By 11 Mayıs 2007 Devamı →

BEL AĞRILARINDAN KURTULMA YOLUBel ağrısını yenmenin formülü

Yalnız değilsiniz dünya nüfusunun yüzde 85’i sizinle birlikte bel ağrısı çekiyor. Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Burcu Yanık bel ağrısından kurtulma önerileri veriyor.
1. Harektesiz kalmayın: Vücut pozisyonunun sık sık değiştirilmesi, omurganın kemik ve yumuşak doku yapısının daha iyi beslenmesini sağlar; dolayısıyla vaktinden önce aşınıp yıpranmasını önler.

2. Sırtınızı ve belinizi dik tutun: Omurga için en rahat ve uygun olanı, bel ve sırtın düz durduğu pozisyondur.

3. Yerden bir şey alırken eğilmeyin, çömelin: Omurganın en zorlandığı pozisyonlardan biri; dizler gerginken, öne eğilerek yerden birşey almaktır.
4. Ağır cisimleri kaldırmayın: Hafif bir ağırlık kaldırılması bile belin alt bölgesindeki omurları zorlar. Sık sık bel ağrısından yakınanlar kesinlikle ağır yük taşımamalı.
5. Taşıyacağınız yükleri bölün: Ağırlıkları olabildiğince eşit parçalara bölün. Bir büyük bavul yerine, iki küçük bavul alın. Marketten aldıklarınızı iki eşit parçaya bölerek taşıyın.6. Otururken sırtı düz tutun ve yaslanın: Omurgayı zorlamadan rahat oturabilmek için 3 nokta önemli. Beli ve sırtı dayayın, otururken dizleri kalça seviyesinden daha yükseğe, kolları ise koltuğun yanlarına koyun.

7. Ayakta dururken bacaklar gergin olmasın: Ayakta dururken; vücudu bir yere yaslayın, ayrıca bir basamak, bir yükselti bulun ve dönüşümlü olarak ayakları oraya koyarak, bacakları gevşetin.
8. Yatarken bacakları gergin tutmayın: Sırt üstü yatarken dizlerin altına konacak küçük bir yastık, rulo yapılmış battaniye veya çarşaf çok uygundur. Yatarken, bacakların arasına konacak yastık, omurganın düz durmasına yardım eder. Bu şekilde dizlerde korunmuş olur.
9. Spor yapın: Düzenli sportif çalışmalar, organizmayı formunda, omurgayı da esnek tutar. En uygun spor türleri; yüzme, yürüme ve bisiklettir.
10. Omurga kaslarını çalıştırın: İyi gelişmiş sırt, bel ve karın kasları omurgaya en büyük desteği sağlar.Dr. Burcu Yanık

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:,


Yorumlar "BEL AĞRILARINDAN KURTULMA YOLU"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ESNA KIZIL dedi ki:

    slm ben esna kızıl hocam ist dan yazıyorum benim sorunum annem 16*10*2007 den beri aralıksız çektiği bir sırt ve bel eğrısı var 3 buçuk ay hastanede kaldı kartal eğitim araştırma hastanesinde bu süre zarfın da bize verilen cvp annemin kanser olduğu ama 1 buçuk ay sonra tekrar hastaneye gittiğimizde kanseer olmadığı söylendi bunun yanı sıra bize eklemlerinde iltihaplı romatizma olduğu söylendi bizi ramatoloji ye yönlendirdiler ama ordada kanında yüksek derecede mikrop olduğu söylendi kandeğerlerin de yüksek bir artış vardı ama son 2009 dan beri kanında mikrop yok diyolar ama karaciğer büyümesi de ortaya çıktı yani hocam gitmediğimiz dr kalmadı enseden kalçalarının üstüne kadar ağrıları var bana yardım edin lütfen artık gidicek dr kalmadı sizden bide yardım istiyorum lütfen annemin çok ağrısı var. herşey için şimdiden tşkr ederim hocam başarılarınızın devamını dilerim SAYGILAR.ESNA KIZIL

  2. yusuf gunes dedi ki:

    sagilar ,beni peroblemim oturamiyoru oturdugum zamam kalcararim cok feci bir sekilde agiriyor .burda yani hollandad kaliyorum cok orastilar bisey bulmadilar en soon alt belime iki ine yaptilar dedilerk bu son sansin eger bunlarda bisey yapamadilars biede baska bisey yapamiyoruz .simdise belimde sari dusik belimde agiriyor simdi .yani bi sandelde rahat oturamiyorun bun a bi care ever istanbulda cuze bilen varsa durmadan gelirim bidah orda arastsinlar saygilar hoscakalin cevap beklerim