By 18 Haziran 2012 Devamı →

ANKİLOZAN SPONDİLİT NEDİR?Türkiye Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç, Ankilozan Spondilit’i (diğer adıyla AS hastalığı) anlattı…
Türkiye Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği ve Dokuz Eylül Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç’un konuk olduğu programda; ankilozan spondilit “AS vücutta hangi eklemleri etkiler?”, “Kimler risk altındadır?”, “Erken tanı hastalıkta ne derece önemlidir?”, “Bu hastalıkta kadınlar mı yoksa erkekler mi daha büyük risk taşır?”, “AS tedavisinde son yıllarda dikkat çekici gelişmeler var mıdır?” gibi sorular yanıt buldu.

AS nedir? Neden olur?

– Ankilozan Spondilit (AS) özellikle omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. Tanı Modifiye New York kriterlerine göre konulur (Bakınız: Forum ? Spondiloartritler). AS de ağrı hareketle azalır, hatta yok olabilir, uzun süre oturmakla, istirahatle artar. Hastalar sabahları daha çok ağrılıdır ve özellikle omurga hareketleri kısıtlıdır, günün ilerleyen saatlerinde ağrı ve kısıtlılık azalır.
AS’de ilk belirtiler bel, kalça ve topuk ağrısı olabilir. Hastalık gerektiği gibi tedavi edilmezse ileri dönemlerde omurga deformiteleri, kamburluk ortaya çıkar.
Genetik yatkınlık AS’nin bilinen özelliklerindendir. HLA-B27 doku antijeni beyaz ırkta % 95, Afrikalı siyahlarda % 50 pozitiftir. HLA B27 pozitif AS’li babanın HLA-B27 pozitif olan çocuğunda AS gelişme riski %25 dir. Yani ailede birden fazla AS li olabilir.

Görülme sıklığı nedir?
– Görülme sıklığı genellikle % 0.1 ? 1.4 arasında değişir. Japonlarda % 0.04, Haida kızılderililerinde % 6 oranında görülür. Türkiye’deki sıklık oranı bilinmemekle birlikte ortalama % 0.5 sıklıkta olduğunu düşünürsek ülkemizde yaklaşık 300 ? 350 bin AS’li olduğu söylenebilir. Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla.
İklim, yaş, cinsiyet gibi faktörler etkili mi?
– İklim ve çevre şartlarının semptomları (ağrı, hareket kısıtlılığı gibi) etkileyebileceği söylenir ama bunlar AS’nin sebebi değildir.
Genellikle erken (genç) yaşta çıkıyor. Neden?
– AS’nin 8 ila 45 yaş arasında başlayabileceği bilinse bile genellikle 15-30 yaş arasında, en sık olarak da 24 yaşında başladığı belirlenmiştir. Niçin genç yaşlarda başladığı bilinmemektedir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Yorumlar "ANKİLOZAN SPONDİLİT NEDİR?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. aydın aslan dedi ki:

    yapmamız gereken nedır ve ben aynı zamanda kalça amelıyatı oldum ve kalçamda hala agrı var