By 28 Nisan 2011 Devamı →

ALTIN ÇİLEK ZARARLI MI?Mucizevi olarak lanse edilen Altın Çilek; bu sefer “zararlı mı” tartışmalarıyla gene gündemde.

Altın Çilek Türk Eczacıları Birliği özellikle zayıflamada etkili olduğu yönünde tanıtımı yapılan ‘altın çilek’ meyvesinin bu etkisiyle ilgili yeterli çalışma olmadığını belirtti, “Altın çileği mucizevi bir ürün olarak lanse edenler, hepimizi yanıltmaktadır” uyarısında bulundu.

altın çilekBunun en önemli nedeninin, gelişmiş kitle iletişim araçları ile toplumun belirli ürünler konusunda yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığı vurgulanan açıklamada, “Özellikle bitkisel ürünler ya da takviye edici gıdalar, tüm toplumun göz göre kandırıldığı bir alana dönüşmüş durumdadır” denildi.

Son dönemde sıklıkla gündeme gelen altın çilek” meyvesi ile ilgili değerlendirmelere yer
verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Mucizevi  meyve olarak lanse edilen ve neredeyse tüm sağlık sorunlarına deva olduğu iddia edilen söz konusu ürün ile tüm toplum açık bir biçimde, hem de medya kanalı ile kandırılmaktadır. Öncelikle söz konusu meyve ile ilgili yeterli düzeyde bilimsel çalışma yapılmış değildir. Mevcut çalışmalar ışığında, TEB Eczacılık Akademisi üyelerimizden Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada‘nın verdiği bilgiye göre, altın çileğin en belirgin ve üzerinde durulan özelliği antioksidan etkisidir. Bu etkisi meyvelerin sarı rengini veren karotenoit bileşenleri ve fenolik içeriği ile ilişkilidir. Ancak antioksidan etkisinin bekleme sırasında (kurutma dahil) C vitamini ve fenolik bileşenlerin parçalanması ile kayba uğradığı bildirilmektedir.

Meyvelerin halk arasında ileri sürülen karaciğer işlevleri, görme sorunları ve yüksek kolesterolü düşürücü etkileri antioksidan özelliği ile ilişkilendirilebilir. Nitekim deneysel çalışmalarda sıçanlarda deneysel karaciğer harabiyetini (karbon tetraklorür ve asetaminofen nedenli karaciğer toksisitesi) önleyici etkisi bulunduğu gösterilmiştir.

Diyabetik sıçanlarda üzerinde yürütülen bir yeni çalışmada ise 15 gün süre ile uygulandığında kan şekerini yüzde 30 oranında düşürdüğü bildirilmektedir. Günde 5 taze meyve yenmesi halinde yemek sonrası yükselen kan şekerinin kontrolünü sağlayabileceği önerilmektedir. Meyve suyunun  görüşü artırdığına ilişkin iddialar tavşan gözü ve fibroblast primerkültürlerinde yapılan deneyler ile desteklenmektedir. Son dönemde yapılan deneysel çalışmalarda akciğer kanseri, karaciğer kanseri hücreleri (in vitro) üzerinde baskılayıcı etkisi bildirilmektedir. Ancak bağırsak kurtları üzerinde bir etki gözlenmemiştir. Buna karşın söz konusu meyvenin zayıflama konusunda herhangi bir kimyasal ya da mekanik etkisi olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Dolayısıyla, altın çileği mucizevi ve zayıflamaya yardımcı bir ürün olarak lanse eden kişiler, hepimizi yalnızca yanıltmaktadır.” Açıklamada, altın çileğe mevcut yasal mevzuat çerçevesinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından, takviye edici gıda olarak üretim izni verilmediğinin anlaşıldığı ifade edilerek, “Dolayısıyla, altın çilek meyvesini içeren tüm ürünler sahtedir ya da iddia ettiği etkiyi gösterme konusunda hiçbir güvenilir yanı yoktur” ifadesine yer verildi.

İster bitkisel ister kimyasal kökenli olsun ilacın tek gerçek uzmanının eczacı olduğu vurgulanan açıklamada, bugüne kadar masum gibi gösterilmeye çalışılan bitkisel ürünlere ilişkin ciddi tehlike konusunda farkındalık yaratmaya çalıştıkları belirtildi.

Gerekli Bakanlık izinlerini almamış hiçbir ürünü tercih etmeyiniz.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


2 Yorum Var "ALTIN ÇİLEK ZARARLI MI?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. onur ergin dedi ki:

    harbi yalan içinize yuva yapmış

  2. ayhanturk dedi ki:

    Altın Çilek Zararlı olabilir. Eşim Tuğçe bugün 5 saat serumla hastanenin acilinde yattıktan sonra evde dinleniyor, ve tek değişiklik birkaç gündür Altın Çilek haplarından kullanması. Ayakta duramıyordu, ve hastanede ölçülen ilk tansiyonu 8/4 ‘tü. Aynı anda kullanmaya başladığı arkadaşını aradığımızda onun da aynı problemden 2 gündür rahatsız olduğunu öğrendik. Bu yüzden son yarım saattir internette altınçilekle ilgili araştırma yapıyorum, fakat ilginçtir ki, olumsuz yazıya henüz denk gelmedim. Dikkatli olmanızı öneriyorum.