By 22 Mart 2011 Devamı →

BEL FITIĞINA YENİ VE KANSIZ ÇÖZÜMBEL FITIĞINDA YENİ YÖNTEM

Yurt dışında 2002 yılından bu yana uygulanan TESSYS isimli yeni yöntem artık Türkiye’de de uygulanıyor.

Yöntem, en büyük özelliği ameliyatın hasta uyanıkken yapılması ve bu sayede birkaç saat içinde hastanın taburcu edilebilmesi olarak gösteriliyor. Bunun dışında bir diğer önemli avantaj da kemik yapılara dokunulmadığı için hastaların ileride ameliyat nedeniyle yaşayabilecekleri bel kayması riskinin ortadan kalkması olarak vurgulanıyor.

Bugüne kadar yaklaşık bin 500 uygulama yapan yöntem öncülerinden Alman Dr. Guntram Krzok, Ankara’da Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı olan Dr. Hakan Yakupoğlu ile birlikte ameliyatlara girdi. Yöntemi, kapalı bel fıtığı ameliyatlarında “devrim” olarak nitelendiren Krzok, yaptığı açıklamada, TESSYS yönetiminin standart bel fıtığı ameliyatlarına alternatif yeni bir sistem olduğunu söyledi.

Yöntemin, dünyada 2002 yılından beri başarı ile uygulandığı belirterek, “Sistemin en büyük özelliği, ameliyatın hasta uyanıkken yapılması ve bu sayede birkaç saat içinde hastanın taburcu edilebilmesidir” diye konuştu. Dr. Hakan Yakupoğlu da yöntemin başarı oranın yüzde 90’ların üstünde olduğunu belirterek, “Ameliyatın bir diğer özelliği de kemik yapılara dokunulmadığı için hastaların ileride ameliyat nedeniyle yaşayabilecekleri bel kayması riskinin ortadan kalkmasıdır” dedi.

Bel kayması olan hastalara uygulanamayabilir
Yöntemin hastalara üstün bir konfor sağladığını anlatan Yakupoğlu, şunları kaydetti:

“Klasik cerrahi de operasyon sonrasında hastalar ağrı sorunu yaşayacakları için genel anestezi uygulanıyor. Bu durumda da hastanın mutlaka bir gün hastanede yatması gerekiyor. Endoskopik yöntemlerin uygulanmasıyla hastanede yatış süresi azaldı. Şimdi uygulanan endoskopik yöntemde lokal anestezi yapılıyor. Bu nedenle hasta 2-3 saat içinde taburcu edilebiliyor. Hastayı, operasyon sonrasında hemen ayağa kaldırarak ağrı şikayetinin geçip geçmediğini kontrol ediyoruz. Teknik olarak da diğer yöntemlerden farklılık içeriyor. Bu yöntemde, fıtığa yan hattan yaklaşıyoruz. Bu da sinir paketinin arkasına geçildiğinden kolaylık sağlıyor. Bir başka avantajı ise kötü iyileşme dokusu diğer yöntemlere göre çok daha az oluyor. Bu sayede, sinir üzerinde daha sonra oluşabilecek baskılar ortadan kalkmış oluyor.”

Yakupoğlu, yöntemin her türlü bel fıtığı sorunu bulunan hastalara uygulanabileceğini vurgulayarak, “Bel kayması ya da yoğun kireçlenmesi olan hastalara uygulanamabilir” dedi. Yurt dışında özellikle sporcuların bel fıtığı ameliyatlarında bu tekniği tercih ettiğini dile getiren Yakupoğlu, yöntemin SGK tarafından geri ödeme kapsamında olduğunu söyledi.

Uygulama nasıl yapılıyor
Dr. Yakupoğlu ve Dr. Krzok’un verdiği bilgiye göre, öncelikle tanı konulan hastaya röntgen çekilerek hedef belirleniyor. Hastanın operasyon yapılacak bölgesi temizlendikten sonra yaklaşık 0.5 santimetrelik tek bir kesi açılıyor. Operasyon, bu delikten 0.4 cm çapında bir endoskopla gerçekleştiriliyor. Uygulama ile fıtık buradan parça parça çıkarılıyor.

Kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatına (KEBFA), aynı zamanda artroskopik bel fıtığı ameliyatı adı veriliyor. Ameliyat prensipleri, diz artoskopisiyle aynı oluyor. KEBFA, bel fıtığı nedeniyle ameliyat olması gereken tüm hastalara uygulanabiliyor. Ameliyat iki farklı teknikle yapılıyor. Ameliyatın uygulanabilmesi için özel endoskopik cerrahi aletler ve uygulayacak cerrahın bu konuda eğitimli ve uluslararası sertifika sahibi olması gerekiyor.

Bel fıtığı ameliyatı dünyada 3 farklı yöntemle uygulanıyor. Bunlar, açık cerrahi, mikrocerrahi/mikroendoskopik cerrahi ve tam kapalı endoskopik cerrahi olarak isimlendiriliyor. Her 3 yöntemde de ameliyat edilen binlerce hastada ameliyat sonrasında ortalama yüzde 5 oranında ameliyat mesafesinde nüks olduğu belirtiliyor. Nüks eden vakaların yüzde 90’ı ilk altı ayda nüksediyor. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, nüks oranı değişmiyor.

