By 28 Kasım 2012 Devamı →

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NE YAPILMALI?Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bağışıklık sisteminin zayıf olmasının nedenleri ve güçlendirmek için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi;* Düzenli ve dengeli beslenin. Et, balık, süt ve süt ürünleri, tahıl, sebze ve meyveler düzenli olarak tüketin.
* Düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin.
* Kesinlikle sigara kullanmayın
* Aşırı alkol kullanımından kaçının
* Düzenli olarak egzersiz yapın
* İdeal kilonuzu korumaya dikkat edin
* Stresten uzak durmaya çalışınBeslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bazı besinlerin bakteriyolojik açıdan yüksek risk taşıdıklarına dikkat çekerek, sadece bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin değil herkesin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıraladı; Pişmemiş veya kabuğu ayıklanmamış sebze ve meyvaları tercih etmeyin. Çiğ veya akışkan kıvamda olan yumurta tüketmeyin. Yumurta ile yapılan her türlü yiyeceğin yeteri kadar pişirilmiş olmasına dikkat edin. Pastorize edilmemiş meyve ve sebze suları tüketmeyin.Stresle başa çıkmayı öğrenin

Araştırmalar, stres altındaki her zaman için enfeksiyona daha yatkın olduğunu gösteriyor. Çağatay Demir’in verdiği bilgiye göre, psikolojik durumun enfeksiyonla olan ilişkisi henüz tam olarak açıklanamamış olmakla birlikte, uzun süren depresyon ve stresin yetersiz beslenmeye yol açarak, enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkmasını sağladığı gösteriyor.

Egzersiz yapın

Egzersiz, bağışıklık sistemininin enfeksiyonlarla savaşmasını sağlarken kalp hastalığı, kemik erimesi ve kanser gibi hastalıkların oluşmasını da önlüyor. Çağatay Demir, fiziksel aktivite, bağışıklık sisteminde yer alan bazı hücrelerin vücutta normalden daha çabuk haraket etmesini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyor. Demir, “Fiziksel aktivitenin bağışıklık sistemini belirli hastalıklara karşı tam olarak koruyacağı kesin değildir. Ancak fiziksel aktivite ruhen ve bedenen daha kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur” diye konuşuyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Formül Dr. Feridun Kunak
Bağışıklık Sisteminin Kuvvetlendirilmesi Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Kanserde Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin Dr. İlkay Keskinel
Kuvvetli Bağışıklık Sistemi Dr. Ece Hattat
Teflon Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor
Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

 

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Beslenme, Sağlık

Etiketler:, ,


Yorumlar "BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NE YAPILMALI?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Neriman dedi ki:

    Teşekkürler