By 01 Şubat 2012 Devamı →

BEBEĞİMİ EMZİRİR MİSİN?Lütfen benim çocuğumu da emzirir misin?
Anne sütünün değeri anlaşılınca sütü bol anneler, süt kıtlığı çeken annelerle Internet aracılığıyla buluşmaya başladı…

Duyduk duymadık demeyin, süt anneler geri dönüyor. Anne sütünün kıymeti yeniden anlaşılınca; sütü bol olan annelerle, süt kıtlığı çeken anneler internet aracılığıyla bir araya gelmeye başladı. İşte, süt anne çöp çatanlığının ayrıntıları!Süt anne hareketini başlatan Derya Taşdiken’in bir yaşındaki oğlu Eren’nin, tam üç tane süt annesi ve süt kardeşi var. Eren, hiç anne sütü alamayacakken yedi ay boyunca anne sütüyle beslenmiş.

Eren 7 ay anne sütü ile beslendi

Hikaye, bebek hemşiresinin henüz bir günlükken Eren’e mama vermesiyle başlıyor. Bebek, biberonun rahatlığına hemen alışıyor, annenin sütü henüz gelmediği için boş olan memesini emmek zor geliyor. Emilmeyen memeler de doğru düzgün süt üretemiyor.

Eren’e anne sütü vermeyi kafaya koyan annesi, süt anne arayışına giriyor. Eren kırk günlükken, ortak çocuk doktorları sayesinde süt anne Ülger Bulut Karaca ile birbirlerini buluyorlar. Süt anne Ülger, dolup taşan derin dondurucudaki tüm sütleri Eren’e veriyor. Eren’i ilk emzirdiği anı ise, hiç unutamıyor; “Eren gözlerimin içine öyle bir baktı ki o an onunla konuştuk gibi oldu.Çok güzel bir andı’’.

Eren; annesi, süt annesi ve süt kardeşi Ekin ile

Donmuş anne sütü nasıl taşınır ? Tabi ki dondurma kutularında…

Büyük şehir şartları, süt annelere süt çocuklarını her zaman emzirme imkanı vermiyor. Hal böyle olunca da süt anne Ülger, Eren’i uzun süre sağdığı sütlerle besliyor. İki anne, derin dondurucudaki sütleri çözülmeden taşımanın da ilginç bir yolunu buluyor. Dondurma taşınan strafor kaplar! Derya Taşdiken, bir dondurmacıya gidip, dondurma değil ama sadece bu kaplardan istediğinde satıcının yaşadığı şoku unutamıyor. Hele bir de kapların anne sütü taşımacılığında kullanıldığını öğrenince!

MEMESİNE GÜVENEN SÜT ANNELER ARANIYOR!

Derya Taşdiken, çocuğunu anne sütüyle besleyebildiği için sonsuz mutlu. Eren’in süt annesini nasıl emdiğini anlatırken gözleri doluyor. Unutulmaya yüz tutan bu geleneksel sistem, Ülger Bulut Karaca’nın altın kıymetindeki sütlerinin çöpe atmasına mani oldu. Eren’i de anne sütüne kavuşturdu. Derya Taşdiken, şimdi internet aracılığıyla süt annelerle, anne sütü kıtlığı çeken bebekleri buluşturuyor. Aday anneler, markaanne@gmail.com adresinemail atıyorlar. O da kendi blogunda bir tür süt anne çöp çatanlığı yapıyor.

Süt aileler sık sık görüşüyor”¦

Sistem şimdilik karşılılı güven esasına dayalı olarak işliyor. Ancak, süt anne uygulamasında dikkate alınması gereken bazı önemli hijyen kuralları ve sağlık kriteleri var:

* Süt annelerin, sigara, içki ya da ilaç kullanmıyor olması
* Süt sağarken ellerin, memelerin ve pompanın hijyenine büyük önem verilmesi
* Derin dondurucuda duruyorsa süt poşetlerinin üstlerinde tarih olması ve derin dondurucunun saklama işlemi sırasında hiçbir zaman kapanmamış olması
* Süt annenin bulaşıcı bir hastalığının bulunmaması

Daha önceden (2009) Salma Hayek’in bir Afrikalı bebeği emzirmesi ile tekrar gündeme gelmiş ve pek çok kadın tarafından desteklenmişti.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:, ,


Comments are closed.