By 20 Ağustos 2009 Devamı →

ASPERGER SENDROMU NEDENİ VE BELİRTİLERİAsperger Sendromu

Asperger Sendromu, çocukluk çağında ortaya çıkan genetik geçişli bir sorundur. Sendromun ana belirtisi aşırı içe kapanıklık durumudur. Tekrarlayıcı davranışlar, tekdüze bir konuşma, belli bir konuya abartılı ilgi diğer önemli belirtilerdir. Hastalık, 3-4 yaşlarından sonra yavaş yavaş belli olmaya başlar. Çocuklar genellikle 3-4 yaşına kadar yaşıtları gibi davranıp, hareket ederler. Erkek çocuklarında daha sık görülür.

Asperger Sendromu
Aspergerli çocuklarla ilgili en büyük tereddüt her içe kapanık, sosyal iletişimi zayıf, çocuğun bu sendroma dahil edilmesidir. Çünkü ailenin aşırı korumacılığı, aşırı eleştiri sonucu ortaya çıkan güvensizlik ve buna bağlı sosyal iletişimde başarısızlık asperger sendromu olarak değerlendirilebilir.

Asperger sendromu otizm içinde çok fonksiyonlu, en fazla yüz güldüren bir spekturumda değerlendirilir. Asperger sendromuna sahip olan çocuklarda aşırı içe kapanıklık durumu ana belirtidir.

Hastalığın diğer karakteristik özellikleri şöyle sıralanabilir:

Bu çocuklar çevreye duyarsızdır. Sorulara her zaman uygun yanıt vermezler. Tekrarlayıcı davranışları vardır. Duruma uygun olmayan mimik ve jestlere sahiptirler. Konuşmaları uygun ifade ve tonlamadan yoksundur, bu nedenle tekdüze, motor gibi konuşurlar. Çevrelerindeki insanlarla empati (kendisini diğer insanların yerine koyma) yapamazlar. Karşılarındaki insanların duygularını, sözel olmayan iletişimi anlayamazlar. Belli bir konuya abartılı ilgi duyarlar. Otomobil, uzay, ağaç çeşitleri gibi konularda her ayrıntıyı bilirler. Arabaları motor sesinden bile tanıyabilirler.

Asperger Sendromunun Nedenleri :
Hans Asperger hastalarının aile üyeleri arasında, özellikle de babalar da olan ortak semptomları tanımlamıştır ve araştırmalar bu gözlemi doğrulayarak kalıtsallığın Asperger sendromuna bir etkisi olduğunu göstermektedir. Her ne kadar özel bir gen henüz tanımlanamamış olsa da, otistik çocuklarda görülen fenotipik değişkenlik göz önüne alındığında birçok faktörün otizmin etkinlik derecesinde rol oynadığına inanılmaktadır. Genetik bağlantısına kanıt AS’in aile içinde ortaya çıkma tandansı ve aile bireylerinde gözlemlenen AS’in semptomlarına benzer ama daha sınırlı biçimde ortaya çıkan sosyal etkileşimde, dil ve okuma becerisinde hafif zorluklar gibi davranışsal belirtilerin yüksek insidansıdır. Birçok araştırma otizm sprektrum bozukluklarının ortak genetik işleyişleri olduğunu önermektedir ancak AS’in genetik bileşeni otizmden daha güçlü olabilir. Muhtemelen özel alelleri bireyin AS olma eğilimini artıran ortak bir grup gen olabilir; eğer durum buysa alellerin özel bir birleşimi bireylerin AS belirtilerini ve bunların şiddetini belirliyor olabilir.

Birkaç OSB vakası, döllenmeyi takip eden ilk sekiz hafta içinde, doğum sakatlıklarına yol açan faktörler olan teratojenlere temas edilmesiyle bağlantılı olabilir. Bu olasılık OSB’nin daha sonra başlayabileceği ya da ortaya çıkabileceği olasılığını dışlamasa da, OSB’nin gelişimin çok erken aşamalarında ortaya çıktığına dair güçlü bir kanıttır. Doğum sonra birçok çevresel faktörün etkisi olabileceği varsayılmış ama bunlar bilimsel araştırmalarla kanıtlanamamıştır.

