By 17 Ekim 2008 Devamı →

BEHÇET HASTALIĞIAğzınızda Çıkan Yaralar Behçet Hastalığının Habercisi Olabilir

Ağzınızda senede 3’ ten fazla aft çıkıyorsa, Cinsel bölgenizde yaralar oluşuyorsa, Vücudunuzda sivilce benzeri lezyonlar, bacaklarınızda ağrılı kızarık şişlikler görülüyorsa; anlamlandıramadığınız bu şikayetler Behçet hastalığına işaret ediyor olabilir.
Uz.Dr. Ayfer AYDINTüm dünyada Türkçe olarak anılan tek hastalık olan Behçet hastalığı ilk olarak basit belirtilerle kendini gösterse de vücutta tüm sistemleri olumsuz etkileyerek ölümcül sonuçlara neden olabilir. Uz. Dr. Ayfer Aydın ,“ Ağız yaraları ve Behçet hastalığı ilişkisi” hakkında bilgi verdi.

Behçet hastalığı nasıl bir hastalıktır?

Behçet Hastalığı, başlangıç aşamasında ağız içi ve cinsel bölgede yaralarla ortaya çıkan ;ancak bütün sistemleri tutabilen ve hastanın yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyebilen, hatta hastanın ölümüne neden olabilen bir hastalıktır. 1937 yılında bir cilt hastalıkları uzmanı olan Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır.

Behçet Hastalığının nedenleri nelerdir?

Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, otoimmün (bağışıklık sistemini ilgilendiren )bir hastalık olarak tanımlamaktadır. Otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi vücuttaki dokulara karşı savaşa geçer. Hastalığın gelişiminde bakteri ve virüs enfeksiyonlarının rolü olabileceği de düşünülmektedir. Genetik geçiş şekli tam olarak bilinmemekle birlikte, hastalığın ortaya çıkmasında kalıtımsal faktörlerinde rol oynadığı bilinmektedir.

Ağızda çıkan yaralar
Ağızda oluşan aftlar Behçet hastalarının hemen hepsinde vardır. Bu belirti, hastalığın diğer belirtileri ortaya çıkmadan yıllarca önce tek başına görülebilir. Yaralar; yanak içi, dil, dudaklar, yumuşak damakta tek ya da çok sayıda ortaya çıkabilir. Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Genellikle 7 ile 14 gün içinde iyileşirler. Bu ağız yaralarının en önemli özelliği, yıl içinde tekrar tekrar ortaya çıkmasıdır ancak; tekrarlama sıklığı hastadan hastaya değişir.

Genital bölgede görülen yaralar
Ağızdaki aftlara benzer şekilde genital bölgede de yaralar çıkabilir.

Diğer Deri Belirtileri

Ağız ve genital bölgede görülen aftlar dışında deride görülen belirtiler, hastalığın başlangıcında veya seyri esnasında sık görülür. Genelde bacakların ön yüzünde 1-5 santimetre çapında, kırmızı ve ağrılı sertlikler görülür. Bunlar nadiren gövdede düzensiz ve dağınık olarak ortaya çıkabilirler. Bu lezyonlar bir hafta-on gün içinde, yara haline dönmeden, çoğunlukla yerlerinde hafif bir leke bırakarak iyileşirler.

Sivilce benzeri belirtiler, sırt, yüz, göğüs, kasıklar, kalçalar, cinsel bölge, kol ve bacaklarda ortaya çıkan, mikropsuz; ancak iltihaplı görünümde lezyonlardır. Görünüm açısından sivilceden farklı değildirler. Bu nedenle hastalığın diğer belirtileri ile birlikte değerlendirmek bir anlam taşır.

Vücudun genellikle; koltuk altı, meme, ayak parmak araları ve cinsel bölge haricinde, ağız içindeki aftlara benzeyen yaralar görülebilir. Bunlar diğer belirtilere göre daha az ortaya çıkar.

Behçet hastalığı deri dışında hangi organları tutar?

Behçet Hastalığı Tüm organ sistemlerini tutabilen ve ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Göz tutulumu:

Bu, hastalığın en ciddi tablolarından biridir. Tutulum genellikle iki taraflıdır. Gözler hastalığın başlangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulabilir. Bu tutulum alevlenmelerle giden, tekrarlayıcı bir seyir gösterir. Gözün hem ön hem arka kamaraları tutulur. Her alevlenmeden sonra, giderek körlüğe neden olacak bazı yapısal hasarlar oluşturabilir. (Üveit)

Eklem tutulumu:

Genellikle, ayak bileği, diz, el bileği ve dirsek eklemleri etkilenir. Monoartiküler (tek eklem tutulumu ) ya da oligoartiküler (4 ya da daha az eklem tutulumu) gözlenir. Bu iltihap genellikle birkaç hafta sürer ve eklemde hasar bırakmadan düzelir.

Nörolojik tutulum:

Sara nöbetleri, artmış kafa içi basıncıyla ilişkili baş ağrısı ve beyin bulguları karakteristiktir. En ağır biçimi, erkeklerde görülür. Bazı hastalar, psikiyatrik problemler geliştirebilir.

Gastrointestinal tutulum:

Mide- bağırsak sisteminde de ülserler (yaralar) görülebilir.

Hastalığın Tanısı

Behçet hastalığı bir vaskülittir yani bir damar duvarı iltihabıdır. En önemli ve diğer belirtiler henüz ortaya çıkmadan kendini gösteren ilk bulgu: ağızda tekrar eden yaralardır(aftlar), Behçet hastalığında bütün bulgular bir arada olmadığında tanı koymak zor olabilir. Eğer hastada ağızda, cinsel bölgede, göz ve deride bulgular varsa tanı kolaylaşır.

Hastalığın tanısı aşağıdaki kriterlere göre konulur:
Yılda en az 3 kez ağızda tekrar eden aft ile birlikte aşağıdaki kriterlerden iki veya daha fazlasının bulunması:
Cinsel bölgede yaralar
Göz tutulumu (Üveit ve retinada hasar)
Deri bulguları
Pozitif paterji testi (Behçet hastalığını tanımak için yapılan bir test)

Paterji (Derinin Özgün Olmayan Reaksiyonu) derinin aşırı duyarlılığını ortaya koyan bir testtir. Paterji testi, hastanın önkol derisine steril bir iğne batırılarak yapılır. Reaksiyon 24 saatte belirginleşip 48 saatte maksimum seviyeye ulaşır. Önce kırmızı 1-2 milimetrelik bir kabarıklık iken steril cerahatli sivilce haline de dönebilir. Paterji testinin pozitif olması Behçet hastalarında pozitif tanı kriteri olarak kabul edilir.

Tedavisi

Tedavinin seçimi hastanın klinik belirtilerine bağlıdır. Alevlenmeler ve düzelmelerle seyreden bu hastalık zaman içinde belirtilerinin hafiflediği veya kaybolduğu devreler gösterebilir. Tedavi lokal(haricen) ve sistemik olmak üzere iki kısımdan oluşur. Lokal tedavi deri, ağız içi ve cinsel bölge belirtilerinde uygulanır. Sistemik tedavi ise organ tutulumlarında kullanılır.

Behçet hastalığı bütün organları tutabilen bir hastalık olduğu ve sonuçları tutulan sisteme bağlı olarak (Örneğin göz tutulumu körlük ile sonuçlanabilir) hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemesinin yanı sıra hastanın ölümüne dahi neden olabilir. Bu nedenle hastalığın erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Hastalık tekrarlayıcı olması sebebiyle bir uzman tarafından düzenli takip gerektirir.

Uz.Dr. Ayfer AYDIN (Dermotoloji Uzmanı) Uz.Dr. Ayfer AYDIN
Amerikan Hastanesi 444 3 777
Yazıları :
Dr. Ayfer Aydın Kimdir?
Canlı Cilt İçin
Behçet Hastalığı
Kışın Bakımlı Saçlar İçin İpuçları
Lazerle istenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?
Güneşin Aldatıcı Cazibesi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ayfer AYDIN

Etiketler:, , , , , , , , , ,


121 Yorum Var "BEHÇET HASTALIĞI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. hakan aydın dedi ki:

  merhaba
  behçet hastalığı için önerebileceğiniz bir kaplıca varmıdır?

  • sibel dedi ki:

   kaplıcayla işi olan bir hastalık değil..

  • yusuf ÜNLÜ dedi ki:

   merhaba arkadaşlar bende behçet hastaasıyım 2012 yılında bu yana uğraşıyorum bu hastalıkla sırasıyla endoxsan ,prednol,dertacortil,ramaicade kulladım ramaicade hala devam etmekteyim ve şuan tahlilerim süper 25 doz aldım ama doktorum imuran diye ilaçla devam etmeliyiz dedi ve ben bu ilacı araştırdım birden fazla zarara neden oldunu yazıyorlar behçet hastası olup bu imuran denen ilacı kullanan varmı zararlarını gördümü yada faydası oldumu bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum bana kalırsa assında ramaicade çok iyiyidi ama ilacın değişimi konusunda profösör olan doktoruma ben bunu kullanmak istemiyorum deyip kestirmek istemiyorum bilmiyorum benim için önemli olan behçet hastası olup bu ilçatan memnun olan varmı şimdedien teşekkürler..

 2. hakan aydın dedi ki:

  merhaba
  behçet hastalığı ağız kokusu yapar mı?
  Selamlar

 3. ahmet aslan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar.ben 14 yıldır behçet hastasıyım.son 1 aydır ENDOXAN tedavisine yenibaşlandı.behçet hastası olup daha önce endoxan kullanmış olan varmı?bunu ögrenip yaralımı bilgi sahibi olmak istiyorum.saygılar.herkese geçmiş olsun acil şifalar diliyorum.

 4. sibel dedi ki:

  sitede yazan arkadaşlar acaba öldü mü?neredeler sorn durumları nedir?lütfen paylaşsınlar!

