By 17 Mart 2012 Devamı →

BAKANLIKTAN İLAÇ GERİ ÇEKME KARARLARISağlık Bakanlığı, 3 ilacın bazı serileri için 2’nci sınıf B seviyesine çekme kararı aldı.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, guatr hastalığı (hipotiroidizm) tedavisinde kullanılan ’Levotiron Tablet 100 mcg’ adlı ilacın ’02512’ serisine, sara hastalığı (epilepsi) tedavisinde kullanılan ’Karazepin Tablet 400 mg 30’ adlı ilacın 1170 serisine ve kalp hastalığı tedavisinde kullanılan ’Danitrin Fort Tablet’ adlı ilacın tüm serileri için 2’nci sınıf B seviyesinde çekme kararı alındı.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tüm sağlık kuruluşları, eczane ve hastanelerin, en kısa sürede söz konusu ilaçları, ilaç depolarına veya üretici firmalara iade etmeleri istendi.

GERİ ÇEKMENİN SINIFLANDIRILMASI
MADDE 6 – Geri çekmenin sınıfı, ürünün arz ettiği tehlike veya hata gözönüne alınarak belirlenir.

BİRİNCİ SINIF GERİ ÇEKME: Ciddi ve hayati sağlık sorunlarının çıktığı ve çıkabileceğine dair kabul edilebilir nedenlerin bulunduğu durumlar,

İKİNCİ SINIF GERİ ÇEKME: Geçici, tedavi edilebilir, sağlık sorunlarının çıktığı, bunun muhtemel olduğu durumlar,

ÜÇÜNCÜ SINIF GERİ ÇEKME: Ürünün kullanılmasının sağlığa zararlı olmadığı durumlar.

GERİ ÇEKMENİN SINIRLARI

MADDE 7 – Geri çekmenin dağıtım zincirinin hangi seviyesine kadar ineceği şu şekilde belirlenir.

A SEVİYESİ: Tüketici seviyesine kadar iner, birinci sınıf geri çekmeler bu seviyede yapılır.

B SEVİYESİ: Perakendeci seviyesine kadar (eczane, hastane eczaneleri, kurumlar v.s.) iner. 2 nci sınıf geri çekmeler bu seviyede yapılır.

C SEVİYESİ: Depocu seviyesine kadar iner . 3 üncü sınıf geri çekmeler bu seviyede yapılır


Alizade Markalı Bitkisel Yağlar ve Kremler Hakkında Duyuru

“Alizade Gıda Tekstil Kozmetik Aktariye San. Ve Tic. A.Ş.” isimli firmanın Bakanlığımıza “kozmetik ürün” olduğunu beyan ederek bildirimini yaptığı “Alizade” markalı bitkisel yağlar ve kremlerin kozmetik amacı dışında tedaviye yönelik, endikasyon ibareleriyle reklam, tanıtım ve satışının gerçekleştirildiği tespit edilmiş ve Bakanlığımızca gerekli işlemler başlatılmıştır.

Vatandaşlarımızın farklı internet siteleri üzerinden satışa sunulan “Alizade ARK Krem: Ağrı Romatizma Kireçlenme Doğal Kremi”; “Alizade Saç Losyonu: Saç Çıkarıcı” gibi bitkisel içerik iddiası ve sağlık beyanı ile reklam ve tanıtımları yapılarak satışa sunulan ürünlere itibar etmemeleri ve bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Kaş ve Kirpik Ürünleri Hakkında Duyuru

Son zamanlarda bazı kaş ve kirpik ürünlerinin “kirpik uzatıcı” iddiayla gerek internet ve gerekse satış noktaları üzerinden tüketicinin kullanımına sunulduğu tespit edilmiştir.

“Kirpik uzatma” vücudun fizyolojik fonksiyonlarına bariz etki gerektiren bir işlem olup “kozmetik” tanım ve kapsamının dışındadır.

Bu türden ürünlerin etkinliğine ve güvenliğine ilişkin şimdiye kadar Bakanlığımıza sunulmuş ve ilgili Bilimsel Komisyon değerlendirmesinden geçmiş bilimsel literatür bulunmamaktadır. Ayrıca bu ürünlerin Bakanlığımızca düzenlenmiş herhangi bir izin/ onay/ sertifika vb. belgesi de yoktur.

Vatandaşlarımızın “kirpik uzatma” amacıyla piyasaya arz edilen ürünlere rağbet etmemeleri ve bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Dermador ve Laxom Markalı Ürünler Hakkında Duyuru

“Mimoza Yapım Prodüksiyon Paz. Ltd. Şti.” isimli firmanın Bakanlığımıza “kozmetik ürün” olduğunu beyan etmek suretiyle bildirimini yaptığı “Dermador” ve “Laxom” markalı ürünlerin kozmetik amacı dışında tedaviye yönelik, endikasyon ibareleriyle reklam, tanıtım ve satışının gerçekleştirildiği tespit edilmiş ve Bakanlığımızca gerekli işlemler başlatılmıştır.

Vatandaşlarımızın farklı internet siteleri üzerinden;

– “Dermador Sedef Kür Seti”: sedef, egzema, mantar, sivilce, yara, yanık vb. tedavisi, vücuttaki negatif enerjinin azalması,

– “Laxom Saç Bakım Seti”: %100 bitkisel, saçların tekrar çıkmasını sağlayan yöntem, saç çıkarıcı vb.,

– “Smart Naturel Women Sprey”: vagina yapılandırıcı ve daraltıcı sprey vb. gibi iddia ve ibarelerle satışa sunulan, Bakanlığımızca ruhsatlandırılmamış ürünlere itibar etmemeleri, rahatsızlıklarında hekime başvurmaları ve bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , , ,


Comments are closed.