By 09 Ekim 2007 Devamı →

BAYRAMDA BESLENMEŞeker Bayramı adı gibi şeker bir bayram!
Herkesin birbirini kucakladığı, birbirine tatlılar ikram ettiği bayramımız

Bayramlar hepimizi heyecanlandırır. Ama bayramlar hep yemekle ve görkemli sofralarla özdeşleştiğinden dikkatli olmakta yarar var. Bayramlar sevgi, saygı, hatırlama, sohbet demektir, yemek ve ikram konusunda zorlayıcı olmamak gerekir

Beslenme kimi zaman belli dalgalanmalar, inişler çıkışlar yaşasa da aslında bir bütündür. Yeterli ve dengeli beslenme hayatın temelinde yer alması ve böylece sağlık problemlerine karşı koruyucu olabilmesi için önemlidir.

Ramazan ayı boyunca oruç tutulduğundan günlük öğün sayısında azalma olduğu için ve genel olarak beslenme alışkanlıklarında çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bayramda ise yeme özgürlüğüne kavuşmuş olduklarını düşünen bireyler normalden fazla besin tüketimine meyilli olurlar. Ramazan Bayramı olsun, Kurban Bayramı olsun gelenekselleşmiş olan bayram ziyaretleri nedeniyle tatlı ve çeşitli ikramlarla dolu tabakların tüketimi artar. Bu keyifle geçirilmesi gereken günlerde bu ikramların miktarlarına dikkat ederek tüketilmelidir. İkram edilen her şeyi bitirmek yerine tadına bakmanız sizi de ev sahiplerini de mutlu edecektir.

Özellikle bayramlarda mide yanmaları ve bağırsak problemleri artar. Bunun nedeni çok miktarda çikolata ve tatlı tüketiminizdir. Bayramlar kalp hastalığı, şeker hastalığı olan kişiler için risklidir. Bu kişiler yine beslenmelerine özen göstermelidirler. İçerdikleri yoğun şeker ile vücudun boş bir enerji almasına neden olacağı için vücut ağırlığı ile ilgili problemleri olan kişilerde yine tüketimlerine dikkat etmelidirler. Çikolata ve tatlı tüketimi çocuklarda aşırı tüketim nedeniyle ishal ve kusmaya neden olabileceği için çocukların bu yiyecekleri tüketmelerine sınırlama getirilmelidir.

Gün içerisinde yine az ve sık yeme alışkanlığının devam ettirilmesi gerekir. Oruç tutmaya alışmış vücudun bir anda fazla yemek ile doldurulmaması gerekmektedir. Aşırı yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, sindirimi zor olan besinlerden biraz uzak kalmak sağlıklı bir bayram geçirebilmek için iyi olacaktır.

Şeker, kalp, yüksek tansiyon hastaları ve diğer birçok kronik hastalığı olan kişilerin bayramda da beslenme programlarına dikkat etmesi ve bayramı kaçamak için bir fırsat olarak değerlendirmemeleri gerekir. Özellikle 0- 12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli ürünlerden uzak tutulmaları, tüketimlerine bir miktarda olsa kısıtlama getirilmesi bayram günlerini daha güzel ve sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

Ramazan bayramı bir aydır oruç tutarak alkol almayan kişiler içinde tehlikeli olabilir. çünkü her zaman olduğu gibi bayramda da alkol alımı kontrollü olmalıdır. Alkol oranı yüksek rakı,votka,cin gibi içkiler yerine sarap, bira gibi içkiler tercih edilmesi daha uygun olabilir.

Erkeklerin hep söylediğimiz gibi 2 kadehten, kadınların ise 1 kadehten fazla alkol tüketmemeleri tavsiye ediyorum.

Ramazan bayramını sağlıklı geçirebilmek için;

  • En önemli öğün olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır.
  • Su tüketimine dikkat edilmeli ve günlük 1,5- 2 litre su tüketmeye çalışılmalıdır.
  • Ziyaretlerdeki çay ve kahve ikramlarına dikkat edilmelidir. Günlük içeceğiniz çay miktarı 3- 4 bardağı, kahve ise 2 fincanı geçmemelidir. Mümkünse bitkisel çaylar tercih edilmelidir.
  • Şerbetli ve hamurlu tatlı yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.
  • Bayram için hazırlanan çok çeşitli ikramlar karıştırılmadan az az tüketilmelidir.
  • Yine fiziksel aktivitenin önemi unutulmadan hareket edilmelidir.

Her gününüzün bayramlar kadar keyifli ve sağlıklı geçmesini dilerim

Dyt. Sanem APA

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.