By 07 Haziran 2009 Devamı →

ARA ÖĞÜN FAYDALARI DİLARA KOÇAKAra öğün yapmanın faydaları:
Dilara KOÇAK
Açlık hissetmeden kilo vermek ve verdiğiniz kiloları da tekrar geri almamak için basit ama en etkili kurallardan birisi ARA ÖĞÜN yapmaktır.
Ara öğün alışkanlığının yerleşmesi için kolay ve lezzetli seçenekler keşfetmeniz bu öğünleri keyiflendirecektir. Az ve sık yiyerek açlık duygusu ve sınırlanmışlık gibi negatif duygulardan kurtulmak daha kolaydır. Sağlıklı atıştırmalıklarla tanışmak, gece açlığı ve akşam üzeri krizleriniz için de iyi bir çözümdür.
Ara öğün yapmanın faydaları:
– 3 saat arayla beslenerek kilo vermek açlık hissi duymadan kalıcı kilo kaybı sağlar.
– Ara öğün tüketimi iştahınızı kontrol altına almakta etkilidir.
– Ara öğün yaparak hem kilo kontrolü sağlamak hem de mide ve bağırsak sisteminizi rahatlatmak daha kolaydır.
– Bir gün içinde yediklerinizi 6 öğüne bölmek daha fazla enerji harcamanıza sebep olur. Günlük 1500 kalorilik yiyecek toplamını 2 öğün yerine 5 öğünde tüketmeniz daha fazla kilo vermenizi sağlar. Çünkü her yediğiniz besin için tüm sindirim sistemi çalışıyor ve yediğinizin yanma enerjisiyle birlikte kilo vermek kolaylaşıyor.
– Sadece kilo vermek için değil; gaz ve sindirim şikayetiniz varsa ve çok hızlı yemek yiyorsanız öğünleri bölmeye hemen başlamalısınız.
– Ara öğün tüketimi ile temel amaç, kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engellemek; diğer taraftan da metabolizma hızını artırmaktır. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da kilo kaybı hızlanacaktır.
– Ara öğün faydalıdır ama ara öğünlerde ne tür besinler tüketildiği de çok önemlidir. Genelde ara öğün denildiğinde kişilerin aklına abur cuburlar, yağlı ve şekerli yiyecekler gelir. Fakat ara öğünlerde bu tür besinleri tüketmek kilo almanızla sonuçlanacaktır. Özellikle şekerli besinleri tüketmek, kan şekerinde ani yükselmelere ve sonrasında ani düşüşlere sebep olacaktır. Ara öğünler için 100-200 kalori civarında sağlıklı seçimler yaparsanız, hem kilo kontrolünü sağlayarak formda kalır, hem de kan şekerindeki dalgalanmaları engellemiş olursunuz.
– Taze ve kuru meyveler, kolay taşınması açısından iyi birer ara öğün alternatifidir. Beraberinde süt, yoğurt veya ceviz ile tüketimiyse, daha dengeli ve tok tutan seçimlerdir.
– Ara öğünde yağı azaltılmış krakerler, yağı düşük, şekersiz tatlı bisküviler, pratik, her yerde bulunabilir ve kolay seçimlerdir. Ancak ara öğünde bisküvi, kraker gibi karbonhidrat içeren bir seçim yaptığınızda yanına ayran, peynir, süt, yoğurt veya 10- 15 fındık gibi protein ilavesi yapılması daha uzun süre tokluk hissi yaratır ve proteinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden yararlanmış olursunuz.
– Lifli besinlerin midede kalma süreleri fazla olduğundan dolayı sizi daha uzun süre tok tutarlar. Sağlıklı ve lifli atıştırmalıkları seçerseniz, aldığınız lif, vitamin ve mineral miktarını da artırmış olursunuz. Aynı zamanda sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için lifli besinleri tüketmek çok yararlıdır.
– Her öğünde olduğu gibi ara öğünlerde de porsiyon miktarlarına dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla tüketilen her besinin vücutta yağa dönüşeceği unutulmamalıdır. ANA öğün değil, ARA öğün tüketiyor olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.
Ara öğün önerileri
– 3 kuru kayısı, 2 parça ceviz
– Yarım paket diyet bisküvi, 1 bardak süt ile kahve
– 1 kutu yoğurt, 10 -15 adet yaban mersini
– 1 kutu az yağlı süt, 1 adet taze meyve
– 2 adet grisini, 1 bardak ayran
– Yarım paket diyet çubuk kraker, ayran
– ½ simit, peynir
– 1-2 dilim ekmek, 1 dilim beyaz peynir
– Light kaşarlı kepekli tost, söğüş sebze
– 1 kutu meyveli yoğurt, 10 fındık
– Yarım paket mısır pirinç çıtırı ve az yağlı kaşar (fırınlanabilir)
– 1 su bardağı yağsız patlamış mısır, 1 avuç kuru üzüm
– Çiğ sebzelerden oluşan salata tabağı, 1 dilim peynir, diyet kraker
– 1 avuç beyaz leblebi, 1 bardak kefir
– 5 adet kuru erik, 10 badem
– Yarım yufkadan sebzeli yağsız gözleme, 1 bardak light ayran
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, ,


Comments are closed.