By 30 Kasım 2011 Devamı →

BAŞBAKAN’I AMELİYAT EDEN DOKTORBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ameliyatıyla ilgili sır perdesi yavaş yavaş aralanıyor. Başakan’ın ameliyatını “Tam Gün” mağduru Prof.Dr. Dursun Buğra’nın yaptığı açıklandı…

Başbakan Erdoğan’ın Marmara Tıp Fakültesi’nin uygulama hastanesi olan Pendik Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ndeki ameliyatını, Özel Amerikan Hastanesi’nden gelen ünlü cerrah Prof. Dr. Dursun Buğra gerçekleştirdi. Prof. Dr. Buğra laparoskopi denilen kapalı yöntemle yaptığı ameliyatta hastaneninkini değil, kendi getirdiği aletleri kullandı. İddialara göre çekilen kolonoskopide şüpheli bulgulara rastlanınca ameliyat gündeme gelmişti. Prof. Dr. Buğra, yaklaşık 1.5 metre olan kalın bağırsağın 20-25 santimetresini aldı. Bağırsaktan alınan doku örneğinin patolojik incelemesi için de Pendik Araştırma ve Eğitim Hastanesi tercih edilmedi. Doku örneği başka bir laboratuvara gönderildi. Anestezi ekibinin de dışarıdan geldiği belirtildi.
Ülserli kolit
Erdoğan’ın bir süreden beri bağırsaklarında yaşadığı ‘ülserli kolit’ rahatsızlığı nedeniyle ilaç tedavisi gördüğü ve düzenli diyet yaptığı vurgulandı. Ancak, ishal, kanama ve kilo kaybı gibi kontrol edilemeyen sonuçları olan hastalığın tedavisi için cerrahi müdahale öneriliyor. Erdoğan’ın resmi davetler başta olmak üzere gittiği her yerde, diyet programına uygun olarak, ekibi tarafından önceden “salçasız, baharatsız ve acısız menü hazırlanması” talebini ilettiği bildirildi. Erdoğan, operasyon kararını geçen hafta aldı. Erdoğan’ın, en son perşembe günü brifing aldığı çalışma arkadaşlarının “Haftasonu yeniden çalışabiliriz” önerisine, “Devamı sonraya kalsın, haftasonu operasyon geçireceğim” dediği öğrenildi.
Taburcu oldu
Başbakan Erdoğan dün saat 17.30’da taburcu oldu. Başbakan hastaneden çıkışı sırasında, İstanbul’daki konvoyunda her zaman hazır bulunan 34 UE 2343 plakalı siyah ambulans kullanıldı. Saatte 60 kilometre hızla seyreden konvoy 0-1 (E-5) Kartal’dan TEM bağlantı yoluna geldiğinde korumaların kullandığı araçlar, basın mensuplarının önünü keserek takip etmeleri önlendi. Erdoğan, Üsküdar Kısıklı’daki evine gitti. Erdoğan’ın iyi olduğu, bir hafta boyunca dinleneceği kaydedildi.
‘Tam Gün’ mağduru
Prof. Dr. Dursun Buğra İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesiydi. Ancak ‘Tam Gün Yasası’ ile ilgili yapılan son düzenlemelerden sonra emekliliğini isteyerek kurumdan ayrılmak zorunda kalmıştı.
HER İHTİMALE KARŞI AMBULANS HELİKOPTER BEKLETİLİYOR
Sindirim sistemi ameliyatı olduğu Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden taburcu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’daki konutunda dinleniyor.
26 Kasım Cumartesi günü geçirdiği ameliyatın ardından 19 Kasım 2011 saat: 17.30’da Başbakanlığa ait ambulansla hastaneden ayrılan Başbakan Erdoğan, istirahat sürecini Kısıklı’daki konutunda geçiriyor.
Erdoğan’ın konutunun yaklaşık 500 metre uzaklığında bulunan İSPARK’a ait Heliport alanında Sağlık Bakanlığına bağlı ambulans helikopter bekletiliyor.


Başbakan’ın sağlığı mahrem mi? (Mesude ERŞAN/Hürriyet)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sindirim sistemiyle ilgili bir ameliyat geçirdiği ve patoloji sonucunun iyi olduğu dışında hiçbir resmi açıklama yapılmadı.

