By 13 Kasım 2011 Devamı →

ALZHEİMER VE B VİTAMİNİOrtalama insan ömrü uzadıkça yaşlılıkta en çok korkulan hastalıkların başında demans ve ileri safhası Alzheimer hastalığı geliyor. Bazı şeyleri unutmaya başladığımızda hemen endişeleniyoruz; “Acaba Alzheimer hastası mı oluyorum?” Şüphesiz bu tip yavaş gelişen hastalıkları sadece insan ömrünün uzaması ile açıklamak gerçekçi bir yaklaşım olamaz.
Alzheimer ve B VitaminiAraştırmacılar bu hastalığa yol açan olası etkenleri tespit ederek bunlara karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğini tartışıyor. Hastalığın gelişimini engelleyici ve tedavi edici ilaçlar geliştirmek amacıyla hastalığa yol açan etkenlerin ayrıntılı olarak ortaya konulabilmesi önemli.Yapılan çalışmalarda demans ve Alzheimer hastalarında B vitamini yetersizliği ve buna bağlı kan homosistein ve metilmalonik asit seviyelerindeki yükselme dikkati çekiyor. Özellikle de folik asit ve B12 vitamini eksikliği üzerinde duruluyor. Aslında ilerleyen yaşlarda gıdalar ile alınan folat ve B12 vitamininin kan-beyin engelini geçerek beyin dokularına ulaşması zorlaşıyor. Ancak tek sorun yaşa bağlı olarak gelişen bu metabolik sorunlar değil, tüm hayatımız boyunca kullandığımız bazı ilaçlar, beslenme şeklimiz ya da kalıtımsal mirasımızın etkisi büyük. Mesela, gastrit, reflü ve ülser gibi mide şikayetlerinde leblebi gibi yuttuğunuz antiasit ilaçların ya da mide asidini baskılayan ilaçların (proton pompa inhibitörleri ve H2-reseptör antagonistleri) gıdalarda bulunan B12 vitamininin bağırsaklardan emilimini engelleyeceği hiç aklınıza gelmiş miydi?

Psikoloji de etkileniyor

Folat, B6 ve B12 vitaminleri eksikliğinin yol açtığı en önemli sorunlar nörolojik ve psikolojik işlev bozukluklarının yanı sıra algılama bozuklukları ve demans gibi beyin işlevleri yetersizliği. Farklı deneysel tasarımlarda yapılmış ve 46 bin kişiyi kapsayan ve kanda homosistein seviyesi ya da B vitamini seviyesi ile algılama bozuklukları veya demans ilişkisini ortaya koyan 110 bilimsel çalışma bulunuyor. Vücutta meydana gelen homosistein bu grup B vitaminlerinin rol oynadığı bir enzimatik tepkime ile metillenerek beyin sağlığı için çok gerekli bir amino asit olan metiyonine dönüşüyor. Metiyonin daha sonra S-adenozil Metiyonine (SAMe) dönüşerek beyin ve hücre için önemli bazı maddelerin (kateşolaminler, indolaminler) meydana gelmesinde rol oynuyor.

Tedavi edici etkisi yok

Folat, B6 ve B12 vitaminlerinin vücutta yeterli seviyede bulunmaması durumunda homosistein yeterince metiyonine dönüşemediğinden kan seviyesi yükselerek kalp krizi riskini artırmaktadır. İşte bu nedenle kalp krizi riskini azaltmak için folik asit kullanılması önerilmektedir. B12 vitamininin kaynağı hayvansal ürünler olması nedeniyle vejeteryanlar bu bakımdan önemli risk altındadır.

Diğer taraftan, yukarıda belirttiğim şekilde folik asit ve B12 vitamininin algılama işlevleri üzerinde etkili olabileceğini ortaya koyan çok sayıda deneysel bulguya karşılık yayımlanmış olumsuz raporlar da bulunuyor. Mesela önemli bir tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan bir çalışmada Avustralya’da 65 yaş üzeri kadın ve erkek gönüllülere iki yıl süresince her gün B12 vitamini (500 mikrogram), folik asit (1000 mikrogram) ve B6 vitamini (10 miligram) verilmesi ile algılamayı artırmadığı bulgusu yer almaktadır. Bu çalışma bana oldukça komik geldi. Yukarıda açıkladığımız etki şekli göz önüne alındığında, insanlara bu B vitamini karışımını vererek her insandan bir Einstein mı yaratacaklarını umuyorlardı?

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, , ,


Comments are closed.