Hastalığın otizmden farkı nedir?

Aspergerli çocuklar bebeklik yıllarında sağlıklı gelişirler. Oysa otistik çocuklar çok daha erken belirti verirler, çevreleriyle iletişimleri yoktur, konuşma gecikmesi vardır. Aspergerli çocuklarda konuşma gecikmesi yoktur. Ama hareketlerini kontrol etmekte zorluk çekerler, sakarlık belirgindir. Fiziksel görüntüleri normaldir ama tuhaf mimik ve jestleri vardır. Asperger, yaş ilerledikçe daha belirginleşir. Çünkü sosyal iletişimde ciddi handikaplar ortaya çıkar. Ama eğitimlerini tamamlayabilirler. Hatta derslerinde başarılı bile olurlar.

Asperger sendromunun ileriki yaşlarda gidişi nasıldır?

Aspergerli çocuklar yetişkin dönemlerinde kendilerine uygun iş bulabilirler ve yönlendirildikleri taktirde çalışabilirler. Ama insanlarla yüz yüze diyalog kurmayacakları, organizasyon, yaratıcılık ve el becerisi gerektirmeyen, zaman baskısı olmayan, korunmalı, rutin, tek düze işlerde çalışabilirler. En büyük sorun işe kabul edilirken yaşanır. Sorulara düzgün yanıtlar veremedikleri için mülakat gerektiren işlerde başarılı olamayabilirler.

Asperger sendromuna bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir?

Asperger sendorumuna bağlı olarak buluğ çağından itibaren ruhsal sorunlar ortaya çıkabilir. Aspergerli çocuklar 8-9 yaşından itibaren yoğun kaygı duyarlar. Toplumla uyum içinde olmadıklarının farkındadırlar. Hastalığın otizmden ayrılan diğer bir noktası budur. İçe kapanıktırlar ama iletişim için isteklidirler. Ne yapacaklarını bilemezler, yaklaşımları genellikle insanları uzaklaştırır. Yaşıtları tarafından dışlanıp, alay edilirler. Depresyona girebilirler. Takıntıları, dikkat bozukluğu aşırı hareketlilik olabilir. Bu sorunların tedavi edilmesi ve yönlendirilmesi aspergerli çocuğun yaşamını kolaylaştırır. Bu sorunlar tedavi edilmezse sendrom daha da ağırlaşıp çocuğun hayat kalitesini düşürür.

Aspergerli bir çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

Aspergerli çocuklarda eğitim çok önemlidir. Sosyal ve iletişim alanında ve davranış eğitiminde ciddi desteğe ihtiyaç duyarlar. Katı kurallar ve rutine bağlı oldukları göz önüne alınarak olumlu alışkanlıklar edinirken bu özelliklerinden yararlanılmalıdır. Ayrıca Aspergerli çocukların ailelerinin eğitilmesi de önem taşımaktadır. Aile, çocuğa hangi durumda nasıl davranacağını, sosyal taleple karşılaştıklarında bununla nasıl baş edeceğini, sorun yaratacak durumları tanıtıp, konuşurken nasıl tonlama yapacağını öğretebilir. Ayrıca aspergerli çocukların eğitim gördükleri okulla da işbirliği yapılması, bu çocukların özelliklerinin eğitimcilere anlatılması gerekir. Aspergerli çocuklar erişkin yaşa geldiklerinde uygun eğitim ve uygun iş seçmişlerse kendilerine yetebilirler. Kendilerini tolere edecek eş bulabilirlerse evlenebilirler.

Asperger sendromuyla karışan durumlar var mıdır?

İçe kapanıklık, şizoid kişilik, depresif mizaç, güvensiz çocuklar, girişimi engellenen çocuklar, aileleri tarafından engellenen çocuklar, aşırı korumacı ailelerde yetişen çocukların ortaya koyduğu davranışlar bu sendrom ile karışabilir.

