By 10 Aralık 2012 Devamı →

BAĞIRSAK KANSERİ NEFES TESTİ İLE TEŞHİS EDİLECEKBilim insanları, bir kişinin bağırsak kanseri olup olmadığını nefes testi ile tespit edebilecekleri bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Testin başarılı olup olmadığı konusunda yapılan denemelerde, çoğu hastanın vücudundaki tümör aktivitesinin etkileri nefes üzerinden tespit
edilebildi. British Journal of Surgery’de yayımlanan çalışmanın, yüzde 76 oranında başarı olduğu ifade edildi.

Ancak, bir başka bilim adamı tam olarak güvenilir bir nefes testinin genel nüfus için erişilebilir hale gelmesinin uzun zaman alacağını açıkladı.
Bilim adamları başka kanser türlerinin de nefes testi ile tespit edilebilmesi için çalışmalar yürütüyor.

Bağırsak kanserinin erken teşhis edilip tedaviye başlanması durumunda güçlü bir iyileşme şansı bulunuyor. Ancak genel olarak kanser türlerini, hastalığın seyri ilerleyene kadar teşhis etmek çok mümkün değil.

Bağırsak kanseri için mevcut tarama testlerinde, dışkıdan alınan kan üzerinde çalışmalar yapılıyor. Ancak bu testlerde başarı oranı yüksek olmadığından, başka testler de gerekli oluyor.

Nefes testi teknolojisi, tümör faaliyetlerinin sağlıklı bir insanda mevcut olması pek mümkün olmayan bazı etkilere yol açtığı varsayımı üzerinden hareket ediyor.

İtalya’nın güneyindeki Bari hastanesinde, bağırsak kanseri olan 37 hasta ile kontrol grubu olarak kullanılan 41 kişinin nefesleri karşılaştırıldı.

İlk testlerde yüzde 85 başarı oranı kaydedilirken, genel başarı oranı yüzde 76 olarak gerçekleşti.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.