 5. bader abu aisheh dedi ki:

  Bader Akram Abu Aisheh
  iyi gunler dukturfandim .. nasilsin .. ben felistinin .. yazyorumda seni .. benim arkads. sinin adrs o galde.. avrakler verr sana kocaman .. fatih sultan o galde amam nasib olmadi cunku orda kapale baska yarinda dukturu..capa hastenesi galde ama besye olmade hadaha..ne yapacak abi cok ilatc istiyorum burada dukturler belmiyoler tadave.. benim hastayim..duydum sezin mmalakit beliyorsunuz sadece..insallahe turkiya gelcagim .. ben oliyorum yavas yavas.. abi .. allah askina duktur bey.. beni haper ver .. sen nerdesin .. senin adres neleler.. bana gonderolabilirmiyiz..cok acil.. ben

  Bader Akram Abu Aisheh

  behcet histalgi

 6. ezgi dedi ki:

  merhabalar
  ben almanyada yasiyorum benim kizim engeli 12 yasinda dogum esnasinda oksijen yetersizliginden oldu doktorlarin hatasi.
  2002 senesinden beri agzinda aftlar cikiyor son 2011 senesinde genital bölgesinde cikmasi ile mohbet behcet tesisi koydular sonra bacaklarinda kirmizi siskinlikler cikmaya basladi ayak parmaklari morariyor
  kizim sikayetlerini bana anlatamiyor cünkü konusamiyor ben annelik duygularimla ve gördüklerimle doktora sikayetlerini anlatiyorum ataklari cogalinca mahfoluyorum cocugumun öyle aci cekmesi beni öldüryor
  en azindan sizler kendinizce birseyler yapabiliyorsunuz
  ilaclar kulaniyor ama benim hep takip etmem gerekiyor devamli degisik ilaclar kulanmaktan biktik artik ankarada bildiginiz uzman doktorlar varise lütfen yazin
  sevgiler

 7. want to now dedi ki:

  Merhaba
  Ben iki yıl önce ya da daha fazla hasta hastalık Bahgat olduğumu ve beni hastalık birkaç vuruş Paordh bacaklarda ağrı ve eklem, şiddetli ve uyuşmuş dil ve ağız ülseri ve bacaklar ve inflamatuar göz elleri neden ve ben bir şey Bedi taşımak ve orada biz Doktorlar uzmanlar bu hastalığın ve beni koyamazsınız kötü kötü ve benim çocukların geleceği için korku ve benim ve kalbim bana ABONE istenir budur
  Benim sana sorum sizin hastalığı için kesin tedavi var ve bana ne önerirsiniz
  Çok teşekkür ederim
  Gönderen Bedir Akram Ebu Eisha
  Filistin
  Hebron 00972597362072

 8. Hasan yurtdaş dedi ki:

  Arkadaşlar ben sigarayı bıraktıktan sonra ağız içinde aft lar çıkmaya başladı.15 yıldır bu acıyı yaşıyorum.Ben de çok tedavi gördüm fakat hiç biri tam manası ile iyi gelmedi.Bundan 3 yıl önce GAZLIGÖL kaplıcaları ile tanıştım.Çok düzenli kullanamadım fakat iyi sonuçlarını gördüm.İmkanı olanlar için tavsiye ederim.10 günlük kür yapmanız lazım.Ayrıntılı bilgi için katresuankara@hotmail.com a mail atabilirsiniz. telefonum ise 533 765 41 18 den bana ulaşabilirsiniz.Herkese acil şifalar dilerim.

 9. Ddm dedi ki:

  Merhaba bende 6 yıldır behçet hastasıymışım tanı 2 ay önce bacaklarımda eritema noduzum denilen inanılmaz ağrılı,kırmızı yumrular çıktığında konulabildi.Eklem tutulumu(bel,sırt,ayak,kol..),kanamalı idrar(böbrek damarları tutulumu)nu çok şiddetli yaşıyorum. Şikayetlerim zaman zaman değişik yerlerde olduğu için yıllardır çeşitli doktorlara gitmiştim. Arkadaşlarında dediği gibi kesinlikkle bir dr kontrolünde tedavi olunmalı ve bu doktorda bu hastalık konusunda uzman hatta mümkünse prof. seçilmeli. Ben bacaklarımda bu yumrular çıkmaya başladığında şüphelendim az çok bu hastalık hk bilgim vardı. Aile hekimi böce ısırdığını içinde zehir kaldığını söyledi şaka gibi. takip eden günler eklemlerimin bacağımın kesilmesini isteyecek kadar ağrıması ve ard arda devamının çıkması ile Prof.Dr.Öğretim üyesi Cengiz Kırmaz hocamı buldum.Mail gönderdim anında yanıt verdi. Muayenehanesine gittiğimde yıkılmış ayaklarımın üzerine basamayan kesin kurtulayım durumdaydım,çıktığımda ise hayata yeniden bağlanmıştım,umut dolu gözlerle bakmaya başladım. Mükemmel bir insan,hastasıyla iletişimi süper,insana çok moral veriyor,neşeli hayat dolu ve oldukça bilgili,ilgili,güven veren bir hekim. Vermiş olduğu tedavi ile sayesinde kısa sürede toparladım şuan ayaklarımın üzerine basabiliyorum.Yine kendisinin yönlendirmesiyle tanıştığım Doç.Dr. Sinan Emre göz muayene takibimi yapıyor.O da harika bir hekim. Aynı zamanda Dokuzeylül univ.hastanesi romatoloji polk. takip ediliyorum. Tüm tahlillerimi yaptırdım.Paterji negatif,hla negatif ancak ciddi derecede behçet hastasıyım. Zaman içerisinde ve son 6 aydır inanılmaz hayatımda hiç çekmediğim baş ağrısı çekiyorum,Bugün nörolojiye gittim beyin mr istendi nöro behçet olma olasılığım da var imiş.
  Kesinlikle bitkisel vs tedavi uygulamayın.Tek hekim kontrolünde olun.
  Moralin çok önemli olduğunu bende yaşayarak gördüm. 6 yıldır behçet hastası olmama rağmen son 6 aydır üzüntü yaşadığım için nüksetti ve şuan resmen bu hastalıktan sürünüyorum..
  Herkese acil şifalar diliyorum..

 10. özlem GNR dedi ki:

  bu arada bu hastalığın en iyi dr.ları türkiye'de, yurtdışında ne zaman kaybedin ne de para

 11. özlem GNR dedi ki:

  ben 5 yıldır behçet hastasıyım, ağız ve genital bölge ülserlerim var, aynı zamanda sık sık halsizlik ve diz ağrıları, teşhis 1 yıl sonunda ege üniversitesinde koyuldu ve kolşisin kullanmaya başladım, hamile kalınca ilacı bıraktım, sanırım hamilelikte vücudun değişmesi nedeniyle herhangi bi sorun yaşamadım, oğlumun doğumundan sonra 2 yıl boyunca genital bölgede yara çıkmadığı için ilaç içmedim, tabi sırtımda sivilceler çıkmaya ve sıradan baş ağrılarımın yerini şiddetli baş ve boyun ağrılarına bıraktı, haziran ayına genital ülserle yeniden ilaca döndüm, kolşisini günde 3 kez içiyorum, ankarada olduğum için ankara üniversitesine gittim, 3ayda 1 kontroller varmış, ege ün.de ayda 1 kan testlerini istiyorlardı, bugün kontrole gittim, yarın sonuçları alıp dr.a gidicem, umarım herhangi bi ilerleme yoktur, herkese tek tavsiyem bir üniversite hastanesine gitmeleri ve dr değiştirmemeleri, ben ilk bi devlet hastanesine gittiğimde cildiye dr.u behçetten şüphelendiğini ama en iyi ve doğru tedavinin üniversite hastanesinde olacağını söyledi, şanslıymışım ki iyi bir dr.a denk gelmişim, orda burda dolaşmayın demek istediğim, özel hastane ve özel dr. asla tavsiye etmem, ha bi de bitkisel kürmüş otmuş sakın sakın uzak durun, bağışıklık sisteminiz o kadar hassas ki kaş yapayım derken göz çıkarırsınız, herkese Allah'tan sağlık diliyorum, geçmiş olsun…

 12. burhan sönmez dedi ki:

  5 ay önce sag bacagımdakı damar şişdi ve 5 aydır kullanılmayan ılac kalmadı gıttıkce ılerlıyor cogu doktor behcet damar tutulumu dıyorlar ama kımse adını koyamadı daha ankara hacettepe doktorlarına gıtmeyı dusunuyorum ıns orası bı tanı koyabılır
  ALLAH herkeze yardım etsın
  bılgı vermek ıstetyen olursada msn
  vtibrh@hotmail.com

 13. erkan yavuz dedi ki:

  slm arkdşlr bende 5 sendir behcet hastasıyım. yazılanlanları okuyunca tedavi iyi geldi düzeldim diyen akdşlra cok sevindm.darısı hepimize işlh. bende 2007 de damar genişlemesiyle yapılan ameliyat a behcet hastası oldugumu ögrendim. şu anda sağ bacagımda 3 yerde tıkanma mevcut ve behcet hastasının damarları hasas oldugu icin mudahale edilemiyor. bunun yanı sıra damarlardaki iltihaplanma, gözümdeki kızarıklık,eklem agrılarım, benii tamiyle hayatan kopartı. bazen öyle ağrılar oluyorki günde 2 defa acile gitigimi biliyorum. bide ne acıdır,ki bu hastalkla ilgili bigisi olmayan doktarların bilincsiz yaptkları tedavilerinden yeterince sıkıldım. neyse herkse paylaşımlrı icin tşkrlr. bu arada paylaşımlara devam edin lütfen.herkese gecmiş olsun

 14. dursun biçen dedi ki:

  benimde kardeşim behçet hastasi bakilmaya muhtaç ve daha çoçuk aslinda gözümde bebek öyle korkuyorum onsuz hayatdan her gün agzinda yara var her gün gözleri kıpkırmizi her gözüne baktıgımda acaama vurucak mi diye düşünyorum her boynunu büktünde ona bir şey olrsa yaşayamam diyorum doktra gidiyor amaa ayni hiç bir degişiklik yok ama çaresi varsa azda olsa yardim edin bir hayat kurtulsun.

 15. adem gündüz dedi ki:

  selam behcet az pişmiş balık etinden insana geçen sinensis parazitinin safra yolu ağacını tıkaması,tıkanma başlamadan kan emdiği yüzlerce yara tıkanmadan sonra kana öd sıvısı sızdırıyor böylece halsizlik parazit yumurtaları ise tıkanan kılcal damarlarda afta sebeb oluyor.

  • tb dedi ki:

   neye dayanarak parazit dediniz? varmi bir calismaniz, parazitse bunun tedavisi cok kolay.

  • arzu karaca dedi ki:

   Selam annem 40 senedir behçet hastası, bu konuda sizinle görüşmek istiyorum , lütfen bana ulaşın..

 16. pınar dedi ki:

  mrhb cerrah pasa nerde bilmiyorum demişsiniz elimden geldigi kadar size yardımcı olmak isterim cerrah paşa istanbul aksayar tarafında bende behcet hastasıyım ve cerrah paşadan randuvu almaya calısıyorum sürekli birde hastanede özel polikilinikler diye bir bölüm varmıs orada behcet polikilinigi var aradan randevu almak için ugrasıyorum çok iyi doktorlar varmıs tl:02124142000dahiliye numarası75 bebeginizi hayırlısıyla kucagızıca alırsınız insallah

 17. hasan dedi ki:

  merhabalar ben 12 yıldır behçet hastasıyım gıtmedığım dr kalmadı ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirm

