By 24 Mayıs 2012 Devamı →

BAŞINIZ DÖNÜYORSABaş dönmelerinin pek çok nedeni var ama en meşhuru Meniere hastalığıdır. Meniere’deki baş dönmelerine çoğu zaman bulantı ve kusmalar da eşlik eder.
Baş dönmelerinin pek çok nedeni var ama en meşhuru ve en çok can sıkıcı olanı Meniere hastalığıdır. Hastalığın nedeni bilinmese de sorun o kadar şiddetli ve rahatsız edicidir ki, baş dönmesi denince akla öncelikle bu hastalık geliyor.Meniere’deki baş dönmelerine çoğu zaman bulantı ve kusmalar da eşlik ediyor. Birçok hastada kulakta basınç hissi hatta ağrı da olabiliyor. Bu üçlü tablo yani “baş dönmesi, bulantı-kusma ve kulakta basınç ve dolgunluk hissi oldukça tipik sayılıyor. Kulak Burun Boğaz uzmanları, Meniere’li hastalarda ataklar esnasında kulak çınlamasına da sık rastlandığının altını çiziyor.

Baş dönmesinin sık görülen nedenlerinden biri de 8. kafa siniri Nervus Vestibularis’in virüs enfeksiyonları sonucu hastalanmasıdır. Vestibüler Nöritis adıyla bilinen bu sorunda da bulantı ve kusma sık görülüyor. Baş dönmelerinin en sık görüleni ise “Pozisyonel Vertigo” denilen durum.

EN SIK GÖRÜLENİ HANGİSİ?
Pozisyonel vertigo da baş dönmesi, baş ve boyun hareketlerine bağlıdır ve genellikle 30 saniyeden kısa sürelidir. Özellikle bir kulağınızın üzerine yattığınız veya başınızı geriye doğru eğdiğinizde baş dönmeniz oluyorsa bu sorundan kuşkulanmalısınız. Bu tür baş dönmelerinde bulantı, kusma, kulak çınlaması gibi belirtiler pek görülmez. Baş dönmesi birkaç hafta içinde genellikle kendiliğinden iyileşir. Seyrek olarak birkaç ay yeniden tekrarlanabilir.

Herpes virüsü enfeksiyonu sonucu oluşan sinir iltihabı da şiddetli baş dönmelerine yol açabilir. Burada, dayanılmaz zor bir kulak ağrısı, ani başlangıçlı bir işitme kaybı ve birden ortaya çıkan yüz felci de oluşabilmektedir. Baş dönmesinin nedeni bazen de kan basıncını ayarlayan sistemlerin arızalanmasıdır. Özellikle aniden ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa sorununuzun iç kulağınız, beyincik, beyin sapı bölgeniz ile değil, kan basıncınızı ayarlayan sistemleriniz ile ilişkili olması muhtemeldir.

DİĞER NEDENLER
Ayağa kalkınca oluşan ani baş kan basıncı düşmeleri ve baş dönmelerinin pek çok nedeni var: İlaçlar, nörolojik sorunlar, kalp hastalıkları, kanamalar, iç salgı bezi hastalıkları, ateşli enfeksiyonlar bunların en sık görülenleri ve en önemlileridir.

Depresyon tedavisinde kullanılan trisiklik antidepresanlar, bazı hipertansiyon ilaçları (reserpin, klonidin), metildopa içerenler, beta reseptör baskılayıcılar propronalol, atenolol, labetalol, prazosin gibi alfa adrenerjik başı döndüren (!) ilaçların bunların en meşhurlarıdır!

Sinir sistemini etkileyen bazı metabolik (diyabet), mikrobik (sifiliz) alkolik hasarların da baş dönmesi yapması mümkündür.
Kalp ritim bozuklukları, kalp zarı iltihaplanmaları ve kalp yetmezliğinde de aynı sorun yaşanabilir.

Kısacası baş dönmesi “hastalar için dayanılması, hekimler için çözülmesi en gü甝 sağlık sorunlarından biridir.

Ne iyi ki sorun çoğu kez kendiliğinden geçmekte, kendi kendini sınırlayıp hastaları da fazla üzmemektedir.

Bana sorarsanız baş dönmesi deyip geçmeyin.

Direnen, tekrarlayan, özellikle bulantı, kusma, kulak çınlaması, sersemlik, baygınlık hissi ve bilinç karmaşası ile birlikte olan baş dönmelerini ciddiye alın ve en kısa zamanda bir KULAK BURUN BOĞAZ hekiminden randevu istemeyi unutmayın.

Ortostatik hipotansiyon sorununa dikkat!
Tıp terminolojisinde “ortostatik hipotansiyon” olarak tanımlanan durum dik pozisyona gelme ile kan basıncının hızla ve aşırı derecede düşmesi durumudur.

Ortostatik hipotansiyon belirli, tanımlanmış bir hastalık değil bir belirtidir. Farklı hastalıklarla görülebilen bir durumdur. Sorun aniden ayağa kalmanın oluşturduğu yer çekimi etkisiyle damar sisteminde dolaşan kanın bacaklar ve gövdedeki depo toplar damarlarda birikip göllenmesine bağlıdır.

Toplardamar sisteminde birikip göllenen kanın kalbe geri dönememesi demek kalbin pompalayabilecek kadar kanı bulamaması, beyine oksijenlenmiş temiz kanı yeteri kadar yollayamaması demektir.

Beyin kanlanmasının birdenbire ve ciddi düzeyde bozulması baş dönmesi yanında daha pek çok belirtiyi de yanında getirir. Ortostatik Hipotansiyona bağlı bir baş dönmeniz varsa, sersemlik, bilinç kararması, görmede bulanıklık, çarpıntı sorunlarını da yaşamanız kaçınılmazdır. Eğer kan basıncındaki düşme daha ağır ve uzun süreli ise geçici veya kalıcı bilinç kaybı ve hatta komaya giden tehlikeli bir durumda yaşanabilir.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* Renkli Gıdaların Gücü
* Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat
* Kasık Ağrılarının Nedeni?
* Glisemik İndeks Diyetinin Önemi
* Diyet Borcunuz mu Var?
* Diyet Günahları
* Kardiyometabolik Egzersizler
* Bitkisel Sahtekarlıklara Dikkat
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , , , , ,


Comments are closed.