Erdoğan birey olarak, sağlık bilgilerini saklı tutma hakkına elbette sahip. Peki vatandaşların, Başbakanlarının sağlığıyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olma hakkı yok mu? Bence var. Hiç olmazsa kulaktan kulağa yayılan söylentileri kesecek kadar…

Doyurucu bir açıklama yapılmalı

PROF. DR. ÖZDEMİR AKTAN (TÜRK TABİPLERİ BİR. İKİNCİ BŞK.)
Her insan gibi başbakan da birey. Onun da sağlık bilgilerinin saklanması düşünebilir. Ama kamu görevlilerine böyle bakamayız. Başbakan başta olmak üzere, kamu yöneticileri bizim hakkımızda, bazıları da çok ciddi kararlar veriyor. Dolasıyla dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde yöneticilerin sağlıklarını bilmek o toplumun hakkı olarak görülüyor. Doktorlar hastaları kim olursa olsun, rızaları olmadan sağlıkları hakkında açıklama yapamaz. Ancak cumhurbaşkanı, başbakan ve bakan gibi kamu yöneticilerinin sağlık durumlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi resmi bir açıklamayla verilmeli. Bu açıklama da doyurucu olmalı. Başbakan’ın ameliyat açıklaması bir sürü soru işaretini beraberinde getiriyor. Böyle olunca bir sürü spekülasyon, dedikodu çıkıyor.

Aday olurken, vitrine çıkmayı kabullenmeli

PROF. DR. METİN ÇAKMAKÇI (ETİK VE İTİBAR DERNEĞİ BAŞKANI)
Başbakan herhangi biri değil. Hem toplumsal varlığın önemli güvencelerinden; hem de merak edilen, kaygı duyulan, aileden biri (özellikle yüzde 50 oy aldıysa). Sağlıklı olması ya da en azından sorunun bilinmesi çok önemli. Burada yanıltıcı, yanlış yorumlanabilecek bilgi söz konusu bile olamaz. Bir toplum lideri bu göreve aday olurken vitrine çıkmayı baştan kabullenmiş olmalı. Nitekim, gelişmiş Batı ülkelerinde böyle. Komşu ülkelerle ilişkilerden banka faizlerine kadar her türlü kritik değişken, bir başbakanın hastalığından etkilenebilir. Kaldı ki net bir açıklama yapılmadığında her türlü söylentinin çıkacağını ve bunların gerçekten daha can sıkıcı olacağını kabul etmek gerekir. Tabii ki açıklanacak sağlık bilgisinin ayrıntı derecesi ölçülü olmalı. Mutlaka anlaşılır olmalı, anlamaya yetmeli ve olumsuz da olsa kesinlikle doğruyu yansıtmalı.

İstemiyorsa karısına bile söylenmez

PROF. DR. NİL SARI (CER. TIP FAK. DEONTOLOJİ VE TIP TARİHİ ABD BŞK.)
AB’nin bütün etik sözleşmelerinin değişmez maddelerinden biri, her bireyin ‘biricik’ olması. Başbakan’ın kendi fikri önce gelir. Yani Başbakan’a, “Milletiniz tarafından öğrenilmesini istiyor musun?” diye sorulur. Başbakan da “Kimsenin duymasını istemiyorum” derse sağlığıyla ilgili bilgilerin karısına bile söylenmemesi gerekir. Ben de bu hakkının korunması gerektiğini düşünüyorum. Başbakan daha detaylı bilgi verilmesini istemiyorsa, basının bu konunun üstüne gitmesi de hoş değil. Zaten zaman içinde her şey ortaya çıkıyor. Başbakan da bir birey. Bugün illa da bunu öğrenmek hastaya haksızlık. Eğer işler yürüyor, aksamıyorsa ve açıklanmasını istemiyorsa bu hakkını korumak gerekir.

YÖNETMELİK GİZLİLİK HAKKI VERİYOR

Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 20, 21 ve 23’üncü maddesine göre hasta, sağlık durumu hakkında kendisine veya ailesine veya yakınlarına bilgi verilmemesini isteyebilir. Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanunla müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz. Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz. Ayrıca araştırma ve eğitim amacıyla yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz.