 18. rukiye dedi ki:

  selam , ben hollandada yasiyorum yasim suan 27 ve 18 yasimdan beri behcet hastaligi cekiyorum once 17 yasimda syndroom van sweet tehsis edildi, bir kac sene gecmedende behcet denildi. sweet van syndroom behcette benzeyen vucut altinda yatan bir hastalik ve behcette de davetiye cikariyormus. ben cok seyler denedim cok tedaviler gordum, once reumatoloog a yonlendirdiler ama hic bir sonuc alamadik.ordan dermatalogo basladim senelercede oraya gittim ama oda hic bir yanit vermedi, cok degisik ilaclar kullandim isimleri inanin saymakla bitmek, baktim olmuyo turkiyede gittim gorundum ankarada ibni sina hastanesinde ,orda tam 3 hafta tedavi oldum orda bana bir ilac verdiler su gibi birseydi pansuman bezini islatip yaralarima koydular buz gibi olan ilac bezi bacagima koyunca bir iki dakka sonra ates gibi oluyordu belki yok edici bir ilac degildi ama cok dinlendiriyordu bacaklarimi yaralarimi, benim siyaketlerim butun eklemlerim sisiyor,yaralar cikiyor onceleri sadece bacaklarimdaydi , gunler gectikce ayaklarima vurdu kulaklarima vurdu ,gozlerim den cok rahatsizim aftlar ,bende ciktigi zaman bir kac gun icinde kaybolmuyor baya bi 2 hafta kaliyor ve yuruyemiyorum o surec te. en fazla 3 gun iyi oluyorum sonra tekrar basliyor, ben o 3 gun icinde yurudugum zaman diyorumki, beterin beteri var ben en azindan hala yuruyorum rabbim derdini verdiyse sifasinida vercektir elbet, kullandigim ilaclardan hamile kalamiyordum ama 7 senedir evliyim ve bu sene rabbim bana o hediyeyi verdi 5 aylik hamileyim , bu surecte hastaligim daha cok ilerledi nerdeyse hic kalkamiyorum artik, ama olsun bebegim icin deger doktor cok tehlike oldunu soyluyor cunki hastaligim cok ilerledi buda bobreklerime kalbime vuruyor, ama ben cani veren rabbimin izni olmadan kiyamam o cana ,rabbim ya ikimizide alir yada ikimizide yasattir diyorum.. tek korkum bu hastaligin irsi olma ihtimalinin buyuk olmasi ins bebegimde bisi cikmaz.
  ama benim asil sorum su arkadasin biri CERRAH PASA YI TAVSIYE ETMIS bu buyuk ihtimal turkiyede ama hic bir bilgim yok hangi sehirde bunu bilen varsa aktarabilirmi ve hangi bolumde bulunmam gerek arti varsa doktor ismi onerebilceniz…
  rabbim herkese acil sifalar versin benden beterlerini rabbim once yardim etsin verdigim ve aldigim nefes oldukca her halimize sukur edelim … allaha emanetsiniz

  • ertan dedi ki:

   cerrahpaşa hastanesi istanbul ili fatih ilçesinde. ama çok fazla hasta olduğu için asistanlarla yetinmek zorunda kalıyorlar.

 19. Ramadan dedi ki:

  selamlar. Ben Moskova’dan duyuyorum. Ben Behçet hastalığı için iyi bir doktor bulmak istiyorum. Ben gözleri ile ilgili bir sorun var. İyi bir göz doktoru ve iyi bir romatolog Behçet Behçet terapist gerekiyor. Eğer ben onun tavsiye kabul doktorun adı ve adresi, veremedim. Teşekkür ederim. Adresim: rom.mgu@gmail.com луна

 20. asuman uzun dedi ki:

  27 yaşında 4 yıldır nörobehçet hastasıyım ılk yıl behçettim beynimle bir problem yokdu 1 yıl sadece aftlarım vardı agız içi ve genital aftlar onun dışında halsızlık okadar….. 2.yılı tam bi felaket ama bu hastalıkla ılgılı çok araştırma yapmıştım beni öldürmeyıp surundurceği konusunda bilgiliydim öylede oldu bol bol süründüm yürüyemedim,konuşamadım kekeliyordum resmen,çift görüyodum,mide bulantıları,ateş bi ara şuurumu kaybetmiştim,kortizondan okadar şişmiştimki dedim yakında balon misali uçarım 🙂 okadar şey yaşadım ama psıkolojımı bozmadım dert etmedim biliyodum hepsi geçecek ve ben eski saglıklı,güzel ideal kiloma kavuşacağım… belki bir yılım hastanelerde ve yatakda geçti ama ben ailem,internet ve arkadaşlarımla vakit geçirdim ve ağlayıp zırlamadım…Şuan hastalığa dair sadece ayak bileklerimde kasılma ve düzenli kullandığım COLCHICUM DISPERT 0,5 MG 50 DRAJE bu arada hastalıkdanmı bilmiyorum kolay sinirleniyorum ve kendimi kontrol edemıyorum bazen ben en son 2. atak geçırmıştım 2 yıl oldu tık yok 🙂 beyınde merkezı sınır sisteminde tıkanıklık olmuştu bilmiyorum bunun etkisimi benim huysuzluğumdanmı kısacası ben nörobehçet hastasıyım ve bu hastalıkla yaşamaya alıştım bence sizde şükredin ne hastalıklar var Allah bütün hastalara şifa,sabır kolaylık nasip etsin…..SAĞLIKLI GÜNLERRRRRRRR 🙂

 21. mesut güzel dedi ki:

  1972 dogumlu müsteri danismanligi,egtimci

 22. mesutguzel dedi ki:

  iki bucuk senedir morbus becet hasaligiyla mücadele ediyorum düzen siz bi yasama girmis im emekli olmak ve dogdugum yere geri dönmek istiyorum.fakat cok zorluk gösteriyorlar,kas ,bel ,sinir sistemleri,kironik eklem agrilari,sag kulagimdan hic duymuyorum v,b. seyler.yardima itiyacim var……….
  almanya

 23. ADALET PELİT dedi ki:

  BİLDİĞİMİZ VİKS SÜRÜN…….BEN KENDİM BULDUM TEDAVİMİ…VE HER TÜRLÜ OTUN ÇAYINI SÜRÜN İÇİN…

 24. Resul ŞEN dedi ki:

  merhabalar, son iki senedir sürekli değil ama çıkıncada bir hafta içinde kendiliğinden kayboluyo, dilimde dudağımın ve yanağımın iç kısımlarında sivilceye benzer yara ağzımda dolanıp duruyo. ve çok acı çektiriyo bana su içerken bile ne olabilir sizce henüz doktora gidemedim işten dolayı

 25. harun çiftci dedi ki:

  mrblar ben harun behcet hastasıyım sporcuyum benim ayak baş parmaklarımda şişme ve ağrılar var hareketlerimi kısıtlıyo ve bazen yatırıyo aynı şekilde sol kalçamdada 7 ay oldu daha önceleri çok hafifti arada sırada ağzımda yaralar çıkıyodu kolşisin kullanıyorum faydası yok gibi önere blceniz ilaç varmı

 26. serkan Akçin dedi ki:

  Merhaba,
  Yaklaşık 10 yıldır behçet hastalığı tanısı ile cerrahpaşa tıp fakültesinde tedavi görüyorum, hastalık yaşantımı tamamen değiştirmeme sebep oldu zaman zaman çok ağır ataklar geçirdim şimdi şükürler olsun fena değilim ama zaman zaman yine ataklar ile karşılaşıyorum benim bunca zamandır anladığım tek durum şu oldu sonu başı belli olmayan ve tedavisi tam belli olmayan bir rahatsızlığımız olduğu için her türlü fırsatçılara açık savunmasız durumda kalmamızı gerektiren bir hastalık ile karşı karşıya olmamız bu yüzden yukarıda yazmış olan bazı arkadaşlarımız gibi bu rahatsızlığı belli bir doktor takibinde sürekliliğini bozmadan çizdikleri tedavi yolunu değştirmeden dedikleri sistemde devam edip morel bozmamaya çalışıp sinir stresten elimizden geldiği kadar uzak durmaya çalışıp bu hastalığa direnmekten başka çaremiz yok, onun bunun yönlenrimeleri ile koca karı ilaçlarının peşine düşüp veya biiçağre olmamızdan yararlanmak isteyen bilgili bilgisiz kişilere teslim olmaktan ise sadece doğru bir ekip doğru bir doktorun yönlendirmesi ile gittiiği yere kadar götürmeye çalışmaktan başka çaremiz yok sanırım koca sülalede iki kişide var biride benim demek böyle nasipmiş kaybettiklerimi yazmaya kalksam iki gün okumanız lazım artık bu hastalık ile yaşamaya alışmaya çalışıyorum bence sizlerde ya cerrahpaşa yada istanbul tıp fakültesi ramatoloji bölümlerinden birinin takibinde ilaçları aksatmadan yolunuza devam etmeye çalışın şu an boynum ve kollarımın eklem yerlerinde ataklarım var on beş gündür gecem gündüzüm kalmadı ama yapacak bir şey yok randevu aldım gidip kontrollarımı yapıp dedikleri ilaçları almaya başlayacağım yoksa biliyorumki oraya buraya şuraya gitsem fırsatçılarının cebimdeki paranın peşinde olmalarından başka elime gececek bir durum yok sonuçta tedavisi halen bulunamamaış çaresiz bir hastalığın pencesindeyiz ama farklı hastalıklar ile kıyaslayıncada insan şükürler olsun demedende geçemiyor hepinize Allahtan şifalar dilerim

 27. Sinan Yıldırım dedi ki:

  Merhabalar, bende yaklaşık 2 yıldır behçet tedavisi görüyorum. Imuran 50mg 3×1 kullanıyorum. İlacı kullanmaya başladığımdan beri iştah açılması ve ciddi bir kilo alımı yaşadım. Bu konuda bilgisi olan yada bu ilacı kullanan birleri var mı? bu durum normal mi?

 28. RAMSEYY45 dedi ki:

  ağızdaki aft türü ülserleri geçirmek için çok şey denedimm…akla gelmeyecek mantıga gelmeycek şeyler…ağzımda o kadar çok aft çıkıyordu ki bazen 15i buluyor…düşünün su içebilirmisiniz.yemek zaten yokkk… şimdi gülüyorum bunlara…birtek geçiren bir ot tohumu var çokkkk acı….birdeoralmedicvar…eczanelrde bulursunuz getirtriler.20tl

 29. RAMSEYY45 dedi ki:

  yaklaşık 15 yıldır behçet hastasıyım.herkes gibi çok ağrılar çektim,çekiyorumda.ama hastalığımla yaşamayı öğrendim,şimdi onunla çok bariışık halde yaşıyorummm…Aft ın İLACI yüzde 100 kesin geçiriyoo…

 30. ömer pekin dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun banada ıkı ay önce gata da behcet tanısı kondu ben boynumdaki damar tıkanıklıgı (toplardamar derin ven trombozu ) için gittim bunun nedenını araştırıken aynı hastanede romotoloji bölümüne gittim bana paterji yaptılar, 1/6 cıktı tekrar yaptılar 0/6 negatıf cıktı, sırtımda sivilceler ara ara oluyor, agzımda aftlar da oluyordu bunlar ıkı yıldır vardı sonra koltuk altımda cıbana benzer bişeyler oldu agrılı koltuk altı ıkı defa oldu, cinsel bolgede hic yaram olmadı, gözdede bir sorun cıkmadı , en önemlisi HLA B5-51 pozitif cıktı yani bana bunların hepsine romotoloji bölümü tek tek baktı inceledi ve en son bana 45 gun rapor verdıler ve behcet sin dediler kortizon kullan dedıler 64 ml grgunluk ve bunun yanısıra ımuran gunluk 150 ml gr ımuran verdıler , ıkı ay oldu ben kortızondan cok korktum bıraktım , imuranada ara verdım yani bir turlu behcet oldugumu kabul edemedim ondan bırakmıstım sımdı tekrar başladım 1 ay kullanıp kontrole gitcem ben göze vurmasından cok korkuyorum, suan saglıgım cok ıyı ama bu alevlenme denen olayları sanki hisseder gibiyim, sızden rıcam ne olur ama ne olur birbirimizle ırtıbata gecelim benım yasım 31 bu gnec yasta strese girdim ne olur bilgilerimizi paylasalım benım telefonum 0505 674 4518 kım olursa olsun arasın yada caldırın ben ararım arkadaşlar bu hastalıkla ılgılı birbirmizden biligiler alalım cunkı türkıyede her 1100 kısıden 4 ü bu hastalıga yakalanmıs durumda ama cogu bılmıyor, ben telimi tekrar yazıyorum 0505 674 4518

 31. bende 14 yıldır neuro behçet hastasıyım herkese ALLAHTAN acil şifalar dilerim.

