By 10 Mayıs 2009 Devamı →

ASTIM HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLERSuadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Dr. İlkay Keskinel, astım hastalığı ve alerji konusundaki sorularımızı yanıtladı:
Astım, hep söylendiği gibi bulaşıcı bir hastalık mıdır?
Astım, genetik faktörlerin altta yattığı, çevresel faktörlerle tetiklenebilen bir hastalıktır. Bir enfeksiyon hastalığı olmadığından, bir kişiden diğerine bulaşması söz konusu değildir.
Astım tedavisinde kullanılan spreyler bağımlılık yapar mı?
Sprey ya da kuru toz şeklindeki ilaçların bağımlılık yapması söz konusu değildir. Yaygın inanışının tersine bunlar, tüm ilaç uygulama şekilleri arasında en zararsız olanlardır. Ağızdan ve enjeksiyon şeklinde ilaç uygulandığında, verilen doz kana karışır ve tüm vücuda yayılır. Oysa sprey ya da kuru toz uygulayıcıları kullanıldığında, sistemik uygulamaya göre çok daha küçük miktarda ilaç verilmektedir. Bunun sebebi; ilacın hedef bölgeye vücutta dolaşmadan, doğrudan ulaşmasıdır. Bu yolla ilaç verilmesi bağımlılık yapmaz. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, sanılanın aksine akciğerleri de kurutmaz.
YAN ETKİLERİ YOKTUR
Kortizon kullanmak birtakım yan etkilere yol açar mı?
Her ilacın yan etkisi olabilir. Buna kortizon da dahildir. Önemli olan, ilacın beklenen yararının potansiyel zararından büyük olmasıdır. Astımlı hastalara kortizon ancak kriz ya da alevlenme gibi ağır durumlarda, ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla verilir. Sprey şeklindeki kortizonun neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Kimi hastalarda sprey şeklindeki kortizon kullanımına bağlı olarak görülen ses kısıklığı ya da öksürük, spreyi kullandıktan sonra ağzın çalkalanmasıyla önlenebilir.
AŞI OLMAK YETMEZ!
Astım tedavisinin en etkili biçimi alerji aşıları mıdır?
Alerji aşıları, belli bir yaş grubundaki ve az sayıda alerjene karşı alerjisi olan hastalarda uygulanır. Bu kararı ancak bir alerji uzmanı vermelidir. Günümüzde pek çok astım hastası, aşıyı kurtarıcı olarak görmektedir. Aşı sadece belli bir alerjene karşı kişinin duyarlılığını ortadan kaldırabilir. Oysa her astım alerjik olmadığı gibi, alerjik astımlarda da sadece aşı tedavisi yeterli olamaz. Her durumda, öncelikle kişinin astımı tedavi edilmelidir. Çünkü geri dönüşlü belirtileri olan astım hastalığı uygun şekilde tedavi edilmediğinde, akciğerlerde kalıcı hasar bırakabilmektedir.
Hasta, kendini iyi hissetmeye başladığı anda doktorunun fikrini almadan, ilacı bırakabilir mi?
Şikayetler düzelse de, ilaçları azaltma ya da bırakma kararını hasta asla kendi kendine vermemelidir. Eksik tedavinin bronşlardaki daralmanın kalıcı hale gelmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda doktora güvenilmeli ve ilaçların ne kadar süre ile kullanılacağı uzmanların kararına bırakılmalıdır.
Astım hastalarının spor yapmasında bir sakınca var mıdır?
Doğru tedavi edilen ve iyi takip edilen astım, kişinin hayatını etkilemez. Astımlı hasta, doktorunun önerisi doğrultusunda spor yapabilir. Yalnızca, bazı hastalarda spor öncesi nefes açıcı ilaç kullanımı gerekli olabilir. Bir astım hastası için tehlike yaratabilecek şey spor yapmak değil, sağlıksız bir spor salonuna yazılmaktır. Örneğin çok tozlu bir spor salonunda çalışmak ya da aşırı su buharı ile dolu bir kapalı havuzda yüzmek, hastanın şikayetlerinin artmasına yol açabilir.
ASTIMIN BELİRTİLERİ
Öksürük. (Kuru ve krizler halinde gelir. İnsanı geceleri uykusundan uyandırabilir)
Hırıltılı solunum.
Göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi.
Soluk alıp verirken ıslık sesi çıkarmak.
Nefes darlığı.
NEFES DARLIĞININ BAŞLICA NEDENLERİ
* Solunum yolu enfeksiyonları.
* Polenler.
* Stres.
* Ev tozu akarları.
* Ağır eforlar.
* Tüylü hayvanlar.
* Sisli ya da soğuk hava.
* Sigara ve soba dumanı.
* Spreyler, temizlik malzemeleri, cila, boya.
* Egzoz gazları
ASTIMA KARŞI ALINMASI GEREKEN BAŞLICA ÖNLEMLER
* Evde tüylü hayvan beslenmemeli.
* Ev içinde kesinlikle sigara içilmemeli.
* Sprey, kokulu deterjan ve parfüm kullanılmamalı.
* Sentetik yatak malzemeleri kullanılmalı. (Kuş tüyü yastık ya da battaniye gibi ürünler kullanılmamalı)
* Özellikle yatak odasında kilim, halı, mobilya, yastık ve minder bulundurulmamalı.
* Yatak şiltesi ince, basit ve sentetik olmalı.
* Çarşaf ve örtüler çok sıcak suyla yıkanmalı. Bunlar güneşte kurutulmalı.
* Evin tüm odaları sık sık havalandırılmalı.
* Polenlerin arttığı dönemlerde, ev içindeki kapı ve pencereler kapalı tutulmalı.
* Badana, boya, cila ve ilaçlama gibi işlemler, evde kimse yokken yapılmalı.

