By 15 Aralık 2008 Devamı →

ANORMAL VAJİNAL AKINTI NEDİRANORMAL VAJİNAL AKINTI NEDİR?

Sağlıklı vajinal akıntılar, yeterli miktarda Lactobacillus bacterium – “İyi Bakteri” içerir. Lactobacillus normal vajinada gelişir ve ekzojen patojenik mikroorganizmaların vajinal ve intestinal kolonizasyonuna karşı önemli bir mikrobiyal savunma sağlayarak microfloranın istikrarında önemli bir rol oynadığına inanılır. Bu Lactobacillus vajinal salgının asidite parametrelerini sağlıklı aralıkta tutar. Devam eden düzensiz asidite parametreleri, bu doğal koruma sisteminin bozulduğunu ve bunu düzeltecek yöntemlerin göz önüne alınması gerektiğini gösterir.

Anormal Vajinal Akıntı :

Anormal vajinal akıntı, üç ana semptom ile karakterize edilebilecek çok sık rastlanan bir olgudur: aşırı akıntı, akıntı renginde değişme ya da akıntının kokusunda değişme. Anormal vajinal akıntıya çoğunlukla aşağıdaki durumlardan biri neden olur:
* Candida – Candidiasis, Candida mantarında büyüme olduğu zaman ortaya çıkan, sık rastlanan bir mantar enfeksiyonudur. Candida çoğunlukla, OTC mantar ilaçlarıyla tedavi edilir.
* Bacterial Vaginosis (BV) – BV, vajinal enfeksiyonun en sık rastlanan şeklidir. BV bir bakteriyel enfeksiyondur ve antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.
* Trichomonas – Trichomoniasis genelde 16-35 yaş arası kadınları etkileyen, en sık rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Trichomonas genelde, BV’yi tedavi etmek için kullanılan antibiyotiklerle tedavi edilir.
* Karışık Vajinal Enfeksiyon – Vakaların %20’sinden fazlasında görülür ve Candida semptomları diğer semptomları gölgelediğinden, fark etmesi çok zordur.
* Geçici Tahriş – Anormal vajinal akıntı, geçici tahrişe bir cevap olarak da ortaya çıkabilir. Bu tahriş bazı yemek çeşitlerinden, ilaçlardan, kıyafetlerden ya da kişisel hijyen ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Birleşik Devletlerdeki araştırma merkezleri; çoğu geçici tahrişin alerjik olmadığını, tedaviye ihtiyaç duymadığını ve zamanla kendi kendilerine iyileştiklerini göstermiştir.

Anormal Vajinal Akıntı Sınıflandırması
Çoğu geçici tahrişin ve sık rastlanan vajinal enfeksiyonların ve hastalıkların semptomları benzerdir ve anormal vajinal akıntı, kaşıntı, tahriş ve ağrıyı içerir. Anormal akıntı yaşayan hastalar; kendi kendine iyileşme için beklemek, yeast (Candida) için bir OTC tedavisi denemek ya da doğrudan doktorlarına danışmak arasında bir karar vermelerine yardımcı olacak hiçbir araca sahip değiller.
Kesin tanı, bir doktor tarafından alınmış numunelerin laboratuarda test edilmesini gerektirir. Çoğu kadın bu prosedürü aşırı derecede rahatsız edici ve utanç verici bulmaktadır ve bir alternatif bulduğu anda bu işlemden kaçınmaktadır. Günümüzde, anormal vajinal akıntı yaşayan çoğu kadın, bir muayene görmeden kendi evlerinin mahremiyetinde bir Candida OTC tedavisi deniyor ve jinekologlarını yalnızca OTC tedavisi işe yaramazsa ziyaret ediyorlar. Bugün Candida OTC tedavilerinin %40’ı Candida’sı olmayan hastalar tarafından alınıyor ve hastaların zamanını ve parasını harcıyor.
Bir doktora başvurmaktaki tüm bu gecikmeler ya da kendi kendine teşhis sonrası kendi kendine tedavi denemeleri sırasında kadınlar doğru yolu seçip seçmedikleri konusundaki belirsizlikten rahatsızlık duyuyorlar.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji

Etiketler:, , , ,


3 Yorum Var "ANORMAL VAJİNAL AKINTI NEDİR"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. yaren yaren dedi ki:

    merhaba bendede siyahımsı akıntılarlar doktora gitim bişe demedi ama aşırı derecede akıntım var siyah akıntım az geliyo artık ve adet düzensizliğim var 1 senedir olmuyorum

  2. misafir dedi ki:

    merhaba ben 21 yaşındayım ve hiçbirşekilde cinsi münasabette bulunmadım.ama bende kansızlık var kan igneleri kullandım.igne vurulurken arada sırada az miktarda mavi ve yeşil akıntı görmeye başladım.şimdilerde çoklaştı sarı akıntı hiç yok denecek kadar az geliyor.ama mavi akıntçok arasnda da hafifyeşilimsi renk belirgin.bu beni çok ürküttü.anneme sordum.annem bana içtigin bitki çaylarından oluyordur dedi.yeşilçay yaban mersini,kayısı çay,böğürtlen çayı paket çay olarak tüketiyorumm bnları.sizde içtigim çaylardan kaynaklabilirmi?çok korkuyorum.bekarım evlenmeyi düşünüyorum.bu yüzden tedirginim ne olur bana yardımcı olun şimdiden teşekkürler.

  3. sevim çabuk dedi ki:

    3 ayı geckın bır mantar tedavısı gordum vebunun sonucnda vajınamda gecmek bılmeyen bır tariş söz konusu oldu..bepanthen krem merhem gıbı kremler sürüyorum..önerebılecegınız bır merhem varmı en son cuma günü doktor bana kızarlıklık oldugunu söyledı ve travocort kremını verıd..bunu bana 3 ay önce mantar oldugum için verılmıştı kullanmam ne kadar dogru??cevabınız için şimdiden teşekkur ederım..