Üniversiteden hekim getirmesi daha önemli

LEYLA EZGİ (HASTA VE HASTA YAKINI HAKLARI DERNEĞİ)
Başbakan bir devlet yöneticisi olsa bile, bir insan ve insani hakları var. Dolasıyla mahremiyet hakkını kullanıp, bilgi vermek istemeyebilir. Hastalığıyla ilgili mahremiyetlere saygı duyulmasını isteyebilir. Bundan daha doğal ne olabilir ki? Devlet yönetiminde olması bu hakkının ihlali anlamına gelmez. Devletin devamlılığı vardır. Onun yerine bakacak başka insanlar da vardır. Bence asıl önemli olan üniversitede çalışmayan bir hekimi getirtip, ameliyat olması. Bu olanaklara sıradan bir vatandaşın da sahip olması lazım.

Kamu yararı ağır basıyorsa yazılabilir

AVUKAT ÜMİT ERDEM
Görevleri ya da uğraş alanları nedeniyle, kamunun dikkatini çekenlerin özel hayatları kamuoyuna açıldıkları oranda daralır. Örneğin sanatkâr, politikacı, devlet adamlarının özel yaşamları, dokunulmaz ve gizli alanları diğerlerine göre çok sınırlıdır. Başkalarının yasanın korunması altında bulunması itibariyle gizliliğine dokunulamayacak özel yaşamlarına oranla, bunların özel yaşamlarının önemli bir bölümü, toplumun tecessüs (gizli tarafını öğrenme) ve öğrenme isteklerinden uzak tutulamaz. Bu isteğin başlıca gerçekleşme araçlarından biri de basın. Ancak sağlık durumlarına dair bilgileri her zaman meşru ve hukuka uygun kabul etmek de kesinlikle mümkün değil. Kişinin gizlilik yönündeki haklarına nazaran, üstün nitelikte bir kamu yararının bulunması gerekir.


Başbakan 2. Kez Ameliyat Oldu.

Başbakan’ın sağlık durumuyla ilgili ilk resmi açıklama
Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili söylentiler dün akşamdan beri özellikle sosyal medyada dolaşıyordu. Başbakan Erdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili ilk resmi açıklama Başbakanlıktan yapıldı. Açıklama şöyle:

Başbakanlık:

“Sayın Başbakanımızın 26 Kasım 2011’de gerçekleşen sindirim sistemi operasyonunun ikinci ve son aşaması, yaklaşık 30 dakikalık bir girişimle başarıyla tamamlanmış; başlangıçta planlandığı üzere tedavi bu şekilde nihayete ermiştir.

Başbakanımızın sağlığı son derece iyidir. Kendisi, hafta içinde rutin mesaisine başlamayı planlamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Yorumlar "BAŞBAKAN’I AMELİYAT EDEN DOKTOR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. necla alper dedi ki:

  eskiyi unutuyorsunuz başbakan hastandı dolar çıkar ekonomi alt üst olurdu oysa şimdi hissettinizmi birşey tabi bişey bulamayınca …çok daha özel biryerde olabilirdide başbakanım bu ülkeye yaranamassın adam üzüntü sıkıntıdan hastalandı kötüyü çabuk unuttunuz.

 2. nuran erken dedi ki:

  Ayıptır Ayıptır bu yapyınız yorumlara siz onun yerinde olsanız neler yapardınız sanatkarlar yurt dışına gidiyo hastalıklarını evliliklerini doğumlarınıyapıyoda BaşBakana niye layik görmüyorsunuz allah size onu arattırsın.

 3. merve elaykın dedi ki:

  RABBİM ACİL ŞİFALAR NASİB EYLE…. SENİ ÇOK SEVİYORUZ BASBAKANIMIZ…

 4. HANDAN TURGUT dedi ki:

  Başbakanımızın ameliyatını yapan Prof.Dr.Dursun Buğra,2007 yılında bana Çapa da Total Gastrektomi ameliyatı yapmışdır.çok da başarılıdır.hayatımı ona borçluyum …her ameliyatının sonunda herkes yaşayacak diye bişey yokdur…asla kötü şeyler söylenmesini kabul etmiyorum..çok başarılıdır doktor olarak …Allah doktor beye sağlıklı uzun ömürler versin…HANDAN TURGUT…..

