By 27 Ocak 2011 Devamı →

BEBEĞE ANNE KARNINDA STENT
Bebeğe anne karnında stent takıldı

Anne karnındayken idrar yollarına stent takılan bebek, 7,5 aylık olarak dünyaya geldi.

Bebeğe anne karnında stent takıldı

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, Uşak’tan Manisa CBÜ’ye sevk edilen 4,5 aylık hamile Hatice Ok’un bebeğinde Posterial Uretral Valv Sendromu (Anne karnında idrar yapamama problemi) tespit ettiklerini, bu sorunu da et parçası ile tıkanın idrar yollarına cerrahi müdahale ile küçük bir stent takarak aştıklarını söyledi.


Sürekli kontrol altında tuttukları bebeğin hamileliğin 23. haftasında takılan stenti elleriyle çıkardığını belirten Prof. Dr. Koyuncu, zamanında müdahale ile stenti tekrar taktıklarını ve bebeğin gelişimini tamamlamasını beklediklerini anlattı.


Prof. Dr. Koyuncu, bebeğin hamileliğin 32. haftasında stenti bir kez daha çıkardığını, bunun üzerine erken doğum kararı alındığını ifade ederek, ”Bugün doğumu gerçekleştirdik. 1 kilo 830 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya geldi” dedi.


Prof. Dr. Koyuncu, bebeğin ventilatöre girmesine ihtiyaç duyulmadan küvezde kontrol altında tutulduğunu söyledi. Koyuncu, şöyle konuştu:


”Başından itibaren izlediğimiz tedavi yöntemi ile bebeği canlı olarak aileye teslim etme imkânımız oldu. Bundan sonrası için Yeni Doğan Ünitesi’nin gözetimi altında çocuk cerrahisi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde tamamlayıcı operasyonlar gerekecek. Bu operasyonlar bebeğin tablosuna göre değerlendirilecek. Bu operasyonlarla bebeğin idrar kesesinde oluşan et parçasının tamamı alınacak. Bebek artık doğal yolla idrarını tamamen kendisi yapabilecek hale getirilecek. Bunun için belki bir-iki operasyon daha gerekebilir. Yaşanan bu olay 5 binde bir görülen bir hadisedir.”


NORMAL İDRAR ÇIKIŞI SAĞLANMAYA ÇALIŞILIYOR

Bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi veren Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Cüneyt Günşar da gebeliğin erken dönemlerinden itibaren bebeğin idrar yollarında bir tıkanıklığın söz konusu olduğunu belirterek, idrar yolunun cerrahi müdahale ile açılması gerektiğini bildirdi.


”Bütün idrar yolları, böbrekleri de bu hastalığa bağlı olarak etkilenmiş durumda. Ancak bu 32 haftalık bebeğin buralara kadar gelmesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda yapılan işlemlerin büyük rolü var. Dünyaya gelen bebek prematüre bir bebek. Onu yaşatmak ve ailesine kavuşturmak için gerekli takibi yapacağız. İnşallah kendisini toparlayacak. Tetkiklerini tamamlıyoruz. Şimdi normal idrar çıkışını sağlamaya çalışıyoruz.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek


Comments are closed.