 32. Ali Yildiz dedi ki:

  Eger Gözlerde problem varsa en kritik zaman ilk 2 yildir! Ve bu iki yili en az hasarla atlatirsaniz büyük risk ortadan kalkar! En az hasarla atlatmak icin Biyolojik ilaclar kullanmak lazim ve bu biyolojik ilaci her doktor yazamaz! O yüzden eger gözlerinizde ucusan cisimler varsa yada bulanik görüyorsaniz zannetmeyin ki bu bir gün kendiliginden gececektir! Hemen en yakin Üniversite hastanesinin Uvea Bölümüne gidin ve kontrol olun!! Benden herkese bu hastaligi 15 yildir ceken biri olarak tavsiye!
  Selamlar Ali Yildiz

 33. habibe çelik dedi ki:

  tüm behçet hastalarına acil şifalar diliyorum.benim eşim kendini bildi bileli ayız içinde yaraları var sırtına sivilce gibi bazen bacak ve ayaklarında hatta ellerinde bile buna benzer yaralar oluyor.ama ağızının yaraları hiç geçmiyor.geçen gün kan verdi cildiyede normal çıktı ama behcet hastalarının kullandığı ilaçları verdi doktor bunu hangi hastanede araştırabilirim lütfen bana cevap yazın yardımcı olun ben eşimi çok seviyorum bu yorumları okudukdan sonra korkmaya başladım onu kaybedem yalvarıyorum yardım edin bize yol gösterirseniz beni çok mutlu edersiniz…

 34. önder özdemir dedi ki:

  slm ben mugladan yazıyorumbenyıllardır yaklasık 16 seneden bu yana agız yaralarım cok oluyor.ama gecenlerde ozel bır hastanede behcet hastalına yakalandımı ogrendım..bende yılda en az 9 veya 10 defa agız yarası ve ozellıkle dılıme vuruyor yaralar.dıger bolgelerde sorunum yo.bırde sporcuyum ne yapmam lazım.sızın bana acık adresınız lazım.mutlak 1 ay ıcersınde gelmeyı ve randuvu almam gerıkıyor bu yorumlara okuyunca korkmaya basladım suan bıle yaklasık 2 ay olmak uzere agız yaralrm gecmedı… sızden yardım ve acık adresınızı ıstıyorum hocam..

 35. Dilara dedi ki:

  Ve son bir ekleme yapmak istiyorum..Lütfen hiç kimse yıllarını bu işe vermiş prof.ler o ilaçların kullanımını uygun görüyorken kendi kendine bırakmasın.Kullanılan ilaçlar çok güçlü olduğu için bir anda bırakılamayan doz düşürülerek bırakılan başlarda haftalık akabinde ki süreçte aylık kan kontrolleriyle 2 sene de bir devam yada tamam kararı verilen ilaçlar.Bağışıklık sistemini baskılayacı oldukları için halsizlik normal bir sonuç.Ben İMURAN ve SANDİMMUN adlı iki ilacı kolektif şekilde kullanıyorum.Bunun yanında psikologumun verdiği diğer doktorlarımında kullanılabilir gördüğü İlacım PROZAC.PROZAC hem hayata daha olumlu bakmanızı sağlayıp hem enerji veren bir antidepresan olduğu için diğer ilaçların verdiği halsizliği alıyor.Doktorunuza danışıp uygun görürse kullanmanızı tavsiye ederim.

 36. Dilara dedi ki:

  Arkadaşlar bana yaklaşık 1 yıl önce behçet tehşisi göz tutulumuyla birlikte koyuldu..Ve,yaşadığım şokun etkisi,hastalığın tam açıklamasının olmayışıyla birlikte bu tarz platformlar da okuduklarım bana intiharı bile düşündürttü.Akabinde çok araştırdım,çok fazla doktorla konuştum.Behçet hastalığı tamamen kişisel seyir izleyen,bir hastanın diğer bir hastayla kıyaslanamayacağı bir hastalık.Kesinlikle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve ağır atak dönemlerinde kullanılan kortizonla birlikte önününe geçilebiliyor.Romatolog,nörolog,göz ve cildiyenin takibinde olduğunuz sürece hemen müdahalede bulunuluyor.Tam teşekküllü üniversite hastanelerin de tedavi görmelisiniz ki bölümler birbiriyle kordineli çalışabilsin.Yeter ki sinir,stres ten uzak durun ve moralinizi bozmayın.Ve herkesten ayrıca rica ediyorum.İlk tanı koyulduğunda herkesin o şok etkisiyle ilk okuduğu yerlerin bu platformlar olduğunu unutmadan biraz daha duyarlı yazalım..Hepimize acil şifalar diliyorum.

 37. Muhammet kerim yazıcı dedi ki:

  Tüm behçet hastalarına geçmiş olsun diyorum . .allah yardımcımız olsun şu an ayrıntılı yazamıyorum . . Yazacağım . . Ama behçet hastalığı uzmanları ankara/hacettepe /prof dr meral calguneri …ıstanbul cerrahpaşa /prof dr hasan yazıcı . . Benim bildigim iyi hekimler bunlar . . Sıkıntısı olan varsa paylaşırım yardımcı olmak isterim…0 543 537 5440

 38. mehmet çetintaş dedi ki:

  öncelikle merabalar ayfer hanım paylaşımızdan dolayı size öncelikle tşk ederim saygı ve sevgilerimi sunarım benim işim norobehçet hastası aynen anlattıgınız gibi baş agısı göz kızarması bacaklarının agrısı çift görme ve ben bundan çok rahatsızlık duyuyorum okadar ilaçta içse tedavide görse faydasız kalıyor türkiyede teknoloji aslında çok gelişmiş hergün yeni bir teknoloji ve tedaviler öne çıkıyor ve norobehçet hastalıgına çözüm getirelimiyor imoran veriyordu doktor dekodrin veriyordu günde bir kutu içiyordu şimdik biraz iyidir ama yinede sivilce çıkıyor ve agrıları devam etmektedir kendisini zayıf ve güçsüz hissediyor yeniliklerinizin devamını dilerim benide aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarımla esenle kalın ayfer hanım

 39. fatma şimşek dedi ki:

  merhaba herkese acil şifalar dilerim bende 11 yıldır behçet hastasıyım önce aftlarla başlayıp şuan sağ gözümde atak var.Kolşisin ve deltacoltril kullanıyorum şuan.kendimi çok zayıf ve güçsüz hissediyorum.göz doktorum cerrahpaşada ben hataydayım gözüm atağa geçtiğinde doktorum beni göremediği için telefonla tedavi yöntemini uyguluyoruz cildiye ile birlikte.

  • Esra BOZ dedi ki:

   Merhaba ben esra boz otuz yasndym onsekiz yasndan beri behcet hastasiyim son alti srnedirde noro behcet hastasi oldum beyin tutulumu gecrdm ankara egtm ve arastrma hastnsnde konldu tani ve hc doktor dgstrmdm cok menmunm goz noroloji cldiye orda takip ediliyorm gormemi kaybttm felc oldum ama alahma sukurker olsun iyiym suan gunde uckez azotyopirin elli mg icyorm kolsn ikitane gunlk hayatm smdlk rahat fakat bagsklgmi cokerttgi icn ilaclarm butun mkriplars acgm dkkat etmeye calsyirm bu hastalgi bnmsedim arkadaş oldum bni en cok yikan insanlara konmumu anlatamamak esm ble hala alisamdi bbm kzkardsm oglm destekcm onlar anliyo beni bu hastslk oldurmuyo surunduruyo dkkat etmmz lazm snr stres olmsmali sgara alkol dusmani herseyi duznli yapmmz gerekiyo bn beni anlmayanlarsoyle seslnmk istyorm biz bhcet hastalari kndmizi ifade edmyorz bignmz bignmzu tutmuyo cdfn cok skntili bi hastslgmz var yatslak kalncmi inancaksnz dyorum rabbmden btun arkadaslara sifa diliyorum

   • ahmet aslan dedi ki:

    merHABA ÖZLEM HANIM.ankara hastanesinde behçetten anlayan doktor varmış ona gerçekten çok şaşırdı.oynsakı ben 2 ay önce bazı şikayetlerim vardı behçetle ilgili 3 gün dolaştım bir sonuç alamadım.bu arada bende 14 yıldır behçet hastasıyın.damar ve göz tutulumlu.ben şu an hacettete romatoloji polklnğnin takibindeyim.acil şifalar diliyoorum.geçmiş olsun.

   • gülden17 dedi ki:

    mrb esra hanım.ablama 1 ay once noro behcet teşhisi kondu ve 45 gündür yoğun bakımda.35 yasında.siz boyle bir dönem atlattınız mı yasaması mucize dediler allaha şükürler olsun atlattık.sureklı gıdıp konuşuyoruz bugunlerı atlatıcagmızı anlatıyoruz.bişeyler yazıp içimi rahatlatırsanız çok sevinirim.çünkü ailece çökmüş durumdayız.

 40. halil çetin dedi ki:

  selamünaleyküm arkadaşlair ben 5 yıldır behçet hastasıyım ve 5 yıldır istanbul cerrah paşa tıp fakültesinde tedavi oluyorum yani 5 yıldır colşisin kullanıyorum bazı herbalistlere gittim faydaları olmadı sonunda karşıma gercekten faydalı bir herbalist buldum 3 aydır tedavi oluyorum artık ne agzımda yara nede halsizligim kalmadı kendimi behçet hastası gibi hissetmiyorum artık Allah ıma binlercekez şükürler olsun. behçet hastalıhının ne kadar zor oldugunu bilirim ve bütün behçet hastalarının şifa bulmasını istiyorum arkadaşlar herbalist hicret günhan istanbulda telefon numarası 02124502444 isteyen arayabilir kendi numaram 05339693692 isteyen arkadaşlarla detaylı bilgi verebilirim hoşcakalın Allah acil şifalar versin

 41. şükrü dedi ki:

  arkadaşlar hepinize allahım şifalar versin.
  Bende behçetten şüpheleniyorlar.kayseride yaşıyorum. gözlerimde ağrı oluyordu. 5 ayrı göz doktoruna gittim(3 ü üniversite hastanesinde) 4 tanesi behçetle ilgili belirti bulamazken 1 tane özel hast.dr u iki gözdede belirti var dedi. kafam iyice karıştı. ankarada behçetten anlayan özel hastanede görev yapan dr. varmı. günübirlik ankaraya gidebileceğimden özel hast. daha uygun olur.

