By 08 Mayıs 2011 Devamı →

AMELİYATLA KİLOLARINDAN KURTULDULAR126 Kişiyi Ameliyatla Fazla Kilolarından Kurtardılar
Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi’nde, ‘morbid obez’ olarak tanımlanan 126 kişi, gastrik by-pass ve tüp mide ameliyatlarıyla fazla kilolarından kurtarıldı.

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde 2008 yılından bu yana hizmet veren Bariatrik Cerrahi Merkezi’nde, ‘morbid obez’ olarak tanımlanan boy kilo endeksi 40’ın üzerinde olan 126 kişi, gastrik by-pass ve tüp mide ameliyatlarıyla fazla kilolarından kurtarıldı. Merkez, Türkiye’de Bariatrik Cerrahi’de en fazla uygulamayı yapan hastane olma başarısını da yakaladı.
Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2008 yılında Bariatrik Cerrahi Merkezi kuruldu. ABD’de altı ay obeziteyi giderme uygulamaları eğitimi alan Doç. Dr. Koray Tekin’in çabalarıyla kurulan merkez gelişmiş ülkelerde son dönemde obezite tedavisinde uygulanmaya başlanan gastrik by-pass ve tüp mide ameliyatları yapmaya başladı. Merkezde yapılan ilk ameliyatlarda alınan başarılı sonuçlar ve boy kilo endeksi 40’ın üzerinde olan ve tıp dilinde morbid obez olarak tanımlanan aşırı kilolu hastaların altı ay içinde beklenenin üzerinde kilo vermesi üzerine merkez bir anda dikkat çekti.
Denizli dışından çok sayıda ‘obez’ olarak tanımlanan aşırı kilolu kişinin de başvurusuyla merkez dört yılını doldurmadan 126 kişiyi gastrik by-pass ve tüp mide operasyonlarıyla fazla kilolarından kurtardı. Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzurum, İstanbul, Ankara hatta Almanya’dan bile hastaların başvurduğu merkez yapılan ameliyatlarda yüzde 100 oranında başarı yakaladı.
Merkezde ameliyat olan İzmirli Feyza Dinsel, 146 kilodan 18 ayda 67 kiloya, İzmirli Ali İnsel 129 kilodan bir yıl içinde 80 kiloya, Denizlili Erhan Sabanoğlu ise bir yılda 157 kilodan 100 kiloya indi. Merkezde tedavi olan ve tedavileri süren hastalar hafta sonunda Pamukkale’de Colossae Otel’de bir araya geldi.
OBEZİTENİN SUPERMAN’I

Yaptığı ameliyatlarla hastaları tarafından ‘Obezitenin Superman’i’ olarak adlandırılan Doç. Dr. Koray Tekin, merkez olarak rüştlerini ispatladıklarını, Türkiye’de uygulamayı en fazla yapan ve en başarılı sonuçları alan hastane olduklarını belirterek, “Sağlık Bakanlığı’nın son yaptığı araştırmada 1 milyon 401 bin kişiden, 479 bininde obezite, 49 bin 164’ünde ise aşırı obeziteye rastlandı. Bu çok yüksek bir oran. Obezite tedavisi, diyetler ve obeziteye bağlı rahatsızlıklar nedeniyle insanların ve kurumların ekonomik giderleri çok yüksek rakamlara ulaşıyor. ABD’de ve ülkemizde obeziteyle cerrahi mücadelenin mutlaka ülke genelinde yaygınlaştırılması ve Sağlık Bakanlığı’nın da bu uygulamayı desteklemesi gerekiyor” dedi.
Gastrik by-pass ve tüp mide uygulamalarıyla hastaların ilk altı ay içinde çok fazla kilo verdiğini ve bunun 18 ay sürdüğünü belirten Doç. Dr. Koray Tekin, “Morbid obez olarak tanımladığımız aşırı kilolu kişiler kiloları yüzünden sosyal hayatın dışında kalıyor. Kiloları yüzünden mutsuz oluyorlar. Hastalarıma en az bir yıl diyet ve egzersiz yapma önerisinde bulunuyorum. Bunu deneyip başarılı olan, fakat sonra tekrar kilo alan ya da başarılı olamayan hastalara cerrahi yöntemler öneriyoruz. Kendine ait riskleri de olan ameliyatlar bunlar. Obezitenin getirdiği riskler var, ameliyatın getirdiği riskler var. Bazen ölümcül olabilecek komplikasyonları da mevcut. Uygun teknikle ekip oluşturulduğunda komplikasyonlar daha az yaşanıyor” dedi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


3 Yorum Var "AMELİYATLA KİLOLARINDAN KURTULDULAR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Tugba Bircan dedi ki:

  merhaba ben 20 yasindayim 135kiloyum almanyada yasiyorum tup mide fiyatlarini bilmek istiyorum lutfen kisa zamanda bana cevap verirseniz sevinirim

  Tugba Bircan

 2. Ebru Akyüz dedi ki:

  Merhaba adim ebru 21 yasindayim ve 145 kiloyum

  hayattan tad alamiyorum bu genc yasimda
  almanyada yasiyorum ve burda bana gastric bypass önerdi doktorlar ama sigortam odemiyor cok gencmisim diyolar ve burda ameliyat cok pahali ödeyemiyorum burdaki ameliyatimi cok zayiflamak istiyorum iradem cok zayif biriinin yardimina ihtiyacim var yardimci olursaniz cok sevinirim gercekten birgün bende mutlu olmak istiyorum ….

  Allaha emanet olun…

 3. buket sahin dedi ki:

  feyza cok guzel oldun gecen yazdan daha ıyısın canımın ıcı hadı ıstanbula gel cıg kofte yıcez