By 19 Şubat 2013 Devamı →

AT ETİ SKANDALI NESTLE’Yİ DE VURDUİsviçre merkezli şirket, testlerde at DNA’sına rastlanması nedeniyle İspanya ve İtalya’da süpermarketlere dağıttığı sığır etinden yapılmış makarna yemeklerini raflardan kaldırdı.

at eti skandalıAvrupa’yı haftalardır sarsan at eti skandalı dünyanın en büyük gıda şirketi Nestle’yi de vurdu.İsviçre merkezli şirket, testlerde at DNA’sına rastlanması nedeniyle İspanya ve İtalya’da süpermarketlere dağıttığı sığır etinden yapılmış makarna yemeklerini raflardan kaldırdı. Şirket Almanya’daki tedarikçisinden etli ürün almayı durdurdu. Nestle ürünlerinde at etine rastlanan büyük gıda şirketlerinden sonuncusu oldu.

Şirket sözcüsü at DNA’sı oranının düşük olduğunu ancak yüzde 1’den fazla olduğunu söyledi. Nestle geçen hafta, ürünlerinde at eti olmadığınu duyurmuştu. Sözcü at etinin kaynağının Almanya’daki bir tedarikçi olduğunu belirtti. Bazı uzmanlar skandalın gıda konusundaki mevzuatın yetersizliğini ortaya koyduğunu vurguluyor.

12 ÜLKE ETKİLENDİ

Şimdiye kadar en az 12 ülke at eti skandalından etkilendi. Skandal, geçen ay İrlandalı gıda denetçilerinin İngiltere’deki bazı süpermarketlerde de satılan hamburger köftelerinde at eti tespit etmesiyle oataya çıkmıştı. Daha sonra İngiltere, Fransa ve İsveç’te sığır eti diye satılan bazı etlerin at eti olduğu tespit edilmişti. Atların tedavisi için kullanılan ve insanlara zararlı olabilecek bir ilacın gıda zincirine karışmış olmasından korkuluyor.

BBC TÜRKÇE

ÜRÜNLER RAFTAN KALKTI

İtalya ve İspanya’daki bazı ürünlerini raflardan kaldırdığını açıklayan Nestle, web sitesinden yaptığı açıklamada, ortada gıda güvenliğiyle ilgili bir sorunun olmadığını belirtti. Nestle açıklamasının devamında “Tüketicilerin bizden beklediği yüksek standartları karşılayamadık” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’DEKİ ÜRÜNLER GÜVENLİ

“Söz konusu geri toplama, sadece üç ürün için İtalya, İspanya ve Fransa’da geçerli olup, Türkiye’deki Nestlé ürünleriyle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Nestlé olarak, Türkiye’deki bütün ürünlerimizin güvenle tüketilebileceğini kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi. (ANKA)

UZMANLAR NE DEDİ?

Konuya temkinli yaklaşan uzmanlar, gıda sektörünün en büyük oyuncularından Nestle’nin ürünlerini raflardan çekmesini, problemin düşünüldüğünden daha büyük olduğunu gösterdiğini ifade ediyor.

Avrupa’da hükümetler her ne kadar at etinin sağlığa bir zararı olmadığını vurgulasa da, skandal tüketicinin süpermarket ve fastfood zincirlerine olan güveni zedeledi. İngiltere’de satılan bazı hamburger köftelerinde at eti tespit edilmesiyle ortaya çıkan skandal, şimdiye kadar Avrupa çapında aralarında İsviçre, Fransa, Romanya ve İngiltere’nin bulunduğu en az 12 ülkeyi etkiledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.