Asperger Sendromunun Karakteristik özellikleri:

· Asperger sendromu olan insanlar sosyal olabilmek için çabalar ama başaramaz.
· Yüz ifadeleri gibi sözel olmayan sinyalleri anlamakta güçlük çekerler.
· Tek düze, hızlı, duygudan yoksun konuşurlar.
· Sözcüklerin mecazi anlamlarını anlamakta güçlük çekerler.
· Hayal gücü eksikliği vardır. Soyut düşünmede zorlanırlar.
· Sakarlık, asperger sendromu olanlarda belirli bir özellik olarak dikkat çeker.
· Bisiklet sürmek gibi koordinasyon gerektiren becerilerde zorluk yaşarlar.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek

Etiketler:


7 Yorum Var "ASPERGER SENDROMU NEDENİ VE BELİRTİLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. metin dedi ki:

  sevgili arkadaşlar onunla iletişime geçmeye başlayın bu iş çok sabır ister eğer uygun tepki vermez ve uygun davranışa yardımcı olmazsanız iyice içine kapanık olacak ve durumu gittikçe bozulacaktır ona başarma hissini basit davranışlarla tattırınız.

 2. sadiye bulun dedi ki:

  Merhabalar oğlum 7 yaşında 3 yıl önce asperger teşhisi konuldu. 1. sınıfa gidiyor. okul ve arkadaşları ile iletişimi yok denecek kadar az fakat yeni şeyler öğrenmeye çok istekli. günlük yaşantımızda zorluklar yaşasakta oğlum çokkkk şaşırtıcı derecede yaratıcı ve ilginç bir çocuk onunla olmak çok keyifli tek bir boş zamana tahammülü yok sürekli meşgul olmak istiyor bende tüm zamanımı onunla geçiriyorum. son 2 yılda çok iyi ilerlemeler kaydettik. Aspergerli yakınınız varsa önce kendinizi eğitmeli ve ona faydalı olmak için onun ilgi alanlarını bulup o konularda yoğunlaşıp onu sürekli meşgul etmelisiniz. Haberleşmek isterseniz. her zaman yardıma hazırım. Antalyada yaşıyoruz. Herkese geçmiş olsun. başarı ve sabır dileklerimi sunuyorum.

  • yavuz savaş dedi ki:

   Merhaba sadiye hanım bende antalya da yaşıyorum ve bugün Ant.araştırma hast. çocuk psik ne oğlumu götürdüm 1 ay sonra 7 yaşına girecek. asperger sendromu teşhisi koydu. ancak hala şoktayım ne yapcam bilmiyorum ve inanamıyoum.başka dr.larada mı götürsem.internetten araştırıyorum teşhis doğru mu diye.kendimi çok çaresiz hissediyorum, lütfen bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor…

 3. serap aygün dedi ki:

  oglumdada bu senduromun oldugundan şüpheleniyor ögretmeni ama cok becerikli resimi yaşıtlarından üstün bi yetenegi var cok güzel konuşuyor fakat cok ısrarcı kendi dünyası var hep tekbaşına oynuyo sokaga bile cıkca okulda bhcede hep ne yapacagını bilmiyomuşcasına davranıyo dikkat eksikligi var cocuk pisikiyatrisinden randevu aldım ama 1 ay sonraya şimdi nasıl davranıcamızı bilmiyoruz yardım edin ne olur

 4. ESRA ÇIRAK dedi ki:

  benim yeğenim aspergerli,erkek,12 yaşında.Onun hasta olduğunu kabul ediyoruz ama bazen yaptıkları bizi çileden çıkarıyor,eskiye takıntısı var evde yenilik hiç istemiyor badana oldu duvarlara zarar veriyor yeni eşyalara zarar veriyor.Böyle durumlarda sakin olamıyoruz,nasıl davransak bilemiyoruz ,yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Ozgun dedi ki:

  26 yaşındaki bir delikanlı için ne yapılabilir acaba? Cevap verirseniz sevinirim.

 6. cihan yılmaz dedi ki:

  ilaç tedavisi varmı. lütfen bu konuda mail yolu ile cevap veriniz.teşekkürler