By 29 Ekim 2011 Devamı →

ANAL SMEAR İLE ERKEN TEŞHİSAnal smear ile kansere erken teşhis…
Anal smear testi, yeni uygulanmaya başlanan bir test olmasına rağmen bilimsel alanda kabul görmeye başladı bile.
Bilim adamları “Anal smear testi, rahim ağzı smear testi gibi rutin bir kanser tarama uygulamasına dönüşür mü?” diye tartışıyor. İstanbul’da düzenlenen 36’ncı Avrupa Sitoloji Kongresi’nin oturumlarından birinin konusuysa anal smear testleriydi. Kongrede, anüs kanserine yakalanma riski yüksek olan rahim ağzı HPV (human papillomavirus) enfeksiyonlu kadınlar, HIV pozitifliler, anal yolla cinsel ilişkide bulunanlar ve immün sistemi zayıf olanlara anal smear testi yapılması önerildi.Kongrede konuyla ilgili sunum yapan GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Pataloji Servisi’nden Doç. Dr. Dilaver Demirel, “Anal smear testiyle, anüs kanserine yakalanma riski yüksek olanlarda kansere giden değişiklikler saptanabiliyor. Böylece kanser gelişimi tedaviyle önlenebiliyor. Herkese bu testi yaptırın denmiyor. Risk grubundakilere öneriliyor. Testin standartları henüz çok iyi oturmadı. Fakat rahim ağzına yönelik smear testi de başta böyleydi, zamanla oturdu. Anal smear şimdilik sadece risk grubundakilere öneriliyor” dedi.TANI DOĞRULANIRSA AMELİYAT UYGULANIYOR

Araştırmalara göre, rahim ağzında HPV enfeksiyonu bulunan kadınların anüsünde HPV enjeksiyonu ve anüs kanseri sıklığı daha yüksek. HPV, cinsel organın teması, elle ya da salgılarla bulaşabiliyor. Anüsle rahim ağzının yapısı benziyor. Her iki organ da dışta yassı epitel, içte bez epitelle döşeli. Arada geçiş bölgesi var. Kanserler her iki organda da en sık bu aradaki geçiş bölgesinde çıkıyor. Her iki organda da esas risk faktörü, HPV enfeksiyonu. Yine her iki organın kanseri de kanser öncüsü, aşamalardan geçtikten sonra, yani adım adım gelişiyor. 10 yılda kanserleşiyor. Tüm bu benzerlikler, aynen rahim ağzı kanserinde olduğu gibi anüs kanserini de çok erken dönemde, hastalık başlamadan tanıma olanağı veriyor. Rahim ağzı kanserinde smear testi rutin tarama programlarına girdi. Anüs smear ise henüz bu kadar yaygınlaşmadı.

Aynen rahim ağzında olduğu gibi anal smear’de değişiklik saptanması halinde biyopsi yapılıyor. Tanı doğrulanırsa ameliyat uygulanıyor.

GATA’DA ARAŞTIRMA

Demirel, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde, rahim ağzında HPV OLAN 100 kadınla araştırma yapıyor. Rahim ağzından alınan smear’lerde HPV saptanan kadınların rahim ağızları ve anüslerinden smear alınacak. HPV DNA’sına bakılacak, tiplemesi yapılacak. Rahim ağzında saptanan HPV tipiyle anüste saptananın aynı olup olmadığı araştırılacak. Rahim ağzından anüse veya anüsten rahim ağzına HPV bulaşma olasılığı belirlenecek.

Smear Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Op.Dr. Alper Mumcu
Rahim Ağzı Yaraları ve Tedavisi Dr. Senai AKSOY
Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Prof.Dr. Derin Kösebay
Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı ve Tedavi Prof. Dr. Ali Ayhan
Rahim Ağzı Kanserinden Korunma
Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Prof.Dr. Derin Kösebay

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma

Anal Smear ile Erken Teşhis

Smear Testi ile Erken Teşhis Prof.Dr. Erkan Topuz

Rahimağzı Kanseri Aşısı

Kaç Yaşına Kadar Smear Yaptırmalı?

Genital Siğiller Kansere Neden Olur mu?

10 Soruda Serviks Kanseri

Smear Testi Nasıl Yapılır?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.