By 25 Mart 2014 Devamı →

Bebeğin Beyninden Diş ÇıktıNew England Journal adlı tıp dergisinde yayımlanan operasyondan elde edilen bulgular araştırmacılara benzer hastalıkların tedavisi ve yeni organ gelişimi hakkında ışık tutacak. Ameliyata imza atan ekipten Dr. Edwad Ahn, bebekte gelişen kraniofaringeal türü tümörün embriyoner artıklardan geliştiğini açıkladı.

beyninden diş çıktıBeyinde optik sinirlere baskı yapan bu tümör tıp literatürüne giren 5 vakada görüldü. Bedenin farklıbölgelerinde gelişen dişe ise genellikle teratomas tümörleri neden oluyor. Kansere de nakile de umut oldu Bilim adamları teratomas tümörlerinin parmak gibi başka uzuvlar yapabileceğine de inanıyor. Tümör cinsinin araştırılmasıyla elde edilecek yeni bilgiler hem kanser hastalarına hem de uzuvlarını kaybetmiş insanlara umut olacak.

Operasyona imza atan bilim adamları çocuğun ismini vermezken, operasyonun 2012’de yapıldığını açıkladı. riskli ameliyatla tümörü çıkarttıklarında bunu dişe benzettiklerini anlatan Dr. Edwad Ahn, pataloji raporlarının şüphelerini doğruladığını kaydetti.

Beyinden çıkarılan dişin gelişimini tamamlamış bir diş olduğunu açıklayan Ahn, beyinde kalsiyumla beslenen dişin gelişimi karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını söyledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber, İlginç

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.