 42. asıye saglam dedi ki:

  ben on bir yıldır behçet hastasıyım ve bir çok ameliyat geçirdim,halada devam ediyor hiç bir çaresinin olmadıgı bildiyim,halde bu bitmez tükenmez hastalıkla ugraşıyorum.dört defa ameliyat oldum,göz tutulumu,akciger tutulumu,gugatır,kagrın tümörü,safra kese,kadın hastalıgı,gögüslerde yara,agzıda yara,angısıyete bozuklugu unutkanlık,kalp yetersiligi,ve bunlara benzer hastalıklar iyileşme gibi bir şansım olmadıgını bilsemde usanmadan hastanıye gitmeye devam ediyorum,çok yoruldum ilaçların faydası olup olmadıgı bilmesemde herşeye ramen ayakta kalmaya çalışıyorum.

 43. mustafa doğan dedi ki:

  slm öncelikle herkese Allahtan acil şifalar diliyorum benm anlamadıgım tıp bu kadar ilerlerken en ölümcül hastalık kansere bile yeni tedavi şekilleri uygulanırken nden bu behçet hastalıgına kesin tedavi yolu bulunmuyor nden hep aynı kısıtlı ilaçlar kullanılıyor nden arastırmalar yogunlastırılmıyor unutmayın ki arkadaslar sadece ölümün çaresi yoktur
  ÇARESİZSENİZ ÇARE SİZSİNİZ YİNE herseyden mutlu olmaya bakın ::D

 44. AHMET İDRİS dedi ki:

  BEHÇET HASTALIĞI;TIBBİ BİTKİ KÜRLERİ İLE TEDAVİSİ MÜMKÜN OLAN BİR HASTALIKTIR.BU KONUDA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ.İLKE ECZANESİ. ADANA.

 45. senay açıkgöz dedi ki:

  merhabalar bende nore behcet hastasıyım tanısı konulmuş 8yıldır daha önceside ar tabi yaşadıklarımı saymıyacağım çünkü hemen hemen sizlerinkiyle aynı seyretmiş ben 20 yaşında göremez 22 yaşında yürüyemez duruma gelmiştim hacettepe ünüersitede meral çalgüneriye gittim bir yılda ayağa kaltım tekrar çalışma hayatıma döndüm .tabi hayatım artık bambaşkaydı size nacizane öneribileceğim şeyler bikere yeni bedeninizi iyi tanıyın yılda en az2 kere konturollerinize gidin küçük şeyleri büyütüp sorun etmeyin bu hastlığın doğduğu yerden uzaklaşın ki ben öyle yaptım ilaçlarınız takip edin ben şu anda çok iyiyim 5yıldır çalışma hayatıma deam ediyorum 5yıldır hiç atak yaşamadım bunuda bu hastlıkla yaşamayı öğrendim en önemlisi bu şu an 28 yaşındayım önceden evlenmeyi düşünmezdim şimdi ise düşünüyorum rabbım herkesin yardmcısı olsun dua edelim daha kötüsünden korusun sevgiler. şenay açıkgöz

 46. eslahakallah dedi ki:

  Hastalığın teşhisinde şunlar önemlidir…
  1 ) Doğduğunuz ya da ebeveynlerinizin doğduğu yer… ( İPEK YOLU üzerinde ise;Türkiye de Karadeniz bölgesi İran kökenliler,İstanbullular,kısacası şöyle bakabilirsiniz İPek Yolu'na bakın oralarda doğmuş bir dedeniz olması bile yeterli.
  2 ) Bu hastalık İpek yolunda Lodra'dan Japonya'ya kadar uzanan bir coğrafya da görülür.İpek yolunun geçmediği Avustralya ve Amerika'da görülür ,Türkiye'de Antalya'da da görülür sebebi göçtür…Yani hastalık ırsi olduğundan sende çıkmasa da çocuğunda çıkar ya da torununda.
  3 ) Ağızda çıkan yaralar yani aftlar,bu aftların senede 4 defa çıkması bile yeterlidir.Bu bir soruna işaret eder.Kaldı ki Behçet hastasının ağzında aynı anda birden fazla ve toplu iğne başından büyük krater gibi yaraları olur.Bu yaralar yüzünden tat alma duyusu tamamı ile körelebilir.
  4 ) Bacaklarda belli yerlerde zaman zaman çıkan kırmızılıklar (yoğun ) bu da bir damar tutulumu işaretidir.Bir çok doktor bunların alerji,sinek ya da böcek ısırığı olduğunu söyleyecek kadar CAHİL 'dir.
  5 ) görme bozuklukları kısmi olarak gelip geçici gibi görünen türden…En tehlikeli olan belirtilerdendir.
  6 ) Geçmeyen bademcim iltihapları ki aslında geçmeyen iltihap bademcikte değil bademciğe yakın bir yerde çıkmış bir ya da birkaç aftın iltihabıdır. Böyle bir durumda KULAK BURUN BOĞAZ doktoruna gidersiniz BADEMCİKLERİNİZİ alırlar iyileşmeniz bir ay sürer (herkes 5 günde iyileşirken ) sonra sorunlarınız aynen sürer.
  7 ) behçetin en önemli özelliği vücuttaki tamir mekanizmasının gereğinden fazla çalışmasıdır yani işi abartmasıdır. Bu yüzden bir yerinizde bir yar çıkınca örnek ağızdaki aftlar, vücut tüm gücü ile onları iyileştirmeye çalışır ve biraz ipin ucunu kaçırır bu yaranın daha büyümesine yol açar.İyileşme süresi uzar…
  8 ) Genital bölgede çıkan sivilceler ya da yaralar. bir kere çıkması bile yeterlidir.Çıktığı anda punch biopsi yapılır ise bir sonuca ulaşılamasa da yaklaşılır…
  9 ) Kıl dibi iltihapları ve normalde kuru ciltli olsanız bile vücudunuzun çeşitli bölgelerinde büyük uçsuz sivilceler.
  10 ) En büyük ve kesin kanıt budur,Bu olduğunda artık Behçet olduğunuza kesin karar verirler tabi hala hayatta kalırsanız.Derin Ven Tromboz ! Bu bir embolinin sebeb olduğu genelde aktif olan benim gibi egzersiz yapan 70 yaş altı erkeklerde ki ben 31 yaşında geçirdim rastlanılması sadece BEHÇET ile açıklanacak bir durumdur.
  11 ) bütün bunların hepsi değil birkaçı ve bazen sadece biri bile BEHÇET şüphesi için yeterlidir.Gen testi yaptırınız ve mutasyona uğramış geniniz var mı bir bakınız.
  1 veya 2 gende mutasyon tespit edilir ise bu sizin zaten mutlaka bir Romatizmal hastalığa gebe olduğunuzu gösteren bir sağlamadır.
  12 ) Halsizlizten şikayetçi olanlar var ama halsizlik birçok hastalıkla ilintili ve bir çok psikolojik sorunla ilintili olabilir.Halsizlik Behçetteki sadece bir yan etkidir.
  Mesela ağızda birden çok aft olduğunda hastanın ateşi 36,8 -37-2 gibi artar bu az bir değerdir ama müthiş halsizlik verir ,ağızdaki aftlar iyi beslenmesini de engellediğinden acı çeker çünkü iyice halsiz düşer. Bu son verdiğim sadece küçük bir örnek bazen ateşin 38-39 a çıktığı durumlar olur ve KBB ciler dahil aftları es geçip soğuk algınlığı sanırlar ya da bademciklere saldırırlar hemen.
  13 ) Bir başka önemli özellikte çene kemiklerinin ağrıması diş etlerinin sızlaması damakta bebklerde çıkan o beyazlıklardan çıkması gibi belirtiler de gösterir.

  Son olarak şunu söyleyebilirim bir hasta tüm bu belirtileri taşıyabilir ve hiç birini göstermeden yine de Behçet olabilirsiniz.Yada bunların dışında başka belirtiler kişiye özgü özellikler gösterebilir.

  Hepinize acil şifalar dilerim…

 47. Eslahakallah dedi ki:

  Son olarak şunu söyleyeyim bazı kişiler yazmışlar.Şifalı bitki sormuşlar.Ben şifalı bitkilerden ve Allah'a ümit etmekten vaz geçtim işimi doktorlarla gördüm.
  MEVLÜT ALTAŞ doktor adı sormuş …
  Önce ona şunu söylemeyi isterim göz tutulumu çok sıkıntılı …Çocuğunuzun yaşı eğer küçük ise ,ya da 20 li yaşların altında göz tutulumu başladı ise hele hele 12 yaşın altında ise oldukça zor bir evre.Şiddetli bir BEHÇET oğlunuzun uğraşacağı.
  En iyi tedevi 2 eliniz kanda olsa ilaç saatleri aksamayacak.
  Düzenli uyuyacak…
  Mutlaka spor,egzersiz yapacak,
  tüm bunlara rağmen zaman zaman yine de hastalığı ataklar yapacak.O dönemler de moral vereceksiniz .Mutlu edeceksiniz.Bu şekilde hayatı normale döner.
  Bir kaç yıl sonra hasta olduğunu söyleme gereği bile duymayabilirsiniz.
  BENİM 5 SENEDİR GİTTİĞİM DOKTORUN ADI AHMET GÜL .İSTANBUL NİŞANTAŞINDA MUAYENE FİYATI 300 LİRA YILDA 2 KERE GİDERSİNİZ.600 LİRANIZ GİDER AMA İLK BAŞTA BİR DİZİ TEST İSTEYECEKTİR.

  Bu arada şifalı bitkiler tabi ki iyi ama bu ilaçlar olmadan onlar hiç bir işe yaramaz…

  • sibel dedi ki:

   obamaya ulaşmak ahmet gül e ulaşmaktan daha kolaydır sanırım..kraliyet ailesi mensubu sekreterinin dediğine göre 3 yıldır hasta kabul etmiyor var olan hastalarının takibini yapıyormuş..yorumu size bırakıyorum artık..

