer bu tür benler hastaya fazla rahatsızlık vermiyor ve sırt gibi görünmeyen bölgelerde yer alıyorsa geç fark ediliyor ve tedavide geç kalınıyor” diyor. Benler hangi amaçla alınıyor?

Benler hangi amaçla alınıyor?

Bazı benler, sağlık amaçlı çıkarılıyor. Tümöre dönüşme olasılığı olan benlerin erken çıkarılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Op. Dr. Çınar, geç kalındığında tedavinin uzadığının altını çiziyor. İkinci bir grup ise kozmetik amaçlı yapılan ameliyatlar. Bazı benlerin bulundukları yer itibariyle kişilerin görünümünü bozabildiğini söyleyen Dr. Çınar, özellikle yüz bölgesine yapılan işlemlerin fazla olduğunu anlatıyor. Üçüncü grup ise mecbur kalındığında çıkarılan benler. Bazen benler tahrişe açık vücut bölgelerinde olabiliyor. Örneğin erkeklerde saçların içi, tıraş bölgesi ya da kemer bölgesi, kadınlarda ise kolye takılan boyun bölgesi riskli olabiliyor. Çünkü bu bölgelerde yaralanma ve kanama riski oldukça fazla.

Ameliyattan önce…
Cilt uzmanlarının tanı koyduğu hastaların büyük kaygıları ve merak ettikleri konu, cerrahi müdahale sonrası iz kalıp kalmayacağı. Dr. Can Çınar, “Bu sorunun yanıtını cilt yapısı, benin bulunduğu vücut, vücut bölgesi ve benin büyüklüğü ve şekli belirliyor. İnsan vücudunda kesi yapılan her yerde her zaman iz kalır. Vücudun bazı bölgeleri az iz kalma açısından, ayrıca cilt yapısı ve hastanın genetik özellikleri de kalacak iz açısından önemli. Örneğin açık tenli kişilerde iyileşme daha kaliteli olurken; yağlı ve kalın cilt yapısına sahip kişilerde iyileşme sorunları ve belirgin iz kalma olasılığı daha yüksek olabiliyor. ”

İşlem aşaması
Yapılacak cerrahi işlemi, benin büyüklüğü kadar, yerleştiği vücut bölgesinin de etkilediğini söyleyen Dr. Can Çınar, “Bir dokuyu çıkarıyorsak dokunun çıktığı alanın en iyi ve kaliteli şekilde kapatılması gerek. Benin yerine ve şekline göre uygun bir açı belirleyerek kesi işlemini yapıyoruz ve o bölgeyi dikişle kapatıyoruz. Bu kapatma işlemi plastik cerrahi temel prensiplerine uygun yöntemler kullanılarak yapabiliyoruz. Eğer bu bölge çok büyük değilse, ameliyatı biyopsi odası dediğimiz yerde lokal anesteziyle 5-10 dakikada yapıyoruz.

Çıkarılan her ben, mikroskopik incelenmesi için patolojiye gönderilirken; hasta da yakın takibe alınıyor” diyor.
İşlem sonrası

Ameliyattan sonra üç ile 10 gün içerisinde dikiş alınıyor. Yaralar genelde iki ya da üç tabaka halinde dikiliyor. Kendi kendine eriyen dikişler alt tabakada, erimeyenler ise üst tabakada kullanılıyor. Buradaki amaç erimeyenleri erken almak. Çünkü dikişler erken alındığında, kalan izler her zaman daha az oluyor. Dikişler alınırken ağrı ya da acı hissedilmiyor. Ameliyattan sonra birkaç gün o bölgede kızarıklık, kabarıklık ve kabuklanma olabiliyor. Eğer bu kızarıklık hastayı rahatsız ederse, kaliteli makyaj ürünleri -fondöten gibi- kullanılmasına izin veriliyor!
Tehlikeliler alınmazsa…

Tehlike oluşturan benler, eğer zamanında alınmazsa en kötü olasılıkla malign melanon denilen her tür cilt kanserine dönüşebiliyor. Dr. Çınar, şöyle devam ediyor: “Lenf bezlerine ve kan yoluyla diğer organlara bulaşma potansiyeli olan ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kalıyoruz. Bunun gelişmemesi için riskli benlerin mutlaka dermatoloji uzmanı tarafından izlemeye alınması gerekiyor. Değişikliğin erken tanımlanması ve bize erken gönderilmesiyle hastalık oluşmadan ya da çok erken evrede ortadan kaldırılabiliyor ve erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcı oluyor. Bazen hastadan çıkarıp patolojiye gönderdiğimiz benlerde kanser belirlenirse bir takım görüntüleme yöntemleri kullanılarak lenf bezleri inceleniyor ve etkili tedaviye erken başlanabiliyor. Bu görüntüleme yöntemleri ile yapılan yaklaşımlar Anadolu Sağlık Merkezi’nde ileri seviyede uygulanıyor. ”

GÜNEŞ BENLERİN SAYISINI ARTTIRIR

Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Can Çınar:
“Benlere uygulanan cerrahi müdahaleler ikiye ayrılıyor. Biri sağlık, diğeri kozmetik amacıyla yapılan müdahaleler. Bunların ayrımını genellikle dermatoloji uzmanları belirliyor ve benlerin kötü huylu olup olmadığını kesinleştirdikten sonra hastayı plastik cerrahi bölümüne yönlendiriyor.”

