By 03 Haziran 2012 Devamı →

BALIK KILÇIĞINA DİKKATEskişehir’de 73 yaşındaki Azize Merdoğlu’nun midesini delip karaciğerine saplanan ve apse oluşturan 5 santimlik balık kılçığı, laparoskopi yöntemiyle göbek deliğinden çıkartıldı.


Öksürük ve yüksek ateş şikayeti ile yakınları tarafından hastaneye götürülen Azize Merdoğlu’nun yapılan tetkiklerinde karaciğerinde balık kılçığı olduğu saptandı. Hastaneye yatırılan Merdoğlu’na, önce enfeksiyon nedeniyle antibiyotik tedavisivi uygulandı.

Daha sonra Genel Cerahi uzmanı Opr. Dr. İhsan Oruk başkanlığındaki ekip, Azize Merdoğlu’nun karaciğerindeki balık kılçığını laparoskopi yöntemiyle çıkardı.

TÜRKİYE’DE İLK

Genel cerrahi uzmanı Opr. Dr. İhsan Oruk, böyle bir vakaya yönelik operasyonu Türkiye’de ilk kez kendilerinin gerçekleştirdiklerini söyledi. Dr. Oruk şöyle konuştu:

“Bir çoğumuz balığı görünce dayanamayız. Balık çok faydalı bir yiyecek. Ama balığı yerken de çoğu zaman ufak tefek kılçıklar yutarız. Hastamız Azize Merdoğlu’nun birkaç yıl önce yediği balığın omurga kılçığı önce midesini delmiş. Mide delinmesiyle ilgili enfeksiyon başlamış. Enfeksiyon sonucunda karaciğer ve mide arasında yapışıklıklar oluşmuş. Kılçığın yaptıkları bununla da bitmemiş.

Mideyi delerek tahriş eden kılçık, gelip karaciğerin sol lobuna yerleşmiş. Burada 7- 8 santimetrelik bir apse oluşturmuş. Son günlerde kuru öksürük ve ateş şikayeti ile hasta bize müracaat etti. Yapılan tetkikler sonucunda hastamızda 5 santimetrelik bir cismin varlığı tespit edildi.

Ardından hemen operasyona aldık. Göbek deliğinden girerek laparoskopi yöntemiyle önce kılçığı aldık daha sonra da apseyi boşalttık. Yaptığımız operasyonu araştırdığımızda, Türkiye’de daha önce yapılmadığını tespit ettik. Türkiye’de ilk defa bir balık kılçığı, mideyi delerek karaciğere yapışması nedeniyle laparoskopi yöntemiyle çıkartıldı. Hastamızın sağlık durumu çok iyi.”


Hastanın yaşadığı tıbbi süreç hakkında bilgi vermek üzere Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Başhekimi ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Özatik, Genel Cerrahi Uzmanları Dr. İhsan Oruk ve Dr. Mehmet Nuri Koşar, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Erol’un katılımı ile gerçekleşen toplantıda hastalık ve tedavi süreci hakkında detaylı bilgiler verildi. Genel Cerrahi uzmanı Dr. İhsan Oruk, şunları süreç ile ilgili şunları söyledi:

* Hastamızın çekilen tomografisine baktığımızda karaciğerin sol lobunda, yani mideyle birleştiği yerde apse tespit ettik. Önce enfeksiyon nedeniyle antibiyotik tedavisi verildi.
* Tetkikler sonucunda apsenin içinde yabancı bir cisim olduğunu saptadık. Biz bu yabancı cismin; toplu iğne, kürdan, tavuk kemiği olabileceğine dair tahminlerde bulunduk. Açıkçası balık kılçığı olabileceği aklımıza gelmedi!
* Cismin yerleşim yeri uygun olduğundan kapalı yöntemle ameliyata karar verdik. Bu yöntemde karında birkaç minik delik açıyor, bu deliklerden laparoskopik kolları uzatıyor ve yine karın içine yerleştirdiğimiz minik kamera eşliğinde operasyonu görerek gerçekleştirebiliyoruz. Kamerayla baktığımızda karaciğerin sol lobunda mideyle komşu olan birleşim yerinde yapışıklık gördük. Yapışıklık oldukça sertti. Açarken zorluk çektik ama başardık.
* Sonuçta mideyi karaciğerden ayırabildik. Apsenin bulunduğu bölgeye ulaştık, apseyi açtık ve boşalttık, apsenin içine bakınca balık kılçığı olduğunu gördük.
* Hastamız bize anlattığı öyküsünde yaklaşık üç yıl önce balık yediğini, boğazında bir sıkıntı olduğunu, ardından o günden beri zaman zaman karın ağrıları çektiğini anlattı.
* 3 yıl içinde balık kılçığı mideyi delmiş, yavaş yavaş ilerleyip karaciğere ulaşarak apseye neden olmuş. Bu durum oldukça nadir görülüyor.
* Eğer karaciğere yapışmayıp midenin diğer taraflarından karın boşluğuna açılmış olsaydı acil müdahale gerektiren mide delinmelerine ve hatta ölüme sebep olabilirdi. Kılçığın karaciğere yapışması bir yerde hastanın hayatını kurtarmış oldu. Yaptığımız yaklaşık 15-20 dakikalık ameliyattan sonra hastamızın sıkıntıları ortadan kalktı.
– Kapalı yöntemle bu ameliyatı yaptığımızdan dolayı hastanın karın bölgesinde geniş bir kesi açmadık. Bu sayede Azize Hanım daha kısa sürede taburcu olup evine gidebilecek.
* Türkiye’de tıp literatüründe ilk defa gördüğümüz bu vaka, dünyada özellikle Uzakdoğu ülkelerinde yapılmış. Yaklaşık 20 vaka bildirilmiş. Balık kılçığına bağlı mide delinmesi ve karaciğerde apse oluşması bu ülkelerde görülen bir durum. Ülkemize göre daha sık balık tüketmelerinden kaynaklanıyor olabilir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.