By 10 Mayıs 2009 Devamı →

ASTIM KRİZİNE YOL AÇAN İLAÇLARProf.Dr. A.Rasim KÜÇÜKUSTA Astım krizine yol açan ilaçlar

Aspirin, ağrı kesici, tansiyon ve antibiyotik krizi tetikler

ASTIM KRİZİNE YOL AÇAN İLAÇLARAspirinin çok ciddi yan etkileri de vardır. Bunlann en önemlileri, mide-barsak ülserleri ve buna bağlı kanamalar, nefropati (böbrek bozukluğu), hipertansiyon, hepatit, salisilizm (aspirin zehirlenmesi), kan tablosu bozuklukları ile aspirin alerjisidir.

Aspirin alerjisi, normal insanların yüzde 1’inden daha azında görülürken, bu oran astımlılarda yüzde 20’ye kadar çıkmaktadır. Alerjik nezle, burun polipleri veya sinüzüti olanlarda, kronik ve kortizona bağımlı astımlılarda aspirin alerjisi riski daha da yüksektir.

Aspirin alerjisi, kadınlarda erkeklere göre daha sık, çocuklarda ise daha seyrektir. Aspirin alerjisi belirtileri, o güne kadar pek çok kere apirin kullanmış olan ve fakat hiçbir anormallik gelişmemiş bir kişide günün birinde aldığı bir aspirinle başlar. Alerji belirtileri, ilaç alındıktan 3 saat sonra ortaya çıkar. Tüm vücutta yaygın kaşıntı ve yanma ile karakterize ürtiker, göz kapaklan ve dudak gibi yumuşak dokularda şişme, bulantı, kusma, tansiyon düşüklüğü ve ağır astım krizleri ortaya çıkar. Aspirine bağlı astım krizleri, tedaviye dirençlidir ve genellikle kortizon veril-meden de düzelmez. Solunum makinesine bağlanması gereken hastalar bile olabilir. Aspirine alerjisi olan bazı hastalarda, bu duyarlılık zamanla ortadan kalkabilir, yani aspirin artık dokunmaz olur. Bunun nedenini, kimlerde ve ne zaman ortaya çıkacağını bilmek ya da tahmin etmek, şimdilik maalesef mümkün değil.
Aspirine alerjisi olanların diğer ağrı kesici ve romatizma ilaçlarına karşı da duyarlı olma ihtimalleri çok fazladır. Hatta bunlara içinde anti-romatizmal maddeler bulunan pomatlar bile dokunur.

ÖNLEMLER
Aspirin alerjisi olanlar, ağrı kesici ve romatizma ilaçlarını doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar. Astımı, alerjik nezlesi, sinüziti, burun polipleri, ürtikeri olan hastalar, o güne kadar dokunmamış da olsa, yukarıda adı geçen ilaçlardan uzak durmalıdırlar. Mutlaka aspirin kullanması gereken hastalara duyarsızlaştırma tedavisi yapılmalıdır. [Astım hakkında bilinmesi gerekenler]
Astım hakkında yanlış bilinenler Uz.Dr. İlkay Keskinel
Yaz Aylarında Astım ve Alerji Uz.Dr. İlkay Keskinel
Astım krizine yol açan ilaçlar Prof.Dr. A.Rasim Küçükusta
Mesleksel Astım Tehlikesi Prof.Dr. A.Rasim Küçükusta
Astıma karşı doğal kürler Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu
Çocuklarda Astım ve Tedavisi
Atopik Dermatit’de Astım Riski
Astım Krizinde Neler Yapılmalı

Prof.Dr. A.Rasim KÜÇÜKUSTA
Prof.Dr. A.Rasim KÜÇÜKUSTATelefon: 0212 631 99 19 / 0212 631 94 72
Sekreter cep telefonu: 0537 717 70 70
E-posta: ahmetrasimk@hotmail.com

Açık Süt Kutu Süte Karşı
Grip ve Aşk
Bitkisel İlaçta Ölüm Tehlikesi
Ateş Düşürücü Haplar Zararlı Video
Champix ile Sigarayı Bırakmak
Astım krizine yol açan ilaçlar
Mesleksel Astım Tehlikesi
Öksürükten Teşhis ve Öksürük Türleri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


1 Yorum Var "ASTIM KRİZİNE YOL AÇAN İLAÇLAR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. elif vardar dedi ki:

    anneme aspirinle astım tedavisi uygulanılacak yani aspirin testi yapılacak aspirinin astımı tetikledigini biliyorum bunun hakkında bılgı verirseniz sevinirim iyi günler