By 02 Nisan 2012 Devamı →

ARTRİT ŞİKAYETLERİNİ HAFİFLETMEK İÇİNLimon otu ve omega-3 yağ asitleri birlikte uygulandığında artrit şikayetini hafifletiyor.
ArtritDejeneratif eklem hastalıkları yani kemik kireçlenmesi (osteoartrit) ve eklem yangısının (romatoit artrit) temelinde yangı ve oksidatif hasar vardır. Aslında oksidasyon hastalığın temelinde belirgin bir rol oynamaktadır. Nitekim kıkırdak lezyonları ya da menisküs gibi vakalarda eklemarası sıvıda oksidatif hasarın bir etkeni olan reaktif oksijen türlerinin belirgin bir şekilde arttığı gözlenmiştir.
Bitkiler oksidatif hasarı giderici (antioksidan) ve yangı giderici (antienflamatuvar) ya da bağışıklık sistemini destekleyici etkiler bakımından yararlı bileşenler taşımaktadır. Yeni yayımlanan bir çalışmada oksidatif hasarı ve yangı giderici etkileri bilinen limon otu (bilimsel Latince adı Aloysia triphylla) ve bağışıklı sistemi üzerinde etkileriyle dikkati çeken Omega-3 çoklu doymamış yağ asitlerini birlikte uygulanması ile artrit hastalarının eklemlerinde sağlayabileceği yararlar incelenmiştir.
Omega 3 yağ asitlerinin yararı çok
Somon, ton gibi soğuk deniz balıklarından elde edilen balık yağı uzun zincirli Omega-3 yağ asitleri (eikozapentaenoik asit ve dokozahekzaenoik asit) bakımınan zengindir ve bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Nitekim daha önce yürütülen çalışmalarda romatizmal hastalıklarda balık yağı kullanılmasıyla yangıya yol açan maddelerin (eikozanoitler) miktarında belirgin bir düşme gözlendiği bildirilmektedir. Çalışma eklem hastalığı bulunan gönüllülerde bilimsel çalışma tasarımına uygun olarak çift körlü, randomize ve boş ilaç (plasebo) formatında uygulanmış. Deney uygulanmasını kabul edenler arasından yapılan muayene ile seçilen erkek ve kadın 45 kişi iki gruba ayrılmış. Bir grup gönüllüye dokuz hafta boyunca test ilacı uygulanırken diğer gruba aynı sürede aynı görünüşte boş ilaç uygulanmış. Uygulanan kapsül formülü içerisinde 370 miligram balık yağı tozu (eikozapentaenoik asit/dokozahekzaenoik asit) ve 230 miligram limonotu özütü bulunmaktadır. Çalışmanın ilk altı haftasında gönüllülere yemeklerden önce ikişer tane olmak üzere günde altı kapsül, son üç haftada ise miktar yarıya indirilerek yemeklerden önce birer kapsül verilmiş.
İlacın etkinliğini değerlendirmek üzere her hafta yapılan incelemelerde hastanın ağrısı, eklemlerindeki hareket rahatlığı gibi önemli parametrelerdeki gelişmeler izlenmiş. Sonuç olarak Omega-3 yağı ve limonotu karışımı uygulamasının artrit hastalarında eklem hareketliliğini boş ilaç uygulanan gruba oranla belirgin bir şekilde artırdığı, eklem ağrısının önemli ölçüde hafifletilebildiği bildirilmektedir.
Uygulanması zor değil
Artrit hastaları (kireçlenme ya da eklem yangısı) bu tedaviyi nasıl uygulayabilirim diye düşünüyor olabilir. Omega-3 kapsülleri artık günlük hayatımıza iyiden iyiye yerleşti. Sağlığımız için ne kadar önemli olduğu yeniden keşfedildiğinden sık sık reçeteye yazılıyor. Limon otu ise aslında sık sık kandırıldığımız bir bitki! Daha ucuz olduğu ve tadı benzediği için piyasada melisa yerine bize satılan bitkilerin çoğu limon otu. Zaten diğer adı da ‘yalancı melisa’. Yalancı melisanın yatıştırıcı ve uyku verici olarak bir etkisi yok ama oksidatif hasarı giderici ve yangı giderici etkileri nedeniyle gün içerisinde Omega-3 kapsülleriyle birlike çay olarak kullanılması yararlı olabilir. Unutmayın artrit dejeneratif bir hastalık olduğundan ilaçla tedavisi yok. Burada temel amaç ağrı kesici ve yangı giderici ilaç kullanımının mümkün olduğunca azaltılabilmesi.- Artrit’e Karşı Beslenme Tarzı Dyt. Özlem Sert Aydın

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Düşük Kalorili Beslen Uzun Yaşa
* Anne Sütünü Arttıran Bitkileri Seçerken
* Biberiye Hızlı Düşünmeyi Geliştiriyor
* Zeytin Yaprağı Özütü ile Eklem Tedavisi
* Her Bitki Aktarda Satılmayacak
* Soya Ürünleri ve Yüksek Tansiyon
*
Deva ve Zehir Arasında İnce Çizgi
* Konsantrasyon Sorunlarına Karşı
* Soğuk Alğınlığına Karşı Yeşil Çay
* Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletir
* Sağlık Yap-Boz Oyunu mu?
* Baharatlar Sağlık Deposu
* Kemik Erimesine Karşı Kuru Erik
* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , , , , , , ,


Comments are closed.