 5. yasin kalpakçı dedi ki:

  bi de..doktorlar içinde işini kötü yapan yokmu derseniz?: emin olun işini kötü yapan, yolsuzluk yapan siyasetçilerden sayıca daha azdır…ama siyasetçiler melek oldu/doktorlar da günah keçisi… “ve la teziru vaziretun vizra uhra”: kimse kimsenin suçuyla/günahıyla suçlanamaz …ayetinin hükmü doktorlara gelince uygulanmıyor; ama siyasetçilere sonuna kadar!!!! bu ülkede devrim yapılcaksa tayyip erdoğan önce siyasetçilerde devrim yapsın: öncelikle mafyalığı/yolsuzlukları ayyuka çıkan çaxxx bakanından ve melih gxxxx başlasın bu işe….

 6. yasin kalpakçı dedi ki:

  xx tanımını yanlış biliyonuz: sağlıkta devrim adı altında işini iyi yapan bütün doktorları mağdur edip, sonra kendi yaptığı sistemi beğenmeyip gidip o mağdur ettiği iyi doktora ameliyat olmaktır!!! Hani sağlıkta devrim yapmıştınız? Neden devlet hastanesinde ameliyat olmadı? Hadi sen başbakansın, vatandaş ne yapsın? Doktor hocamızın gönlü ne kadar büyükmüş ki, ameliyat yapmayı kabul etmiş…

 7. m. çöl dedi ki:

  acil şifalar dilerim şaşırmadım bakın tarihe iyiler hep görevini tamamlar ve bi şekilde aramızdan ayrılırlar, şxxxx bakın içeri atsan 77 sene yaşarlar,düşünen bir insan için çok şey ifade ediyor

 8. mustafa hacıhaliloğlu dedi ki:

  kalın bağırsak ve kolon sigmoid vs bu tarz hastalık durumlarında türkiyenin en büyük ve en iyi hocası tartışmasız dursun hocadır,ama istanbul çapa dan ayrılıp özel amerikanda kalması çok büyük hatadır,devletimiz adına,vadandaşlar adına gerçekten büyük kayıptır,

 9. Necla aşar dedi ki:

  şifa diliyorum ama,sade vatandaşın araştırma hast.ne şartlarda tedavi olduğunu birilerinin erdoğana ve sağlık bakanına anlatması lazım.erdoğanın operasyonunda özel prf.özel araç gereç,evinin önünde bekleyen özel helikopter,aynı gün alınan patoloji sonuçları,sade vatandaş erken tanı için gittiği hasaneden,tanı konuluncaya kadar geçen sürede 4.evreye tamamlamış oluyor.ve sizlere ömür.işte sağlıkta yaptıkları reform bu.gerçeği görelim ve gerçeği yazalım.belk buda erdoğana bir uyarı.

 10. cahit özder dedi ki:

  başbakan her konuda açıklamam yapabiliyor bu konudada yapsaydı ameliyata girmeden bierde enden özel hastane doktorları ve anestezi ekibi devlet hastanesinde operesyona geliyor başbaakan oraya hitseydi ya oraya giderse herkes görürmüydü burda herkes susturuldumu bu açıklaanmalı

 11. HALİT ERTAŞ dedi ki:

  ŞEREFSİZ YORUMLAR YAPMAYIN ÜLKEMİZİN BAŞBAKANI OLAN KİŞİYE ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN HİÇ BİR KULUNA DERT VERİP DERMAN ARATMASIN

 12. yasemin arkun dedi ki:

  TÜRK milletine hazmettire hazmettire kabul ettirecekti anayasayı..!! hxxx lokmaları hazmedemedi bağırsakları.!!

 13. yssemin arkun dedi ki:

  hxx geçmedi bağırsaklardan..!!!

 14. cenk alpay dedi ki:

  Allahtan acil şifalar