By 30 Eylül 2015 Devamı →

Araç Tutmasına Karşı Neler YapılmalıAraç tutması şikayeti olanlar çoğu kez yolculuğa çıkmak istemez. Araca bindiğiniz anda başlayan mide bulantısı ve kusma, size yola çıkmadan hayatı zehir eder. Eğer sizin de araç tutması gibi sorununuz varsa işte yapmanız gerekenler…

arac_tutmasiOtobüste mide bulantısına ne iyi gelir?

Oldukça yaygın bir sorun olan araç tutması özellikle kadın ve çocuklarda ortaya çıkar. Tatil zamanlarında otobüse binmekten çekinen bu insanlar için yol boyu mide bulantısı ve kusma sorunu yaşam kalitelerini düşürür. Uzmanlar, Türkiye’de her üç kişiden birinin hayatı boyunca araç tutması sorunu yaşadığını belirterek alınacak önlemleri şöyle sıralıyor:

BEYNE YANLIŞ UYARI GİDİYOR

Araç tutması ya da hareket hastalığı olarak da bilinen rahatsızlığa aslında iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çelişkili informasyonlar neden oluyor. Yolculuk esnasında ise denge sistemi beyne zıt iletiler gönderiyor ki, bu durumda hastalığı ortaya çıkarıyor.

Ciddi sonuçlara yol açmayan araç tutması geçici bir hastalıktır ve tıbbi bir bozukluğun ifadesi değildir. Yüzde solukluk, esneme ve uyuklama ilk belirtilerdir. Daha sonra baş dönmesi, bulantı, kusma, vücut ısısında düşme, taşikardi, solunumun hızlanması ve göz bebeklerinde büyüme görülür. Günlerce süren konsantrasyon bozukluğu, başta boşluk hissi, sürekli uyuklama arzusu ve migren türü ağrılar hastanın tatilini zehir etmeye yetecektir.

Araç tutmasına karşı bunları yapın..

Araç tutması sorununu için yolculuk öncesi ve sırasında bazı önlemler çocuklarda sık görüldüğü ve genellikle önceden bilindiği için seyahat sırasında bir dizi önlemler almak uygundur. Bu önlemler şunlardır:

  • Seyahat öncesinde bulantıyı artıracak sindirimi güç yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Mide bulantısını artıracağı için tok karnına seyahat etmemelidir.
  • Seyahat esnasında kötü kokulardan uzak durmak gerekir. Sigara, ağır yemek ve mazot kokusu mide bulantısını artırır.
  • Nikotin, kafein ve tuz gibi dolaşımı bozan ürünlerden de uzak durmak gerekir.
  • Ani baş hareketlerinden kaçının.
  • Taşıt sizi tutuyorsa kitap okumayın, araç tutması olan kişilerle konuşmayın ve onu izlemeyin. Vücudumuzun her zaman aracın hareketini iç kulağımız ve gözlerimiz tarafından aynı şekilde algılayabileceğiniz yerde oturun. Kesinlikle gidiş yönüne ters yöndeki koltuklara oturmayın.
  • Seyahat boyunca araç tutmasını aklınıza getirmeyin. Zira, stres damarlarda spazm yaratacak şikayetlerin oluşumunu kolaylaştırır.
  • Bilinen bir rahatsızlık varsa bir KBB doktoruna başvurup ilaç tedavisi almak şarttır.
  • Zencefil: Sindirime yardımcı olur.Mide bulantısını giderir. Enerjinizi artırır. Otomobilde uzun süre gitmenin yol açtığı bulantı ve rahatsızlıkları azaltır.

Hangi ilaçlar iyi geliyor?

Önemli nokta bu tür tedavilere yolculuğa çıkmadan başlanmasıdır. En sık kullanılan ilaçlar antihistanimikler ve mide bulantısını önleyici ilaçlardır. Daha ciddi vakalarda sinir sistemini sakinleştirici ilaçlar verilir. Kulak arkasına yapıştırılan bantlar (scopolamine) yolculuğa çıkmadan alındığı takdirde oldukça faydalı olacaktır.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


Comments are closed.