 48. Eslahakallah dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar…
  Ben 6 senedir Behçet Hastayım…
  Yukarıdaki tüm yazılanları okudum ve çok üzüldüm durumunuza.ben 37 yaşındayım 27 yaşından bu yana şikayetlerim vardı 31 yaşına kadar araştırdım gitmedik doktor bırakmadım.Hepsi de profesördü hiç biri teşhis koyamadı taki 2006 yılında bir damar cerrahına kadar.Behçet profesörleri teşhisimi koyamadı bazıları Behçet Kürsü başkanlarıdır halen…
  Bu hastalık için SİZE TAVSİYELERİM VAR…
  1 ) Halsiz ve yorgun hissetmenizin sebebi bağışıklık sisteminizin düşük oluşu değildir…
  2 ) Sadece Colcicin kullnamak sizi Behçet hastalığının etkilerinden korumaz!!!
  3 ) Bağışıklık sistemi kuvvetli olan hastalar BEHÇET'ten daha çok çekerler,düşünülenin aksine.
  4 ) Bağışıklık sistemi güçlü olan hastalarda, BEHÇET daha kuvvetli ve ölümcül hamleler yapar…Bende olduğu gibi.
  5 ) Bu yüzden bağışıklık sisteminizi baskılayacak yani düşürecek İMURAN adlı ilacı kullanıyorsunuz.İşte bu sizde biraz yorgunluk yapar fakat bunun da çözümü Prednol 4mg yani kortizon kullanımı.
  6 ) Bu söylediklerimi doktorlarınıza danışmadan yapmayın.Ben sadece bilginiz olsun diye yazdım.
  7 ) Behçet çeşitlilik gösteren bir hastalıktır.Bazılarında ( benim gibi) damar tutulumu şeklinde ilerler başkalarında kemik erimesine yol açar kimisinde körlüğe sebep olacak ve daha da büyük sorunlara ilerleyecek merkezi sinizr sistemi sorunlarına doğru gider.
  8 ) BEHÇET ÖLÜMCÜL VE BULAŞICI BİR HASTALIK DEĞİLDİR.YETERKİ SİZ YILDA 2 KERE KONTROLÜNÜZÜ YAPTIRIP İLAÇLARINIZI MUNTAZAM KULLANIN.
  9 ) Üzülerek belirtmeliyim ki geri dönüşü de "henüz" olmayan bir hastalıktır.Lakin tedavinize başlar iseniz 3 ay içinde eski hayatınıza geri dönebilirsiniz…
  TÜM BEHÇET HASTALARI OKUSUN 17 TÜRK 7 YABANCI PROFESÖRE TEDAVİ OLMUŞ BİR HASTA OLARAK YAZDIM…
  Hepinize acil şifalar diliyorum…

 49. mevlüt altaş dedi ki:

  hepinize çok geçmiş olsun allah taala acil şifalar versin allah razı olsun yazılarınızdan çok bilgilendim bu hastalık benim oğlumdada var yeni teşhis koyuldu bir yıldır gözlerine vurmuştu üveyk hastalığı demişti doktorlar faydasını gördüyünüz doktor ve şifalı bitkileri açık bir şekilde paylaşırsanız memnun oluruzcümlenize sağlıklı günler dileyiyle

  • Bnnz dedi ki:

   Ben de 6 seneden beridir behçet hastasıyım. Sadece kolşisinle bu acılara son verilmiyor. Gerçekten birgün çok çaresizken karşıma bir programda peygamberimizin hadisiyle çörek otu yağını tanıtıyorlardı. Ben de o reklamdan sonra kullanmaya başladım aktarlardan mecidefendi diye bir marka var on markann çörek otu yağını aldım 4 senden beridir kullanıyorum ve 4 seneden beri hastahaneye gitmedim . Yağı kullanmadan önce en küçük bi gribel enfeksiyonda hastahaneye kaldırılıyordum ama bu çörek otu yağından sonra on kerede grip geçirsem bademciklerim en ağır şekilde iltihaplansada hastahaneye gitmiyorum çünkü bağışıklık sistemim artık çok kuvvetli . Önüme gelen her behçet hastasına kesinlikle öneriyorum . İlk kullandığımda üç öğün yemek kaşığıyla kullandım iki sene sonra kendime tamamen geldiğimde günde bir öğüne indirdim. Yağı ağzıma aldığımda suyla beraber yutuyorum. O yüzdn midemde bulanmıyor rahatlıkla içiyorum. Kesinlikle şiddetle tavsiye ederim tüm behçet hastaları için.

 50. vesile kara dedi ki:

  banada behceç olabilecegimisöylediler kesin teşhis nasıl konuluyor bilen varsa lütfen yorumlarını bekliyorum.konyadayım bu konuda iyi bir doktor öneriniz varmı cevaplarsanız sevinirim.

 51. eksik eksik dedi ki:

  bu arada ben ot olarak kişnişi kullandım o dönem hala toz halini yemeklerimde kullanıyorum hastayken kabuklu taze kişnişi dövüp yutuyordum umarım faydası olmuştur sizlerede şifa olur…

 52. eksik eksik dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar bende 23 yaşında iken hayatımın en stresli ağlamalı günlerini geçiriken behçet tanısı ile tanışan bir bayanım tek belirtim hiç bitmek bilmeyen ağız yaralarımdı ve üniv hastanesi ramotoloji bölümünde Pozitif paterji testi yapıldı ve pozitif çıktı hastalığı tek araştırma şansım evdeki eski ansiklopedilerdi ve ondada körlük ve ölüme giden yol anlatılıyordu..puff ne dramatikti ama:( bu süreçtee kolsişin kullandım uzun yıllar zayıfladım halsizleştim ama hastalığı unutmaya çalıştım zararlarını hiç aklıma getirmedim. o ara nişanlandım öğretmenim atandım hayatım düzene girdi ve o stresli zamanlar biraz olsa azaldı ama yaralar geçmedi tabi ağz içinde ağrıları hafifledi uyuşma kaldı sadece ama geçmeyince imurana geçtik doktorumla veee o ilacında ne kadar ağır bir ilaç olduğunu bilmiyordum.. bilmemek en iyisiymiş inanın arkadaşlar
  bir gün ben iyiyim dedim bıktım ialaçlardan ve bıraktım tabi hayatım biraz daha düzene girmişti evlendim stresler azaldı:)
  uzattım ama size tavsiyem sıkıntılarınızı atın kafanızdan…
  unutun bastırın hastalığı ve sonra ilacıda atın köşeye tabii tavsiyem ilerlememiş olanlara 3 yıl kullandım bu ilaçları bir ton başka ilaçla …. ama geçti arada bir aklıma geliyor tırsıyorum geçtimi diye aynanın karşısında dilimi uzun uzun inceleyip hemen unutuyorum..
  Rabbim hepimizin yardımcısı olsun..
  herkese acil şifalar versinnn…..

 53. Ali Yildiz dedi ki:

  H Candan kardesime tüm kalbimle katiliyorum, Bu hastalikta tek Doktor var Ilknur Hanim!! Beni Tedavi ederken Docent,ti simdi Prof. olmus, Ilknur Hanim herseyin en iyisini hakediyor! Ilknur Hanim,in bana 2001 yilinda uyguladigi tedaviye Avrupa,da ve tüm dünyada ilk olarak 2004 yilinda basladilar oda sadece arastirma olarak!!

 54. birsen demirbilek dedi ki:

  merhaba bende behçet hastasıyım 2 yasında kızım var onunla daha fazla ilgilenmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz kızım ve eşim için tedavi olmak istiyorum tabiki önce kendim için ama

 55. KERİM KERİM dedi ki:

  ÖZGÜR BEY SELAM 8 YILDIR BU HASTALIKTAN CEKMİŞSNİZ RABBİM ŞİFA VERMİŞ İNŞ VESİLE OLURSUN TÜM BEHCET HASTALIRDA İYİLEŞİR ÖZGÜR BEY SİZDEN HANGİ DOKTORA GİTTTİNİZ DOKTORUNUZUN ADINI HASTANE ADINI YAZARSANIZ SEVİNİRİM HERKESE RABBİM ŞİFA VERSİN

 56. kemal dedi ki:

  merhaba ben izmir den kemal 5 yıldseniz ır behçet hastasıyım askerliğimin bitimine 20 gün kala bu hastalığa yakalandım izmirde sigortalı çalışıyorum ekonomik durumum özel hastaneler gitmeme engel sorum şu:izmirde ssk lı olarak tedavi görebileceğim nereleri var hiç bilmiyorum bana yardım ederseniz sevinirim

 57. Ayşegül Gülen dedi ki:

  Merhaba, benim annem de yaklaşık 15 yıldır behçet hastası. Başlangıçla ağız, genital ve eklemlerinde ağır seyreden hastalık şimdilerde hafif seyrediyor. Şu an herhangi bir ilaç kullanmıyor. Kendisi 52 yaşında bu hastalık yaşla birlikte hafifliyormuş hatta kendiliğinden ortadan kalkıyormuş. Moralinizi yüksek tutun lütfen. Birde ekşi (mor yada kırmızı) dut'un iyi geldiğini söylüyor. Yazın olabildiğince yeyin. Kış için de kavanozda saklayın. Ağız yaralarınızı geciktirir. O seneyi daha az sıkıntıyla atlatırsınız.

 58. ozlem aydın bal dedi ki:

  son 4 tıldır behcet hastasıyım.1 yıldır saggozumu tuttu.kortızonlar v.s hepsı bos.suan uzun suredır roferon ıgne vuruluyorum.buda bı ıse yaramadı.ankarada gıtmedıgım dr kalmadı.benı cok yordu bu lanet hastalık.allah cekenlere yardım etsın

 59. hcandan dedi ki:

  sayın ayşe hanım bilgileri mailinize gönderdim. kusura bakmayın biraz geç gördüm burda notunuzu. geçmiş olsun. sevgiler…

 60. ayşe Özmen dedi ki:

  sevgili arkadaşım hcandan
  lütfen senden daha detaylı haber bekliyorum
  sevgiler

 61. ayşe Özmen dedi ki:

  herkese merhaba sayın ilknur tuğal tutkun'un telefon numarası varsa muayenehane telefon numarası ve adresi çook acil gereklidir.
  sevgili arkadaşım hakkı gökgöz sizin paylaşımınız için teşekkür ederiz bize bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz
  ankara…
  ayseakcan@gmail.com
  şimdiden teşekkür ederim.

 62. hcandan dedi ki:

  arkadaşlar bende tanı konalı yaklaşık 2 sene oldu. ilk gözde üveit ile ortaya çıktı. geriside çorap söküğü gibi geldi. 2 sene sonunda ancak ataklar durdu. değişik hastanelerde dolaşıp dururken ensonda cerrahpaşada iken gözümü kaybetme derecesine geldim. cerrahpaşa göz konusunda berbat. tamam artık gözüm kör olacak derken çapa tıp fakültesi uvea bölümünde ilknur tuğal tutkun hanımefendi sağolsun hemen müdahale etti ve şuan gözüm çok iyi çok şükür. gözünden sorunu olan arkadaşlara ise tek tavsiyem türkiyede 1 numara ilknur tuğal tutkun. burdan kendisine tekrar tekrar teşekkürlerimi iletiyorum. iyiki varsınız hocam.

 63. hakkı gökgöz dedi ki:

  arkadaşlar benim kardaşim almanyada bu hastalığa yakalandı şuan gözleri rizk altında tedavi için türkiye ..yada almanyadan doktor yada hastane ismi verirseniz sevinirim allah hepinizin yardımcısı olsun hakkı gökgöz

 64. ömer aydemir dedi ki:

  mehmet kaya diye bir arkadaş nörobehçet olduğunu yazmış bende nörobehçet hastasıyım kendisiyle görüşmek istiyorum tedavisi nasıl gidiyor şu an yürüyormu bende aynı durumdayım çünkü dkaydemir@hotmail.com

 65. ömer aydemir dedi ki:

  beytullah avcı diye bir arkadaş nörobehçet olduğunu yazmış bende nörobehçet hastasıyım sizinle görüşmek isterim maıl adresim dkaydemir@hotmail.com

 66. Cafer KABAÇALI dedi ki:

  Slm. lar bende 6-7 yıldır behçet hastası,şimdi 36 yaşındayım.Çankırıda yaşıyor.Gazi Üniversitesi Hastanesine gidiyordum.Kafam attı hastaneye gitmeyide bıraktım 4 yıldır gitmiyorum,ha şimdi nasılım çok iyi değil ama çokta kötü değilim.Hastalıklan yaşamayı onunla kendim savaşmayı seçtim.Sizlere verebileceğim çok tavsiyeler var ama sorumluluk almak istemiyorum.Yinede bir kaç tavside bulunayım,bu dalda kliniği olan bir hastaneye gidip sürekli kontrollerinizi yaptırın,kendineze çok iyi bakın,düzenli beslenin,vücut emizliğinize dikkat edin,en önemlisi sorunları bir tarafa bırakın,sevgi dolu olun,sitresten uzak durun birde B vitamin takviyesi alın,yemek esnasında ağız yaralarının acımaması için (anestol )uyuşturucu merhem kullanın,temiz hava bol gıda alın.Herkese Rabbim'den acil şifalar diliyorum.HOŞÇAKALIN.

