By 26 Ocak 2014 Devamı →

Aspirin Kullanımı ve Sarı Nokta HastalığıABD’nde her beş kişiden birinin kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için aspirin kullanması ve bu kişilerin yaşları itibarıyla sarı benek hastalığı risk grubunda olmaları, aspirinin çok dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini gösterdi.

Aspirin kullanımıBununla beraber hayati yönden önemi bulunan kan sulandırıcı ilaçların, kalp ve beyin hastalıklarının kötüleşmesini önlemek için yaygın olarak kullanılma zorunluluğu nedeniyle, ilacı veren doktora sormadan tedaviyi sonlandırmanın ölümle sonuçlanabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinin altını çizen Doç.Dr.Yusuf Durlu; Avrupa’da yapılan bir çalışma, kan sulandırıcı ilaçların, yaşa bağlı sarı benek hastalığında retina altındaki geniş kanamaları tetiklediğini göstermiştir, dedi.

Göz doktorunun kendi hastalarındaki bireysel gözlemin yeterli veri sağlayamaması, bu konuda nüfusa dayalı üç geniş çalışmanın yapılma gerekçesini açıklar. Bu çalışmalar sırasıyla Beaver Dam, Blue Mountains ve Avrupa Göz çalışmalarıdır.

İlk iki çalışma aspirinin ıslak tip sarı benek hastalığının görülme riskini iki kat arttırdığını gösterdi. Son çalışma ise aspirinin erken dönem sarı benek hastalığının görülme sıklığını arttırdığını vurguladı.

DOKTOR TAVSİYESİ ÖNEMLİ

Aspirin bilindiği üzere, bilinen kardiyovasküler hastalığı olanlarda ciddi başka bir komplikasyon olmasını engellemek için kullanılmaktadır. Ama daha yaygın olarak, kardiovasküler hastalığı olmayan kişiler, bu hastalıklardan korunma amacıyla almaktadır ki bu kullanıma primer korunma adı verilmektedir. Primer korunma grubunda olan ve düşük doz aspirini doktor tavsiyesi olmadan uzun süre kullanan kişilerin, aspirini neden aldıklarını sorgulamaları gerekmektedir.

GÖRME KAYBINA YOL AÇIYOR

Prostoglandin üzerinden nitrik oksijen radikallerinin ortaya çıkmasının sarı benek hastalığını tetikleyebileceği hipotezine göre uzun süreli gereksiz aspirin kullanımı görme kaybı riskine yol açabilir.

Doç.Dr.Yusuf Durlu, gelişigüzel kullandığımız aspirin, iskemik felçlerin korunmasında etkili değildir, kanamalı felçlerin, ayrıca mide bağırsak ve beyin dışı kanamaların sıklığını arttırmaktadır. Faydasının yanında istenmeyen bazı yan etkilerinin olduğunu göz önüne getirirsek, çok masum gibi gözüken düşük doz aspirini alırken bir kere daha düşünmeliyiz. Özellikle bir gözünde sarı benek hastalığı olanların, diğer gözündeki riski arttırmaması için, düşük doz dahi olsa ancak doktor tavsiyesine göre aspirin almaları gerektiğinin önemini vurgulamaktadır..

Kaynaklar : 1. de Jong PTVM, Chakravarthy U, Rahu M, et al.Associations between aspirin use and aging macula disorder: the European Eye Study. Ophthalmology.2012;119(1):112-118.
2. Klein BEK, Howard KP, Gangnon RE, Dreyer JO, Lee KE, Klein R. Long-term use of aspirin and age-related macular degeneration. JAMA. 2012;308(23):2469-2478.
3. Liew G,Mitchell P,Wong TY, Rochtchina E,Wang JJ. The association of aspirin use with age-relatedmacular degeneration. JAMA Intern Med.2013;173(4):258-264.
Ekte : Jama _ABD Tıp Birliği Dergisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.