By 05 Şubat 2008 Devamı →

ALMAN IRKÇI SALDIRILARIAlmanya’nın Ludwigshafen kentindeki bina yangınında kundaklama şüphesi artarken, yangınların diğer kentlere de yayıldığı bildirildi. 9 kişinin öldüğü Ludwigshafen yangınından sonra Backnang, Herne ve Recklingenhausen kentinde de yangınlar çıktı.

Küçük tanıklar: Binanın içinde bir Alman gördük

Yangından yaralı olarak kurtulan Aylin ve Bedriye K. adlı iki kız kardeş, binanın içinde bir Alman’ı gördüklerini söylediler.
Bedriye, “Alman’ın arkasında sakladığı bir şişe olduğunu gördüm” derken, Aylin de bu kişiye kim olduğunu sorduğunda “Ben Alman’ım” şeklinde karşılık aldığını söyledi.
Aylin, “Burada ne yapıyorsun” diye sorduğunda ise söz konusu kişinin kapıyı yüzüne kapatmaya çalıştığını, kendisinin ise ayağını kapı aralığına koyduğunu anlattı. Bu kişiyi tarif eden Aylin, “Yüzü beyaz gibiydi” dedi.
Olay yerinde bulunan Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat da, yangında yakınlarını kaybeden ailelerle görüşerek Kamil ve Cevdet Kaplan’a baş sağlığı diledi.
Kolat’ın sorularını yanıtlayan Aylin ve Bedriye, gördüklerini hastanede bir hemşireye de anlattıklarını, hemşirenin de bunları not aldığını söylediler.

3 kentte daha yangın çıktı

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’ne bağlı Backnang’da 5 katlı bir binada çıkan yangında 36 yaşındaki bir adam hayatını kaybetti. Yangında 5 kişi de yaralandı ve pencerelerden çıkarılarak kurtarıldı.
Herne kentinde, sakinlerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu bir binada çıkan yangında ise 7’si çocuk 16 kişi dumandan zehirlendi. Polis, nedeni henüz belirlenemeyen yangının 4 katlı apartmanın birinci katında başladığını ve bina sakinlerinin tümünün kurtarıldığını bildirdi Recklingenhausen kentinde ise bir yangın daha meydana geldi. İtfayen’nin gecikmesi üzerine 50 yaşındaki bir adam hayatını kaybetti. Apartmanda yaşayan diğer vatandaşlar kurtuldu.
Alman polisi yangınların çıkış nedeninin henüz bilinmediğini, incelemelerin devam ettiğini söyledi. Ludwigshafen’daki polis sözcüsü yangın faciasından sonra böyle bir olayın meydana gelmesi karşısında şoke olduklarını söyledi. Polis bu olayda da yangının çıkış nedenini bilmediklerini açıkladı.

Herne’de 16 kişi dumandan zehirlendi

Almanya’nın Herne kentinde, sakinlerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu bir binada çıkan yangında, 16 kişi dumandan zehirlendi. Sadece Türklerin öldüğü dünkü yangının ardından bugün yine Türklerin oturduğu bir binada daha yangın çıkması “Sabotaj” veya “Yabancı düşmanlığı” kuşkularını artırdı.
Aralarında 7 çocuğun da bulunduğu 16 kişinin durumunun iyi olduğu bildirildi.
Polis, nedeni henüz belirlenemeyen yangının 4 katlı apartmanın birinci katında başladığını ve bina sakinlerinin tümünün kurtarıldığını bildirdi.
Polis sözcüsü, Ludwigshafen kentinde 9 Türkün öldüğü yangından sonra Herne’deki yangını duydukları anda çok endişelendiklerini ancak büyük bir felaketin kıl payı önlendiğini söyledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Fotoğraf Albümü

Etiketler:, , ,


Comments are closed.