 67. ibrahim dönmez dedi ki:

  slm arkadaşlar ben 4 aydır behcet hastasıyım agız yaralarından kurtulmak için her yolu denedim her ilaçtan kullandım ama bi fayda görmedim şuan kullandıgım bi ilaçlar agız yaralarını tamamen iyleştiriyor bu ilaç için bana ulaşın 0505xxxxx

  Admin : Lütfen sadece mail adresi paylaşın.

 68. Fikret BULUT dedi ki:

  eğer bir gelişme veya bir tedavi gibi ilerleme olduğunda bizede haber verirmisiniz???
  0 532-709 72 15 inanın minnettar kalacağız….aynı şekildede bende masaya yatırdım sürekli araştırmaktayım hastalığı….bir sonuç bulursam hepinizi tek tek bulup söyleyeceğim….ALLAH a emanet olun….

 69. Fikret BULUT dedi ki:

  eşimde bu hastalıktan dertli bende….ona yardım edememek beni derbeder ediyor….inanın bu hastalığın bir çıkışı var ve hiç birimiz bilmiyoruz…ve bulamıyorlar…yazdıklarınızı okudum ALLAH yardım etsin sizlerede….daha yeni evlendik…inanın bizii çok yordu bu hastalık yeni evli olmamıza rağmen….ne yapacağız bilmiyorum….sürekli kortizon kortizon nereye kadar….

 70. Aydın Gün dedi ki:

  Arkadaşlar hepimize geçmiş olsun.yaklaşık 10 yıldır kıdemli Behçet hastasıyım.Tedavi için çok yer araştırdım.Bu hastalığın tedavisi en iyi türkiyede yapılmakta.Türkiyede gideceğiniz yer ise Cerrahpaşa tıpfakültesi.Hiç başka yer aramayın.
  Beni soracak olursanız şu an ilacım kesildi.Tavsiyem düzenli yaşayın.aç kalmayın,çok ağır yemeyin,düzenli uyuyun vs…

 71. Neslihan Buhan dedi ki:

  İstanbul'da bir merkez YORKTEST giye bir kan testi yapıyormuş, bu testte herkesin metabolizmasına iyi gelmeyen (dolayısıyla çeşitli hastalıklara sebep olan) besinler ortaya çıkıyormş. Bu besinler kesildiğinde hastalık, hastalığın çeşidine bağlı olarak geçiyormuş. Araştırıp denemenizi öneriyorum. Allah herkese acil şifalar versin. Amin.

 72. Mehmet ali Çıldır dedi ki:

  merhaba arkadaşlar. benim de amca oğlum behçet hastası.3-4 yıldır üniversite hastanesine gidiyor. durumu hiç iyi değil.arkadaşların da yorumlarını okuduğum kadarıyla %1 ihtimal çözümü var heralde. kimileri almanya'ya filan gitmiş ama sonuç alamamış gene de. Ancak bir arkadaş 8 yık sonra bu hastalığı atlattığını yazmış. Kendisi Reyhan ÖNDER. Eğer doğruysa bana yardımcı olabilir mi?. hangi doktorlara, nereye gittiği hakkında.Yardımcı olabilirseniz bir genç türk delikanlısını daha hayata kazandırmış olursunuz. Hem de hayır duasıyla bu dünyadan göç edersiniz.
  Şİmdiden yardımlarınız için teşekkürler. ALLAH CÜMLEMİZE ACİL ŞİFALAR VERSİN(AMİN)…

 73. SERPİL AKSOY dedi ki:

  Merhaba, ben behçet hastaıyım;Kendimi bildim bileli ağzımda yaralar çıkıyor
  ve ateşli ağrılı sancılı geçiyor günlerim.Gözümde yok fakat beynimde bulgu çıktı.Yeni sigortalı oldum tedaviye geç kaldım anlamadım DR larda anlamadılar şu ana kadar.ilaç tedavisi görüyorum ağızım hiç iyi değil ve sigara kullanıyorum DR um bırakmamı söyledi ama bazı proplemlerimi aşamadığımdan bırakamıyorum.Şuna inanıyorumki tek çare morel ve düzenli ilaç kullanımı.YARADANIM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

 74. ibrahim dedi ki:

  benim annem de behçet hastası ama hangi hastane hangi doktor hangi kliniğe götürmem hakkında hiç bir bilgim yok bna yardımcı olurmusnz…

 75. murat karaca dedi ki:

  arkadaşlar ben 2002 den bu güne dek behçet + nörobehçet tedavisi görüyorum çapa tıp fakültesinde çok şükür şu anda hiç bir problem yok

 76. busra26 dedi ki:

  ebru bana msn ni verebilirmisin bu hastlığı yaşayan bi hemcimsimle konuşmak iyi gelir.senbu hastalığı öğrendiğinde evlimiydin yoksa sonradan mı evlendin

 77. ebru soner dedi ki:

  merhaba büşra evlenebilirsin bende 3 yıldır behcet hastasıyım 2 yıl deltacortil imuran ve korsil kullandım hiçbir yanıt vermedi vucudum şimdi intron diye bir iğne verdiler ve hergün göbekten bacaktan ve kolumdan vuruyorum gerci onunda bir faydasını görmedim cünkü gün gectikçe daha kötü oluyorum cerrahpaşada tedavi görüyorm ama deselerki amerikaya git tadavi için gideceğim ama yok yok yok

  • tb dedi ki:

   selam ben Abd de yasiyorum, doktorlar internetten bakiyorlar yanima gelmeden once hastaliga, kimse birsey bilmiyor, cocuk sahibi oldunuz mu, en guzel ilac dusuk dozda MTX metotraxade, yan etkisi yok denecek kadar az eger hafta 4 yada 4 alirsaniz

 78. büşra26 dedi ki:

  arkadaşlar ben bayanım bende netten gördüm 2 gün önce ve belirtileri çok tutuyor 2 gündür 2 kilo kaybettim stresten ağzımda yılda 5 6 kez aft çıkıor genital bölgedede sivilce çıkıor ama gelior zararsı bi şekilde bi çok özellik tutuor özellikle baş ağrılarım çok korkuyorum çok üzüldüm hayatım bitti gibi görüyorum size sorum 26 yaşındayım acaba aevlilik yapabilirmiyim yoksa sakat insanlar gibi mi hayatımı idrak ettircem:(((

 79. mustafa aydın dedi ki:

  ben de behçet hastasıyım.çok ağrılı günlerim geçti.dayanılmaz eklem ağrıları,ağız yaralarım hiç geçmiyor,yemek yiyemiyordum.bir gün doktora gittim devlet hastanesi intaniye tarsus ta o bize fikrini söyledi.ben behçetten şüpheleniyorum.ben den size tavsiye yeşilkartlı olduğumuz için direk üniversite hastanesine gidemedik.önce mersin devlet hastanesinden sevk yaptırdık.cildiye den üniversite dermatolojiye.araştırma hastanesinde 1 hafta yattım.kesin teshis konuldu.doktor ayda bir koruyucu iğne deposilin ve kolşisin yazdı.ağız yaralarım geçti çok şükür eskisi gibi değilim. turşu bile yiyorum.kimse umutsuzluğa kapılmasın.derdi veren ALLAH dermanını da veriyor.bitkisel olarak ta teşhis konmadan önce kişniş yağı ve kişniş içiyordum.şimdi arasıra ağrım olsa da eskisinden iyiyim.ilacımı aksatmadan içiyorum.herkese acil şifalar diliyorum.kontrole de gidiyorum hastaneye.

 80. antalyadan şayeste dedi ki:

  bazı bitkisel kürler var kardeşlerim fayda gören varsa yazsın lütfen özellikle ağız aftları için Allah razı olsun..

 81. yılmaz dedi ki:

  türkiyr ve dünyada en iyi hastane behçet hastalığı hakkında cerrahpaşadır..bende noro behçet hastasıyım..

 82. ahmet gün dedi ki:

  HERKESE ACİL ŞİFALAR… benimde kardeşime dün teşhis konuldu.. izmir y.yurt devlet hastahanesinde tedaviye başladı… izmirde önerebilceğiniz kesin sonuç verebilen bir doktor varsa ismini öğrenmek istiyoruz şimdiden çok teşekkürler

 83. mehmet kaplan dedi ki:

  Arkadaşlar bende yaklaşık bir ay görevdeyken önce sağ elde sağ ayakta ve yüzde uyuşmalar ile sol gözde görme problemi başladı ve ankara gataya sevk ettiler.bu şikayetler başlamadan önce önce bir boğaz ağrım vardı birşey yiyip içemiyordumben.gata da nöroliji bölümünde yaklaşık 25 gün boyunca yattım.yapılan testlerde herşeyin negatif yani olumlu çıkmasına rağmen,çekilen emarda beyin sapında görülen bir lezyon ortaya çıktı.gözde üveyt olduğu belirlendi.nöröloji bölümü, göz bölümü ve ramotoloji bölümü birlikte çalışmalar yaptılar tanı olarak nöröbehçet hastalığı olduğu kararına vardılar.tedavi için ise beş gün boyunca past tedavisi, ayda bir endoxsan tedavisi ve 4 ay boyunca kullanacağım prednol marka hapları verdiler.ayda bir kontrole gataya gideceğimi söylediler.ama burada arkadaşlar şunu dile getirmek istiyorum herşey Allah tan.moralinizi iyi tutun.derdi veren dermanınıda vermek istediğinde verir.dermanını arayıp bulmak sizin elinizde.Allah a şükredin.Hepimize şimdiden geçmiş olsun.