Uz.Dr. İlkay KESKİNEL

Zatüre Kapınızı Çalmadan
KOAH Öksürük ve Nefes Darlığı
Yaz Aylarında Astım ve Alerji
Sigarayı Bıraktıran Tıbbi Yöntemler
Oda Kokuları ve Tütsülerden Uzak Durun
Astım Hakkında Yanlış Bilinenler

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, dünyada astımlı hastaların yaklaşık dörtte birinin, iş ortamında karşılaştıkları alerjik maddelerle hastalığa yakalandığını bildirdi.

Kurt, gelişen sanayi ve üretimde kullanılan madde çeşitliliği ile mesleki hastalıkların önemli bir grubunu alerjik hastalıkların oluşturmaya başladığını belirterek, “Eskişehir’de mesleksel alerjik hastalıklar ile ilgili yaptığımız araştırmalarda iş ortamında maruz kalınan kimyasallar, gazlar, metal tozları ve hatta kağıt tozlarının alerjik hastalıklar ve astımla ilişkisi olduğunu belirledik” dedi.

Bu iş ortamlarında bulunan alerjik maddelerin neden olduğu hastalık türünü “mesleksel astım” olarak adlandırdıklarını anlatan Kurt, şunları kaydetti:
“Birisi işim alerji yapmış derse şaşırmayın çünkü dünyada astımlı hastaların yaklaşık dörtte biri meslek ortamında karşılaştıkları alerjik maddelerle hastalığa yakalanmaktadır. İş ortamında astım dışında alerjik nezle ve cilt alerjileri de azımsanmayacak orandadır.”

ALERJİK MESLEKLER

Alerji ve astıma en fazla neden olan meslekleri açıklayan Kurt, “Bunlar; kuaförlük, fırıncılık, tarım ve hayvancılık, gıda endüstrisi, otomotiv ve inşaat sektörüdür” diye konuştu.

Meslek alerjilerinde hastalık gelişmeden fark edilmesinin zor olduğunu aktaran Kurt, şöyle devam etti:
“Özellikle riskli iş kollarında çalışanlarda, şikayetlerin çalışılan dönemlerde ortaya çıkması, tatil dönemlerinde ise düzelmesi tipiktir. Maruz kalınan maddeler astım oluşmasına neden oluyorsa, iş yerinde nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi gibi şikayetler ortaya çıkar. Alerjik nezle de ise burun akıntısı, hapşırık, burunda tıkanma şikayetleri beklenir. İş ortamındaki maddeye cilde temas yoluyla maruz kalındığında da egzama gibi cilt alerjilerine neden olabilir. Meslek ortamında gelişen alerjik sorunların erken dönemde tespiti ve tedavisi hastalıkların ilerlemesini önler. Bu nedenle iş yerinde meslek alerjileri olabileceğinden şüphelenilenlerin bir önce uzmanlara başvurması gerekmektedir.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: İlkay Keskinel

Etiketler:, ,


2 Yorum Var "ASTIM HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. aura cleanmax dedi ki:

    astım ve tedavisi zor olan bu hastalığın tek çözümü yaşadığımız ortamların daha temiz ve daha hijyen olasından geçiyor bu sayfayı ziyaret ederek bu güne kadar bilmediğimiz bir çok şeyi görmüş olacağız… xxx

  2. özkan polat dedi ki:

    astım,bronşit ve nefes alma zorluğu yaşanlar için mükemmel bir makine üretildi ve doktorlar tarafından kesinlikle öneriliyor ve evinzde küften tozdn eser kalmıyor kesinlikle tavsiye edeyiorum 0554 834 73 94 bu numaradan ulaşa bilirsiniz evinizde ücretsiz tanıtım yapıyorlar harika bir ürün bayılacaksınız biraz pahalı ama satıma mükkeme geliyor kendimden bilyorum..