By 22 Şubat 2009 Devamı →

BAŞKASININ BEBEĞİNİ EMZİRMEKBaşkasının bebeğini emzirir miydiniz?

Ya siz olsaydınız?

Salma Hayek, bir Afrikalı bebeği emzirdi ve dünya basınının gündemine oturdu. Peki ‘başkasının bebeğini emzirme’ fikri ne kadar cazip ve sağlıklı Afrika’daki yoksulluk ve yaşam koşulları ünlüleri her zaman derinden etkiliyor. Bu kez Afrika’da yaşanan acılar, Hollywood dünyasından bir yıldızın, Salma Hayek’in yüreğine dokundu.

Hayek, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’yi ziyarete gittiğinde gördüğü bir bebeği emzirdi. 42 yaşındaki güzel aktrist, yaklaşık bir yıl önce Valentina isminde bir kızı çocuğu dünyaya getirmişti. Hayek, annesinin sütü olmadığı için meme ememeyen bir bebeği emzirdi ve dünya basının gündemine oturdu. Biz de Türk annelere sorduk: “Siz olsanız bir başkasının bebeğinizi emzirmesine izin verir miydiniz ya da tam tersi siz bir başka bebeği emzirir miydiniz?” İşte cevaplar…

Başka bebeği emzirirdim

Demet Şener Kutluay (Model)

“Salma Hayek’i izledim ve çok etkilendim, hamile olduğum için de ekstra duygulandım, gözlerim doldu. Çok insani bir duyguyla yapılmış bir hareket. Ben aynı durumda olsam ben de o bebeği emzirirdim. Belki orada bebeğin açlığını hissetti, bu hisle belki sütü geldi. Çünkü anneler bebeğinin acıktığını hisseder ve sütü gelir, belki o da bu bebeğin acıktığını hissetti. Emzirmek anneyle bebeği arasındaki en özel duygu bana göre. Bu nedenle biri bebeğimi emzirse kıskanmamam, etkilenmemem mümkün değil ama ortada çok gerekli bir durum varsa tabii ki izin veririm. Ben kızımı çok uzun zaman emziremedim, şimdi oğlumda o keyfi yaşamak istiyorum, İrem mamalarla büyüdü. Emzirmek anneyle bebek
arasındaki en özel bağ. Muazzam bir duygu emzirmek.”

Oğlumun bir sürü süt annesi var

Sonay Dikkaya (Haber sunucusu)

“Bebeğim 680 gr. doğduğu için üç ay yoğun bakımda kaldı. Bana ilk sütümün, bebeğimin yaşaması için çok önemli olduğunu ve bu sütü bir hortum aracılığıyla direkt midesine vereceklerini söylediler. İki buçuk ay boyunca sütümü sağdım ve ama daha sonrasında da hiç kendi sütümden veremedim çünkü sütüm kalmamıştı. Oğlum mamayla beslenmek zorunda kalacaktı ki anne sütüne çok ihtiyacı vardı. Bana hastanedeki bir annenin sütlerini kullanabileceğimi söylediler, hiç tereddütsüz kabul ettim. Birkaç gün sonra yoğun bakımdaki bir bebek hayatını kaybetti, o kaybettiğimiz bebeğin annesi sütünü oğluma verdi. Hem çok acı verici hem de çok etkileyici bir teklifti bu, seve seve kabul ettim. Taburcu olduktan sonra arkadaşım Ayşin ve Arzu Zengin bile sütünü getirdi, kısacası benim oğlumun bir sürü süt annesi oldu. Başka bir annenin çocuğumu emzirmesinde hiçbir sakınca görmüyorum.”

Başkasının bebeğini emzirmek çok riskli Uzm. Dr. Nilgün Gökyayla (Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı) “Sütünü ihtiyacı olan bebeklerle paylaşmak son derece güzel bir davranıştır. Ancak HIV, Hepatit ve diğer virüslerin kol gezdiği bir çağda bu yöntem son derece risklidir. Sadece virüsler değil, son yıllarda antibiyotiklere dirençli son derece tehlikeli bakteri zincirleri de gelişmektedir. Bu nedenlerle yasal olmayan yöntemlerle birbirinin çocuğunu emzirmek tavsiye edilemez. Daha da ötesi, Hastalık Önleme ve Enfeksiyon Kontrol Komiteleri bu yönteme tamamen karşıdır. Bazı bireylerin viral veya bakteriyel enfeksiyonları klinik bulgu vermeden de gelişebilir. Süt verdikleri bebeği de bilmeden infekte edebilirler. Bu nedenle ‘bir insanı çok iyi tanıyor olmak’, hastalık geçip geçmeyeceğini tahmin etmeye yetmez. Sütlerini paylaşmak isteyen annelerin yapacağı en güzel şey, süt bankalarına başvurmaktır.”


Siz olsaydınız zavallı bir bebekten sütünüzü esirgermiydiniz?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:, ,


2 Yorum Var "BAŞKASININ BEBEĞİNİ EMZİRMEK"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. seda kırkıcı dedi ki:

    bir an bile düşünmezdim hemen emzirirdim 🙁

  2. serap yiğit dedi ki:

    kesinliklee hayır emzirirdimm sonuctaa o muhtacbi bebekk..