 84. DERYA dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10 yılır behçet hastasıyım ve rahatsızlığım şuanda çok ilerlemiş durumda gözlerimin .%40 nı kaykbettim hakınızda yapılan yorumları okudum ve size gelmek istiyorum ama umutlarım her geçen gün biraz daha kaybediyorum onun için hiç bir yere gitmek istemiyorum.Sizin bu konudaki yorumlarınızı okudum ve size gelmek istiyorum. Behçet hastalığını tedavisi mümkün mü? gelsem bana ne kadar yardımcı olabilirsiniz… bu hastalığın ilerlemesini önlemek gibi bir şansımız var mı.cevap tarsanız çok sevinirim saygılar

 85. N dedi ki:

  ÖZGÜR BEY HANGİ DOKTORDA TEDAVİ OLDUĞUNUZU YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM …. SAYGILAR

 86. Ertugrul Ayyildiz dedi ki:

  Selam arkadaslar
  Bizler yillar önce bu hastalikla tanistik bir kaynim gözlerini kaybeti ama suan yasami surdurmekte durumu iyi 10 yildir tedevisini görmekte yanliz guzel olmayan diger kaynimin durumu onu genc yasta kaybetik nedenleri ise gec kalinmis olmak .
  Suansa oglumda bu hastaligin belirtilerine rastlandi bizlerde herturlu doktorlari arastirmasini yapmaktayiz biz yurtdisinda yasamaktayiz yazma nedenimse bir arkadasimiz doktor bulamamasi bu konuyla ilgili arkadasimiza önerim bielefeld sehrinde almanyada bir prof var ismi ( ISAAK EFFENDY ) kendisi endonezyali bir kisi umarim bizler faydasini göruruz almanyadaki diger hastalara önerim INSALLAH onlarada bu vesileyle faydali olmus olurum gecmis olsun……. ( Bu konuda guzel fikir ve tavsiyelerinize ihtiyacimizin oldugunu belirtir duyarli insanlarimizin fikirlerine önerilerine ihtiyacimiz vardir saygilar…)

 87. ecevit t dedi ki:

  yaklaşık 1,5 yıldır behçet hastasıyım bulundugum ilde ne oldugunu anlamadılar daha sonra ankara hacettebe hastanesine gittim prf. meral çalgüneri beni hayata döndürdü bu işin uzmani kesin sonuç alırsınız ben sadce ilaçların kullanıyorum kolsin refaon igne aALLAHA şükür şu an çok iyyim geçen yıl40 gün tedavi gördüm orda herşey dört dörtlük herkese tavsiye ederim gidin meral hanımı bulun. herkese acil şifalar

 88. solmaz akay candar dedi ki:

  arkadaşlar gerçekten bildiğiniz ve tedavisinden emin olduğunuz dr yada hastane varsa açık olarak belirtiniz

 89. Fatma küçüktaş dedi ki:

  Bende behçet hastasıyım, teşhisim cerrahpaşa hastanesinde behçet bölümünde konuldu . Şimdide ilaç kullanıyorum . Haseki dede bakılıyor

 90. özlem yakışan dedi ki:

  merhabalar
  Behçet hastalığının belirtilerini okuduğum zaman bende de bu hastalık varmış gibi şüpheleniyorum fakat tanı ve teşhis için en iyi nerede sonuca ulaşırım öğrenmek istiyorum.Özeliikle Reyhan Önderin yazmış olduğu yorumunu okuduktan sonra hangi doktorlara gittiğini öğrenmek isterim.bu testin ve tanının yapılabilen en sağlıklı neresi oolduğunu bilen varsa yardımcı olursa sevinirim .şimdiden teşekkür ederim

 91. Yılmaz dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar , olayı kafadan bitirin….!!! Hastayım derseniz hasta olarak ölüp gidersiniz. Dünyaya sahiplenmezsek eğer, her şeyin yaradandan geldiğini bilsek, elimizdeki tüm nimetlerin bizde sadece emanet olduğu idrakına varsak ve vakti geldiğinde sahibine teslim edeceğimizi bilsek bir problem yok.. Bizim derdimiz tamamen psikolojik.. Beterin beterleri var, her şeye şükretmek lazım.. Behçetten bin türlü daha ağır ve kötü hastalıklar var.. Mutluluğun huzurun sağlığın temelinde ŞÜKÜR yatar. Böyle olumsuz şeyler yazarak, daha yeni tanı konulmuş benim gibi insanlara lütfen negatif şeyler yüklemeyin. Bende araştırıyorum hastalığı, bir sürü güzel şey okurken, doktorlarım çok güzel şeyler söylerken siz neler yazmışsınız neler… Lütfen bazı şeyleri paylaşırken, olumlu olalım… Rabbimiz büyüktür, şifasını verecektir elbet…

  • sibel dedi ki:

   okuduğunuz ve doktorların söyledikleri güzel şeyleri lütfen yazar mısınız?

 92. özgür dedi ki:

  bende 8 yıldır behçet hastasıyım.behçet hastalığının tedavısı konusunda türkiyede tıp çok iyi,yetişmiş çok iyi doktorlar var.bende körlük derecesine varan ciddi ataklar geçirdim ama şuan gayet iyiyim,tamamen iyileştim..8 yıldır sadece behçet konusunda iki doktora gittim.biri göz doktoru diğeri romatoloji.ikiside müthiş insanlar.biz ne dersek onu yapacaksın dediler ne dedilerse harfiyen yaptım.verdikleri tedavileri düzenli uyguladım şuan hiç birşeyim yok .behçet asla korkulacak bir hastalık değil.hekimini doğru seçmek ve iyi bir tedaviyle kesinlikle üstesinden geliniyor.
  önereceklerim
  1.sürekli hekiminizi değiştirmeyin.güvendiğiniz bir hekime kendinizi emanet edin ve o ne derse onu yapın
  2-asla moralinizi bozmayın.günlük yaşamınızı devam ettirin.hastalıkla yaşamayın.sinirlenmeyin.
  3-en küçük bir behçet atağını dahi dikkate alın mutlaka doktorunuza gidin.doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun.
  4-behçet ataklarınız epeydir olmuyorsa iyileştim deyip ilaçlarınızı doktora danışmadan sakın kesmeyin,ara vermeyin.çok iyi olsanız bile doktor randevularınıza gitmemezlik yapmayın.

 93. Reyhan Önder dedi ki:

  merhaba ayfer hanim bende 2002 deberi behcet hastaligi var ben almanyada gitmedim dr. kalmadi sonra türkiyeye bakirköy nerologieye gittim bana mtx diye bir ilac verdiler faydasi olmadi sonra almanyada dr. baska ilacla denediler hic faydasi yok bana yardimci olursaniz cok sevinirim benim ek yani oynak kemiklerim cok agriyor yanliz geceleri agriyor genitaldada senede 2-3 sefer cikiyor cok kötü oluyor gözlerimde arada bulanik görüyor ve dogrumu bilmiyorum dr. beynimde intap var yada kücük yaralarin izleri olabilir diyorlar.
  Lütfen yardim edin

 94. devran kaya dedi ki:

  ayfer hanım ben behçet hastasıyım dediğiniz gibi ben de saydıgınız bütün belirtilerin hepsi var gibi behçet hastalığının yani ağızda aft gözde ateşlenme eklem agrıları tedavide tanı koymak daha kolay olur demişşiniz ben hiç tedavi olmadım bi doktora bana bi öneriniz varmı tedavi olursam eğer hastalığı atlatabilirmiyim yoksa dendiği gibi sadece hastalığı yavaslatırmıyım yardımcı olursanız sevinirim

 95. beytullah avcı dedi ki:

  merhaba ben 4 yıldır behcet tedavısı goruyorum. bu hastaların dıkkat etmesı gerekenlerı bırkac madde ıle ozetlemek ıstıyorum:
  1. once ınsan kendını cok ıyı tanıyacak hem beden hem psıkolojık
  2. dogru bır bırımde tedavı olacak,mumkunse unıversıte hastanesı
  3. ıyı bır beslenme yanı bakımın yerınde olması gerek cunku vucut zaten cok hassas ondan dırencı artıracak sekılde besın tuketmek daha makul
  4. muayene ve kontrollerı mutlaka aksatmamak
  5. hususıyle behcet hastalarına sıkıntı,olumsuzluk,depresyon gelmıyor cunku otomatık olarak hastalık artıyor
  6. umıtsızlıge dusmemek
  7. sonsuz kudret sahıbıne bol bol dua etmek
  m.alperen@hotmail.com (ılgılı arkadaslarla ırtıbat kurulabılır)

 96. ahmet balkesen dedi ki:

  merhaba butun behçet hastalarına allahtan şifa dilerim, ben 23 yaşındayım ve bu hastalıgı 21 yıldır çekiyorum, artık son safhalarda filan sayılırım bir tek gözüme atmadıgı kaldı geri kalan bütün heryerime yaralar attı, bir çok yerde muayene oldum ama hiç biri sonuç vermedi, ama en azından onla yaşamayı ögrendim bu şekilde insanı biraz daha az rahatsız ediyo sizlere tavsiyem en azından onla yaşamaya alışmanız ve inşallahda iyileşirsiniz, saygılarımla….

 97. Bilal Sahin dedi ki:

  Selamlar, bütün behcet hastalarina allah tan sifa dilerim, annem sizlere ömür malesef 22 Temmuz 2009 da bu hastaliga yenildi, 8 Senedir yavas yavas ilerledi, ve simdi kurtuldu. Bizlerin acisi cok, simdi de dua etmekten baska/ tabii ki hep dua ederdik, bir alternativimiz yok. Allah nur icinde yatirsin, Mekani CENNET olsun. HEPIMIZIN duasi sizler ile olsun Saygilarimla

 98. yakup koçak dedi ki:

  slm benim kardeşim 14yıldır behçet hastası sandimum imuran ve diğerbirçok ilaç kullanıyor fakat hiç bir iyileşme olmadı gözleri yüzde beş görüyor pisikolojik tedavi görüyor kemik erimesi başladı iki çocuğu var malulen emekli olabilirmi benim çalıştıgım iş yerinde on yıldır sigortası yatıyor fakat çalışamıyor bize yol gösterebilirmisiniz.

 99. HÜSEYIN ÖNAL dedi ki:

  slm bütün behcet hastalarina allah tan acil sifa dilerim benim kardesim behcet hastaligina yakalandi daha cok yeni 15.02.2009 ilk sikayeti ise gözünden geldi simdi vucutunda yaralar cikiyor kardesim icin ne yapmam gerekir daha cok yeni bana lütfen bilgi verin tsk HÜSEYiN ÖNAL:

 100. cerem gokgun dedi ki:

  behcet hastalıgı ıcın hangı bıtkılerden yararlanabılırız kardesım behcet hastası ve cıgerlerıne kadar ılerlemıs durumda hangı bıtkıler ıyı gelır

 101. esma aydın dedi ki:

  behcet tedavisi için hangi bitkileri öneriyor sunuz

 102. mehmet kaya dedi ki:

  slm ben nero behcet hastasıyım teskereme 10 kala bu rahatsıslandım ve 3 seneden beri yürüyemiyorum tedavi oluyorum ve yavaş yavaş tedavim sonuç veriyo ama bi an 1 günde olsa yürümek istiyorum.ne olur bana yardımcı olun yaralı askes

 103. Beytullah AVCI dedi ki:

  merhaba yasım 24 ve ben de 5 yıldır behcet hastasıyım.genel problemım muthıs bır halsızlık ve alevlenme donemındekı dız sısmelerıdır. sosyal hayatıma cok etkı edıyor. bazen kendımı ıyı hıssedemıyorum. yutdısında ogrencıyım ama yıne de bırkac gunlugune bıle olsa turkıye ye gelıp klınıgımde muayene oluyorum. kolsısın tedavısı goruyorum fakat bu son 4 ayda hastalıgımı uyutamadılar ve malum sıkıntılarım tekrardan gun yuzune cıkıyor. yardım ve tavsıyelerınızı rıca edıyorum.

 104. kiraz özdemir dedi ki:

  bende on yıldır behçet hastasıyım benim eklemlerim çok fazla ağrıyor yürüyemeyom ilaçlar hiç fayda etmiyor bunun için ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilirmisiniz

 105. bende oniki yıldır behçet hastasıyım ve şuan çok kötü durumdayım bayılmalarım luyor iki yıldır ve hiç bir tedavi cevap vermiyor siz bana yardımcı olabilirmisiniz