Ancak diğer yöntemlerde nüks eden hastalarda yeni ameliyatta komplikasyon oluşma riski endoskopik ameliyatlara göre daha yüksek olarak gösteriliyor. Bu nedenle endoskopik ameliyatta nüks gelişse bile ikinci ameliyatın komplikasyon riski yok denecek kadar az oluyor. Ayrıca mikrocerrahi ya da açık cerrahi sonrası nüks eden hastalarda da endoskopik girişim güvenle uygulanabiliyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , , , ,


10 Yorum Var "BEL FITIĞINA YENİ VE KANSIZ ÇÖZÜM"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ayşe toprak dedi ki:

  10 seneden berde ileri derecede bel fıtığı var ameliyat gerekli acil ameliyatlık durumum vardı en son 2 yıl önceydi ben korkudan olmadfımm bu ameliyatı görünce risk oranı az gibi geldii sizde ameliyat olmak istiyorum neolur yardım edin ağrım çok var ve doğrulamıyorum kambur gibi yürüyorum birde ayak parmaklarım çok ağrıyor ltfn adres tlf verin

 2. MAHFUZ BİLECAN dedi ki:

  MRB BEN YAKLAŞIK 15 SENEDİR BU AGRIYI CEKIYORUM EMAR CEKTIRDIM 3 TANE FITIK OLDUGUNU SOYLEDI DOKTORLAR COK İLAC KULANDIM COK KIREM KULANDIM MASAJ AMA FAYDA ETMEDİ EN SON CEKILEN EMARDAN SONRA AMELIYAT İCİN GÜN VERDI AMA BEN KORTUGUM İCİN AMELIYAT OLMADIM BU HASTANE ANKARANIN NERESINDE Bİ ADRES VERIRSENIZ COK MENUN OLURUM BU SISTEM COK İLGİMİ CEKTİBENDE BU RAHATSIZLIKTAN TAMAMEN KURTULMAK İSTİYORUM

 3. yusuf acar dedi ki:

  ben 44 yasindayim yusuf acar ,3 kez kapali amaliyat oldum.3. de diskin icine jel koydular ayni zaman da l4.l5 arasi donduruldu dedi doktorum.ama su an cok agrim var boyle bir tedavi var mi .ban ne onerirsiniz .bu jel vucuda her hangi bir zarar verir mi?

 4. lokman açık dedi ki:

  selamlar ben yaklaşık 8 yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum yaklaşık iki ay kadar çok acı çekmekteyim lütfen bana gerekli bilgileri atarmısınız size ulaşmak istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz .

 5. Gürsoy Deler dedi ki:

  Selamlar,ben Gürsoy Deler….Yurtdisiinda ikamet etmekteyim.Yaklasik 2 aydir belfitigi rahatsizligim var…Ne yurutuyor ne ayakta durduruyor,kendimi yatalak hasta moduna girmis gibi hissediyorum…Izlemis oldugum bu video dan cok ama cok etkilendim..Umuyorum benim rahatsizligimada care olacaktir…Lutfen gereken bilgileri gonderebilirseniz cok ama cok memnun olurum… Hastane nerede ucreti ne kadar vs…

 6. Türkan YAVUZ dedi ki:

  Benim ileri derece bel fıtığı ayrıca düzleşme ve kireçlenme var.Gittiğim doktorlarda hemen ameliyat ve ayrıca pilatinde takılacak dedi ağrımın ayaklara tam olarak vermediğinde ameliyat olmuyorum.
  Bir hafta öncesinde aşırı şekilde bel ağrım oldu bir hafta doğrulamadım fizik tedavi ve iğne yaptırarak ayağa kalktım.Uzun süreli ayakta kalmam durumunda ağrılarım devam etmekte bu yöntemle bende etkili olurmu teşekürler.

 7. SEYİT ÖZTORUN dedi ki:

  Ben 2001 ve 2002 yıllarında 2 defa L4-L5 lomber disk hernisi açık ameliyatı oldum.1 defa da 2005 yılında nöroplasti gibi kapalı bir ameliyat oldum.Yaklaşık 10 yıldır çok sıkıntı çekiyorum agrılarım hiç geçmedi.Fibrosiz(yapışıklık) olmuş denildi.Bu teknigi ben uygulayabilirmiyim.Benim için risk nedir?İzmir de ikamet ediyorum ve yolculuk yapmak cok sıkıntılı ve agrılı oluyor.Uygunsa en yakın hangi hastane veya nereye müracaat etmem gerekiyor?Lütfen cevap bekliyorum.Saygı ve sevgilerimle…

 8. fadime ırmak dedi ki:

  ben 3 kere açık ameliyat oldum şimdi gene rahatsızım doktora gittim 4 .rizkli olur dedi doktor ne önerirsiniz ne yapabilirim

 9. muhammed bakır KIZILARI dedi ki:

  . . iyi günler. benim babam böbrek nakli olmuş(20 yıldır) bu yöntemi uygulamasında herhengi bi sakınca var mı acaba doktorları ameliyat yapmıyorlar böbrek nakli olduğu için. Babamdada L4 L5 var. bilgi verrseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 10. selma tufan-soylu dedi ki:

  L4 ve L5 arasinda disk durumum var . bukulmeyi ve hareketi agrisiz saglayan sivi maddenin kaslara sizdigini yerine biz bu meddeyi koyamayiz dediler kemik hastahanesinde. ameliyatlik birdurumuma girmemismis. Halbuki her egildigimde, vakum yaparken agrim oluyor belimi duzlestirirken agri sizi oluyor. kisacasi ev islerini yapmama engel teskil ediyor. istanbulda yasamadigim icinde herhangi bir fizik tedavi vermediler. 48 yasindayim. acaba beni bu emeliyataalirlarmi. Ayrica Ankarada Dr hakan yakup oglu nerde bu bu islemi yapiyor adres ve telefon rica edecektim. ameliyatin ucreti nedir .tesekkurler. email adresime bilgi gonderilebilir.