By 30 Eylül 2011 Devamı →

AMH TESTİ İLE MENOPOZ YAŞINIZI ÖĞRENİNKadınların biyolojik saatinin ne hızla işlediği, kanda yapılan basit bir hormon testiyle ölçülebiliyor, AntiMüllerian (AMH) hormon testi, menopoz yaşının tahmin edilmesine de yardımcı oluyor.

AHM TESTİ İLE MENOPOZ YAŞINIZI ÖĞRENİNKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tolga Ecemiş, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası dönemin “menopoz” olarak tanımlandığını belirterek, menopoza giren kadınların çocuk sahibi olmasının tıbben mümkün olmadığını söyledi.

Doğum yapmış, spor yapan, düzenli cinsel hayatı olan ve erken adet gören kadınların genellikle menopoza geç girdiklerini dile getiren Ecemiş, doğum yapmamış, spor yapmayan, düzensiz cinsel hayatı bulunan, genel yaşama düzeni bozuk, sigara, alkol, stres faktörleri bulunan kadınların ise menopoza daha erken girdiğini vurguladı.

Ecemiş, erken menopoza giren kadınlarda yumurta hücrelerinin sayısının doğuştan az olabildiğini, stres ya da tıbbi tedaviler sonucu yumurta hücrelerinin hasar görebildiğini ve yumurta hücrelerinde erken bir fonksiyon bozukluğu ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

Kadının sosyal ve çalışma yaşamında daha aktif olması ve çocuk yapmayı bir süre ertelemesiyle menopoza girme yaşının daha da önem kazandığını vurgulayan Ecemiş, son yıllarda kanda yapılan basit bir hormon testiyle kadınların biyolojik saatinin ne hızla işlediğinin ölçülerek, menopoz yaşının tahmin edilebildiğini anlattı. Ecemiş, “AMH testi, özellikle kadınların kariyer endişesiyle geç yaşlara ertelediği doğum sürecini daha ne kadar erteleyebileceğini gösteriyor. Aile planlamasında devrim yaratacak bu gelişme ile kadının ne zaman menopoza gireceği ve doğum yapmayı ne kadar erteleyebileceği öğrenilebiliyor” diye konuştu. AMH hormon testinin, yumurta rezervi belirlemedeki önemine değinen Ecemiş, şöyle devam etti:

“Üreme tıbbında son dönemlerde artan çalışmalar, yumurtalık fonksiyonunu belirlemede en iyi göstergenin ne olabileceği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yumurtalık rezervi değerlendirilmesinde son yıllarda FSH ve estradiol testleri, adetin iki veya üçüncü gününde bakılır ve bu sonuçlar ultrasonda görülen yumurta rezervi verileriyle değerlendirilirdi. Artık tıbbi gelişmeler gösteriyor ki yumurtalık rezervini gösterebilecek tahlillerden biri de AMH hormonudur. Bu testle kadınların yaşına ve AMH değerine bakılarak, çocuk sahibi olabilmek için ne kadar sürelerinin kaldığı anlayabilmek yaklaşık olarak mümkün olabilecek.”

AMH TESTİ NE ZAMAN YAPILIR

Ecemiş’in verdiği bilgiye göre, AMH testi yumurtalıkların değerlendirilmesi amacıyla adet döneminden bağımsız herhangi bir zamanda yapılabiliyor. Öte yandan tüp bebek tedavisinde de AMH hormonu, gerek yumurtalık rezervi değerlendirilmesi gerek tedavi planlanması gerekse tüp bebek tedavisinin değerlendirilmesinde bir veri olarak kullanılabiliyor.

Menopozda Kanama Varsa Prof.Dr. Derin Kösebay
Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural Prof.Dr. Derin Kösebay
Menopozda Genç ve Dinç Olmak Dr. Ceyda Şener
Menopoz Yaşı Düşüyor
Menopozda Kilo Kontrolü Dyt.Dr. Dilara Koçak
Menopozda Alınan Kilolara Dikkat Dyt. Elif Karacanoğlu
Menopozda Hormon Kullanımı Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Menopozda Şerbetçiotu Kullanımı Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Rahmin Alınması Menopoz Nedeni mi?
Menopoz Kolestrolü Yükseltir mi? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji

Etiketler:, ,


Comments are closed.