Ciltteki Benler Nasıl Alınır?

width=”450″ allowScriptAccess=”always” allowNetworking=”all” height=”404″name=”uzmanPlayerCdMdQduaOhR” type=”application/x-shockwave-flash”/>


Benzer Yazılar :

Benlerin Tedavisi
Benleri Ne Zaman Aldırmalı
Benleriniz Çoğaldıysa
Ben Haritanızı Çıkarttırın
Bitkisel Ben Tedavisi

Op. Dr. Can Çınar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


12 Yorum Var "BENLERİ ALDIRMAKTA GEÇ KALMAYIN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. sewda çınar dedi ki:

  meraba benim yüzümde 6 tane koyu renkli ben var bunlardan çook rahatsız oluyorum aldırmak istiyorum ama iz kalmasından veya daha çok büyümesinden korkuyorum bana yardımcı olabilir misiniz????????

 2. semra akgün dedi ki:

  slm ben kayseriden benimde yüüzmde benler varr hemde 10 tane felan ama büyük deyil bazıları nokta kadar kücük ama bir kac benimden cok şikayetciyim ve yarin icin randovü aldım aldırmak icin iz kalırmı dedim yok dediler 3 6 ay icerisinde gecer dediler ama yinede korkuyorum cvp verirseniz cok sevinirim şimdiden teşekür

 3. seval er duraklı dedi ki:

  merhaba benim çene kısmımda sağ tarafa doğru bir benim var üzerinde bir adet kıl vardı ben onu ala ala çoğaldı çımbızla çekiyordum zamanla ağrı yapmaya ,kaşıntı yapmaya ve kıl sayısı artmaya başladı şimdi sadece makasla kesiyorum ama kaşıntı arada oluyor.
  Bu beni aldırmak istiyorum ama kötü huylumu bilemem öncelikle hangi bölüme gitmem gerekir bilgi verirseniz sevinirim.

 4. REYHAN AKBULUT dedi ki:

  mrb…benim sol göz kapağımla kaşım arasında bir ben var ve sağ göz tarafında burun üstünde bir tande daha ben var ben bu benleri aldırmak istiyorum ama benleri aldırdıktan sonra iz kalır diye korkuyorum…aslında hoşuma gitmiyorum benim yüzümde küçükte olsa benler çoğalıyor bu benleri aldırırsam nasıl izler kalır suratımda BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM LÜTFEN BİKGİ VERİRMİSİNİZ….BU BENLER YÜZÜNDEN PSİKOLOJİM BOZULDU DİYEBİLİRİM…:(

 5. kevser karasu dedi ki:

  hocam benim yüzümde çokça siyah ben var ne yapmalıyım

 6. ayşe sarı dedi ki:

  meraba henüz 17 yaşndayım ancak yüzümün sağ tarafında fazla büyük olmasada belli olan siyah renkte benler var (fazlca)doktora gttğimde korkulcak bişi olmadığını söledi ancak bnlerim hala çıkmaya devam ediyor aldırsam ücreti ne kadr olur ssk var ve zararlımı yaşım için

 7. emre can dedi ki:

  benimde gözümun alt kapagında pirinç kadar ben vardı 15 dk lık bı operasyonla aldırdım sımdı eser kalmadı size tavsiyem koca karı işleri ile ugrasmayın gıdin hastanede aldırın

 8. selami topbaş dedi ki:

  slm ben selami yüzümdeki benleri aldırmak istiyorum alındıktan sonra iz kalırmı maliyeti kaca olur yardımcı olursanız sevinirim?

 9. ela dedi ki:

  slm ben adanada yaşıyorm güneşe neredeyse hiç çıkmadğm halde ergenlikte çıkan 20 benim var yüzümde ve büyüyorlar renkleride koyulaştı 19 yaşındayım şu anda hepsi de suratımda olunca piskolojimi bozuyo aldırmalımıyım ve aldırdığım takdirde iz kalırmı

 10. Seda TEKÇE dedi ki:

  Selam ben Mersin'den Seda benim ağız çevremde 5 tane ben var ve bu durum beni rahatsız ediyor hepsi çok küçük ama ben yinede rahatsız oluyorum qörüntü bozukluluğu yapıyor aldırmak istiyorum ama korkuyorum sonrada çok kötü bir iz kalırmı diye yardımcı olursanız sevinirim…

 11. mustafaca can dedi ki:

  slm lar ben gaziantep'te yaşamaktayım. benim sol gözümün üst kapakçığında 1-1,5cm lik bi ben var.bende bu durum doğuştan var.daha önceleri küçüktü ama yaşa ve gelişime bağlı olarak oda yıllar içerisinde büyüme gösterdi.önceden daha küçüktü.şimdi ise tarif ettiğim gibi 1-1,5cm dir bunu aldırmak için ne yapmam gerekir ve nasıl bi yol izlemem gerektiğni bana açıklarsanız sevinirim.daha önceleri bi iki plastik cerrah ile ayaküstü konuşmalarımız oldu alınır dediler ama bana pek açıklayıcı bi cvp vermediler.siz bana bu konuda yardımcı ve açıklayıcı bilgiler verirseniz ve irtibata geçebilirsek sevinirim.şimdiden çalışmalarınızda başarılar diler,saygılar sunarım.

 12. nebahat olcay dedi ki:

  menim alnımın ortasın da acık renkte bir benim var acaba bu rikslimi