By 26 Ocak 2010 Devamı →

AYAK SAĞLIĞI VE MUTLU AYAKLARSAĞLIKLI AYAKLAR İÇİN…

Bıkkınlık geçiren ayakların pul pul nasırlardan, kaşıntıdan, zonklayan ayak tabanından şikâyet ediyor. O yüzden yazlık ince ayakkabı sevenlere iltihaplı ayak şişliklerinin bu sene moda olmadığını söylemek zorundayım. Aşağı kısımdaki hasarları nasıl tedavi edeceğini öğrenmek için okumaya devam et ve senin için çok çalışan ayakların için doğru bir şeyler yap.

Sağlıklı Ayaklar İçin

Ayak ağrıları
American Pediatric Medical Association 2007 anketine göre kadınların yüzde 50’sinden fazlası her gün ayak ağrısı çekiyor. Konumuz çoğumuzun ortak sorunu olan Achilles’in ökçesi ve burada oluşan ağrılardan nasıl kurtulabileceğimiz.

Çıkıntılar

Yani, kemiğin başparmakla birleştiği uçta görülen şekil bozukluğu

Hissi: Başparmağının dış tarafında ortaya çıkan sert şişlik.

Oluşumu: En altta duran eklem yanlış hizalanmışsa, kemik dışarıya doğru çıkıntı yapar. Bu çıkıntılar parmaklarını sıkıştırarak nasırı daha da ağrılı hale getirir. Sebebi ayakkabı değildir. Genel olarak ayağının şekli ve yürüme tipin esas faktördür.

Nasıl düzelir: Esnek maddelerden yapılmış (deri gibi) ayakkabılar giyersen, ayağının kıvrımını da rahat ettirmiş olursun. Plastikleri bir kenara atmadan önce ayakkabının tabanını kendi ayak tabanına tut. Ayağından küçük olmamasına dikkat et. Bir ayak hastalıkları uzmanının önerisi, normal bir ayak tabanlığı kullanarak nasırlarının daha da kötüleşmesini engelleyebileceğin yönünde. Ancak esas çözüm ameliyattır. Ancak ağrı artıp da ayağını işlemez hale getirmediği sürece, doktorlar bunu tavsiye etmez. Çoğu operasyonda kemiğe kadar inilir ve parmak iğneyle veya çiviyle yerine yerleştirilir. Ameliyattan sonra bir-iki ay boyunca ayağında aksama olabilir. Ayrıca zorlu nasırlar yüzde 10 – 15 arası geri döner.

Ürkütücü ayak

Yani, içe kıvrık ayak başparmağı
Hissi: Parmak eklemlerinden bir tanesi (özellikle başparmağın yanındaki) yere paralel duracağına, yukarı doğru çıkıktır.
Oluşumu: Düz veya kavisli ayak şişliği veya çok dar ayakkabılar başparmağının ikinci parmağının altına girmesine neden olur. Dolayısıyla parmak büzüşür.
Nasıl düzelir: Ayağın şeklini düzelten yumuşak petlerden kullanabilirsin. Ayak tabanının altında geçer ve içe kıvrık parmağına takılır. Böylece baskı ve sürtünme azalır. Doktor ağrının hafiflemesi için kortizon iğnesi de verebilir. Eğer bunların hepsini denediysen ve durumun hâlâ kötüyse ameliyat çözüm olabilir. Eklemin yanlarından küçük bir parça kemik alınarak parmağın normal şekline dönmesi sağlanır. Yerine oturması için birkaç hafta boyunca küçük bir iğne de konulabilir.

Sürtünmeler
Yani, nasırlar
Hissi: Kalın ve ölü bir tabakanın birikmesi. Parmaklarının üzerinde ve yanlarında görülür.
Oluşumu: Ayağında çok fazla baskı ve sürtünme olduğunda (genellikle kötü kalıplı ayakkabılar yüzünden) ortaya çıkar. Bu da yukarıda bahsettiğim, parmağın kıvrılması gibi bir deformasyondur.
Nasıl düzelir: Haftada bir veya iki kez, duşta nazikçe derin pembeleşene kadar ponza taşıyla ov. Sonra nasırları yumuşatmak için üretilmiş kremlerden (mesela Avon’dan Foot Works) kullanabilirisin. Eğer katmanlar gerçekten kalınsa, doktorun tıbbi pedikür yöntemiyle (salonlarda enfeksiyon riski olabileceğinden) bunları alabilir. Bilmeden de pet kullanmamalısın. Bunlar sağlıklı deriyi yakabilir ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Topuk problemi
Yani, taban fasyası iltihabı

Hissi: Daha çok sabahları topukta hissedilen yanma ve batma hissi.
Oluşumu: Dokuların topuktan ayak çukuruna doğru inmesi ve burada iltihaplanma oluşması. Bunun belirtisi ayak tabanının aşırı düz ya da çok yüksek tabanlı olmasıdır. Bütün gün ayakta kalmak veya yürümek, fazla kilolu olmak veya bedeni zorlayıcı hareketler yapmak oluşumu tetikleyebilir.
Nasıl düzelir: Reçetesiz satılan ayak kemeri destekleyicileri veya baskıyı alan ayak tabanlıklarını deneyebilirsin. Ancak gerçekten acıdan kıvranıyorsan ultrasound terapi ve shockwave terapisi hızlıca iyileşmesi sağlar. Bundan başka yeni çıkan “endoskobik taban fasyotomi operasyonu” adı verilen bir yöntem de mevcuttur. Cerrah tabanı incecik keser ve fasyaya ulaşır. Sonra buradaki sıkılaşmış dokuyu alır. Ancak yapılan bir araştırmada operasyon geçiren insanların yüzde 25’inde ağrıların devam ettiği tespit edilmiş.

Ayağın sıkışması
Yani, nörom

Hissi: Sızlama, yanma veya uyuşma hissedilir. Sanki çakıl taşlarının üzerinde yürüyormuşsun gibi acıtabilir.
Oluşumu: İki parmağının kemikleri (genellikle üçüncü ve dördüncü) birbirine sürtünür ve sinirler arada sıkışır. Parmakların izdihamına neden olan çok dar ayakkabılar bunun sorumlusudur.
Nasıl düzelir: Çoğu uzman ağrının geçmesi için kortizon iğnesi veya sinirlerin bir bölümünü yok eden alkol tavsiye eder. Ancak ağrılar devam ederse cerrahi müdahale ile sıkışmış sinirleri çıkarttırabilirsin.

Yazı: Rachel Grumman Derleyen: Tuğçe Tekmen
Women’s Health

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


Comments are closed.