By 16 Şubat 2012 Devamı →

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLÜ TUTMAK İÇİNBağışıklık gücünde bir miktar azalma, yaşlanmanın doğal bir kısmı olabilir. Yaşam tarzında basit değişimler yaparak bağışıklık sisteminizi daha kuvvetli tutabilirsiniz.
Bağışıklık SistemiStresin bağışıklık sistemini baskıladığı bilinmektedir. Bunu kanıtlayan pek çok veri var. Uyku ise bağışıklık sisteminizin onarım dükkanıdır. Uyku sırasında vücudunuz ve beyniniz dinlenirken bağışıklık sisteminiz dinlenmez. Aksine işgalci organizmalara karşı hazırlık yapar. Eğer iyi dinlenemezseniz bağışıklık sisteminiz bozulur. Hafif bir egzersiz, bakterilerin akciğerlerde toplanmasını engeller ve bağışıklık sisteminizin gücünü artırır. Bunu da kanda antikorların dolaşımını artırarak yapar.
BESLENMEYE DİKKAT

Dengeli ve yeterli beslenmenin rolü çok açıktır. Spesifik besin öğeleri, bağışıklığın artırılması veya azaltılmasında çok özel rol oynar. Bağışıklık yeteneğinizin güçlenmesine yardım edebilecek vitamin ve mineralleri düzenli olarak kullanmalısınız. Yeterli protein almaya, özellikle biyolojik değeri yüksek proteinleri tüketmeye (süt, süt ürünleri, yumurta) özen göstermelisiniz.Vitamin A kanınızdaki beyaz hücre aktivitesini artırarak kanser hücreleriyle savaşmanıza yardımcı olur. Fakat çok fazla vitamin A, toksik olabilir. Yüksek dozda almak yerine günlük ihtiyacınızı alın. Günlük gereksinim, 1000 mcg’dır (500 IU). Bir orta boy patates günlük vitamin A ihtiyacınızın iki katını karşılar.Vitamin A’dan zengin diğer besinler karaciğer, havuç, ıspanak, brokoli, marul, kayısı ve kavundur.Bir antioksidan olan Beta karoten vücutta vitamin A’ya bağımlıdır. Ayrıca serbest radikallerle savaşır ve kanseri önlemede immün sistemi güçlendirebilir. Vitamin A gibi B-karoten de havuç, ıspanak, brokoli ve marulda bulunur. Fakat vitamin A’nın tersine B-karoten toksik değildir ve besin desteği olarak alınabilir. Günde 6-9 mg alınması önerilir.

Yaşlı insanlar vitamin B6’dan fakir diyetle beslendiklerinde bağışıklık sistemleri belirgin ölçüde zayıflar. Vitamin B6 alımları arttığında (1.6 mg’dan fazla) bağışıklık sistemleri normale döner.

B VE C VİTAMİNLERİ
Günlük ihtiyaç olan 2 mg vitamin B6’yı iki büyük muz yiyerek alabilirsiniz. Diğer başlıca vitamin B6 kaynakları tavuk, balık, karaciğer, pirinç, avokado, fındık, ay çekirdeğidir.

Vitamin C, virüslerin çoğalmasını engellemekten tümörlere saldıran hücreleri uyarmaya kadar tüm bağışıklık sistemi kısımlarına yardımcı olur. Günlük doz 500-1000 mg’dır.

Vitamin E, hücrelerde serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler, beyaz kan hücrelerinin aktivitelerini artırır ve bağışıklık sistemi hücrelerin çoğalmalarını yönlendiren bir madde olan interleukin 2 (IL2) miktarını artırır. Vitamin E, sıvı yağlar ve tohumlar ile kabuklu yemişlerde bulunan bir antioksidandır. Fakat bunun günlük beslenmeyle alınan miktarının bağışıklığı artırıcı etkisi olmaz. Normal bir diyet günde sadece 20 IU sağlar. Oysa en uygun dozu 100-400 IU’dir.

Kalorinin yüzde 40’ının ve daha fazlasının yağdan geldiği diyetler, bağışıklık sistemini kötü etkiler. Bu yüzden yağ tüketiminiz kalorinin yüzde 25’i veya daha azı olmalıdır.

DEMİR, SELENYUM VE ÇİNKO…

Demir, bağışıklık sisteminizi geliştiren hayati faktörlerden birisidir. Çoğu erkek günde 10 mg demire ihtiyaç duyar. 3 köfte kadar (90 gr) yağsız biftek, orta boş haşlanmış patates, yarım su bardağı bezelye, 7 mg’dan fazla demir sağlar. Selenyum, bağışıklık sisteminizi desteklediği gibi kanserle de savaşır. Çinko, bağışıklığı güçlü tutmak için en önemli mineraldir. Eksikliği, beyaz kan hücrelerinin üretiminde azalmaya yol açar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Formül Dr. Feridun Kunak
Bağışıklık Sisteminin Kuvvetlendirilmesi Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Kanserde Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Bağışıklık sistemini Güçlü Tutmak
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin Dr. İlkay Keskinel
Kuvvetli Bağışıklık Sistemi Dr. Ece Hattat
Teflon Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor
Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Ne Yapılmalı?

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net
Son Yazılar :
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat
* Kanser Arttı Diyabet Patladı
* Proteinin Azı Karar Çoğu Zarar
* Her Dört Kişiden Birinin Derdi REFLÜ
* Göbek Demek Dert Demek
* Antidepresanlara Dikkat
* Kilo Kontrolü için Öneriler
* Kozmetik Ürünler Umut mu Mucize mi?
* Kahve Kilo Yapar mı?
* Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?
* Mamografi Tartışması
* Bedeninizle Barışın
* Göbek Nasıl Erir?
* Şeker ve Kanser İlişkisi
* Yorgunluğa Dikkat
* Tiroit Nodülleri


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.