By 23 Aralık 2011 Devamı →

ARTIK MİDE KURTARILAMIYORProf. Dr. Sinan Ersin, dünyada beslenme alışkanlıklarındaki değişimin mide kanseri riskini artırdığı gibi, kanserin midedeki yerini de değiştirdiğini bildirdi.

Prof.Dr. Sinan ErsinEskiden daha çok midenin altında yerleşen kanserin, beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak artık midenin üst bölümünde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ersin,” Eskiden midenin üçte ikisini alıyor, kalan işlevini görüyordu.

Artık tamamını alıyor, mideyi kurtaramıyoruz. Midesinin tamamını aldığımız vaka sayısı arttı. Aman yediklerimize dikkat” dedi.

İzmir Kent Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Prof. Dr. Sinan Ersin, insanların tuvalet alışkınlıklarındaki değişikliklere gösterdiği dikkati, beslenme alışkanlıklarındaki değişime göstermediğini savundu. Prof. Dr. Ersin, “İnsanlar, beslenme alışkanlığındaki değişikliklerin ya farkına geç varıyorlar ya da çok önemsemiyorlar. Oysa bu değişiklikler bir hastalığın habercisi olabilir. Tabii yemek seçenekleri çok olduğu için, belki birinden vazgeçip diğerine geçiyor, değişiklikleri fark edemiyor. Bu gaz yaptı diyor, yiyeceğe atıyor suçu. Oysa o sırada midede olan değişikliklerin başlangıcı olabilir. Katı, zor geçti boğazımdan diyor, yumuşak, sulu gıdaya dönüyor. Kilo kaybı çok ilerleyene kadar çok önem vermiyor buna. Halbuki bir gün tuvalete çıkamasa hemen çözüm arayışına giriyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Sinan Ersin, sofra kültürünün özellikle gün içinde aranmadığını, hızlı tüketimin ön plana çıktığını söyledi. Hızlı yemek yenmesinin yanı sıra yiyeceklerin sıcak tüketildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ersin, sıcak ve hızlı yemenin, içmenin en başta reflüyü tetikleyen önemli faktörler olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Sinan Ersin, “Bu son derece zararlı. Yiyeceklerin ısısının düşürülmesi gerekir. Çok sıcak çay içiyoruz. O çay elimize dökülse yakar ama midemize, yemek borumuza döküyoruz. Bu hücreler için zararlı, reflü için riskli. Beslenme alışkanlığımız da doğaldan fast food’a kaydı. Fast food denilen şeyler zaten ya kızartma ya da direkt ateşe maruz kalmış yiyecekler. Bir taraftan yüksek kalorili olmaları nedeniyle kilo almamızı da sağlıyorlar. Aşırı kilo da kanser açısından risk faktörü. Onun dışında hazır gıdalar, raf ömrü uzun olsun diye pek çok koruma faktörü içeren yiyecekler, yine koruma amaçlı yüksek oranda tuz içeren pastırma, sucuk gibi şarküteriler, ev salçası, turşu, tütsülenmiş, tuzlanmış balıklar mide kanseri açısından riskli yiyecekler. Ailesinde ve birinci, ikinci derece akrabalarında mide kanseri olanlarda taze meyve ve sebzeden fakir beslenme de mide kanseri açısından beslenmeye bağlı riskler.

Genetik kadar çevresel faktörler de mide kanserinde önemli. Risk grubundakiler endoskopi yaptırmalı” dedi.

KANSER YER DEĞİŞTİRDİ

Prof. Dr. Ersin, dünyada mide kanserinin beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklere bağlı olarak mide içindeki yerleşimini değiştirdiğine dikkat
çekti. Eskiden kanserin daha çok midenin alt bölümüne yerleştiğini, midenin üst kısmında kanserin çok az görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ersin şunları söyledi:
“Eskiden midenin daha çok bir kısmını alarak cerrahi tedavi yaparken, artık pek çok kez tümünü almak durumunda kalıyoruz. Eskiden midenin üçte 2’sinialıyorduk, kalan bölüm mide olarak işlevini sürdürüyordu. Ama kanser yer değiştirdi, artık midenin üstünde yer alıyor ve sadece bir bölümünü almak olmuyor. Artık tamamını alıyor, mideyi kurtaramıyoruz. Beslenme alışkanlıklarının değişmesine bağlı olarak midesinin tamamını aldığımız vaka sayısı arttı. Az gelişmiş ülkelerde hala eskisi gibi kanser midenin alt bölümünde görülüyor, çünkü hazır gıda tüketmiyorlar, daha doğal besleniyorlar.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:,


Yorumlar "ARTIK MİDE KURTARILAMIYOR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. MİDE AĞRISI ÇEKEN HASTA dedi ki:

    geçmiyecek mi allhım en iyisi sonraki zamanlar tekar gitmeli ahstaneye.benim biricik teyzecim mide ağrısından kıvrana kıvrana vefat etti.ölmeden birkaç gün önce teyzecim senin yerine ben öleyim dedim.teyzecim nuriçinde aytsın nasıl içten diledimse belkide o yüüzden geldi bana bu dert.ve sonhali tanınmaz bir durumdaymı ben görmek dahi istemedim acısına bide öyle katlanamazdım.rabbim sancısız süründürmeyen ölümler nasip etsin allhımm herkese……gecinden versin.geçmiyor mu gerçekten helede sancısı kıvrandırması.insan yerinde zor duruyor oan.yani böylemi devam edecek hep,bende yaklaşık sanırım yazdan beri,5,6 aydır var.ama ben hep sgaraya bağlıyorum.oysa teyzecim nur içinde yatsın sgara içmezdi.bilmezdi bile tadını.doktorun bana sgaraadnda kaynaklandığını aksi atktirde hastaneye yatırılcağımı söylemişti.

  2. MİDE AĞRISI ÇEKEN HASTA dedi ki:

    GERÇETEN GEÇMİYCEK BU SANCILI KIRANA KIVRANA SANKİ YAŞAMAKDAN DAHAAD BİR BETER DURUMA GELEN MİDE ARSIĞII İNSANI YAŞARKEN ÖLDÜRÜYR ALLHIM.