By 22 Ocak 2008 Devamı →

AŞIRI KILLANMA NEDENLERİAşırı Kıllanma (Hirsutizm) nedir?

Kadınlarda çene, bıyık bölgesi, göbek üstü gibi alışılmamış alanlarda erkek tipi kıllanma veya kol ve bacaklarda daha fazla ve daha kalın kılların bulunması şeklinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum bazı kadınlarda bu bölgelerde görülen ince, açık renk vellüs denilen bebek tüylerinden farklıdır.

Nedenleri :
Ortaya çıkan tablo kılların androjen denilen erkeklik hormonuna aşırıKıllanmaya Karşı duyarlılığı ya da bu hormonların kan düzeylerinin yükselmesi ile ilgilidir. En sık olarak etnik ve jeografik, ailesel-genetik, idyopatik ( tanımlanan bir neden yoktur) ve polikistik over denilen yumurtalık kistleri ve menstrüel(aedet dönemi) düzensizliklerle giden hastalıkta görülür. Daha ender, fakat olası nedenler menopoz, böbrek üstü bezlerinin aşırı faaliyeti, cushing hastalığı, yumurtalık, hipofiz ya da böbrek üstü bezi tümörleri ve bazı ilaçlardır. Özellikle yüz ve vücut kıllarında ani artış olursa, adet periyodunda düzensizlik ve ses kalınlaşması gibi durumlar ortaya çıkarsa mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bunların yanısıra, kiloda artma, deride yağlanmada artış, akne, saç dökülmesi gibi bulgular da hormonal bir problemin habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda dermatolog ve jinekologların işbirliğine gerek duyulabilir.

Aşırı Kıllanmanın Tedavisi nedir?

İdyopatik hirsutizm ve etnik varyasyonlar, ailesel nedenler gibi kıl köklerinin hormonlara aşırı duyarlılığına bağlı olarak gelişen hirsutizm dışında aşırı hormon yükselmeleri ile ilgili durumlarda nedene yönelik tedavi esastır. Ancak, nedene yönelik ilaç tedavilerinde hernekadar kıllar zayıflarsa da tümüyle ortadan kalkmaz. Ayrıca ailesel , genetik ve idyopatik kıl artışlarında da kılların tümüyle ortadan kalkması ancak mekanik kıl yok etme yöntemleri ile mümkündür:

Bunlar :
1-İlaçlar: Hirsutismusa neden olan hormonların salgılanmalarını azaltmayı amaçlar. Tedaviler sonrası mevcut kılların büyüme hızı yavaşlarken daha ince çıkmaya başlarlar.
2- Cerrahi operasyon: Bazı kistlerin ve tümörlerin varlığı halinde uygulanabilir.
3- Kılları yok etme: Traşlama: En kolay ve ucuz yöntemdir. Ancak hergün yapılması gerekir. Kıl yoğuınluğu ve büyüme hızını etkilememekle birlikte kılların kalınlaştığı görülebilir. Tahriş ve kıl dönmesi dezavantajlarıdır.

-Depilatuar kremler: Geride kalıntı bırakmaksızın kılları ortadan kaldırır. Fakat allerjik ve tahriş reaksiyonları , nahoş kokusu, sonuçlarının değişken olması dezavantajlarıdır.

-Soldurma-renk açma: Kimyasal olarak kılların rengini açma işlemidir. Deriyi tahriş edebilir.

-Kıl çekme-ağda: Kıl sapı ve kökünü 6-8 hafta süreyle yok eder. Ancak kıl gövdesi zarar görebilir ve kıl batmaları oluşur. Enfeksiyon riski vardır ve yeniden uygulama için kılın belli bir uzunluğa erişmesi gerekir.

-İğneli epilasyon: İğne yardımıyla kıl köküne elektrik verilerek kıl tahrip edilir. Zaman alıcı ve ağrılı bir yöntemdir. Uygulayıcı usta olmalıdır. Kıl kaybının kalıcı olması için çok seans gerekir. Keloidyen skar ve pigmentasyon artışı yan etkilerdir ve kalıcı olabilir.

-Lazer: Kıl köklerinin tahribini sağlar ve yeniden büyümesini engeller. Yüzlerce kıl kökü tek seansta tedavi edilebilir. Pahalı, fakat bilinen yöntemler içinde en etkin ve hızlı olan tedavi yöntemidir. Yan etkiler yeni tip lazerlerde azdır; işlem sonrası geçici kızarıklık ve /veya ödem görülebilir.

Bu yöntemler içinde yalnız iğneli epilasyon ve lazer kalıcı kıl kökü hasarı ve kaybı oluşturabilir.
www.xprodoksit.com

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Yorumlar "AŞIRI KILLANMA NEDENLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. nurgul berk dedi ki:

    slm ıbrahım hocam benkıllardan cok sıkayetcıyım cok uzuluyorum pısıkolojım bozuldubana lutfen yardım et neeolur hocaaaaaaaaam lutfen acele cvp

  2. melİsa gedik dedi ki:

    bu kıllanma ne için oluyor