By 31 Aralık 2008 Devamı →

BEBEK BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERBebek beslenmesinde 3 büyük hata

Bebek sahibi olduktan sonra tüm anneler, onları doyurmanın derdine düşüyor.
Annelerin bebeğin yeterince süt emmediğini, sonra da yemediğini düşünmeleri, anne ve bebek arasında süt ve mama savaşlarına neden oluyor. Bu savaştan anneler yenik çıkıyor.

Çünkü ısrar karşısında bebek ya ağzını kilitliyor, ya tükürüyor ya da kusuyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, annelerin bebek beslenmesinde en sık yaptıkları üç hatayı şöyle sıraladı:
Bebeğim ne olursa olsun tombul olmalı
Son lokmaya kadar yemeli

Sık sık yemeli Çalışan anneler bebeklerine yeterince zaman ayıramadıklarının üzüntüsünü akşam eve gidinceye kadar içlerinde taşıyor. Gün boyu aile büyükleri ya da bakıcısı tarafından bakımıyla ilgilenilen bebek, çalışan anne eve gelince kendini bir yemek savaşının ortasında bulabiliyor.
Annelerin sürekli bebeklerinin yeterince yemediğini, aç kaldığını, iştahsız olduğunu düşündüklerini belirten Dr. Kızılok, “Tüm anneler tombul, gürbüz bebeklere sahip olmak ister. Birbirleriyle de daha çok bebeklerinin yemediği, az yediği, iştahsız olduğu üzerine konuşurlar.
Çalışan anneler özellikle eve geldiklerinde bebeklerinin üzerine çok gidiyor, sürekli yemesiyle uğraşıyor. Genelde de bebeklerini ya da çocuklarını hekime, ‘çocuğum kusmaya başladı’ diyerek getiriyorlar” dedi.

Kabızlığa Etkili Formül: Su-İncir-Kayısı

* Bebeklerden Uzak Tutulması Gereken Gıdaları
* Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
*
Bebeklere Yasak Gıdalar
* İlk 6 Ayda Bebek Beslenmesi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "BEBEK BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. güzide kaplan dedi ki:

    çocuğum 7 aylık ama hiçbişey yemiyor çalışan bir anneyim anne sütünü az vermek zorunda kalıyorum yemekte az yiyo ne yedirmeliyim ki vitaminlerini tam alsın aç kalmasın