By 06 Ekim 2012 Devamı →

ALIÇ VE FAYDALARIAkdiken ve ekşi muşmula gibi isimlerle anılan alıç, gülgiller ailesinden olup yirmiye yakın türü bulunmaktadır. Ülkemizde Batı ve Güney Anadoluda daha fazla yetişen, 4 metre boya ulaşabilen, sarıdan koyu kırmızıya varan renklerde meyveleri ve pembe-beyaz çiçekleri olan, dikenli çalıya benzer bir ağaçtır.Tıbbi tedavi için çiçek, yaprak ve meyveleri kullanılmaktadır. Çiçekleri mayıs-haziran aylarında, meyveleri ise olgunlaştıktan sonra toplanır. Alıç’ın içinde aminler, C vitamini, flavonoidler, glikozidler ve saponinler gibi vücutta aktivite gösteren kimyasallar bulunur.

En çok kalp ve dolaşım sistemine faydaları vardır. Kalbin kasılmasını artırıcı, dolaşımı düzenleyici, kalp damarlarını genişletici, tansiyonu düşürücü etkileri üzerine araştırmalar vardır…. Yapılan bir araştırmada kalp yetmezliği için ilaç tedavisi alan hastalara ek olarak alıç ekstraktlarının verilmesinin daha yararla olduğu saptanmıştır. Etkinliği kanıt­lanmış ve yan etkileri az bitkisel tedaviler arasındadır.

Laboratuvar çalışmalarında, lösemi ve gırtlak (baş-boyun) kanseri dâhil çeşitli kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. Alıcın yan etkilerinin az olması ve sağlığa yararlı olduğunun tespit edilmesi nedeni ile kanser tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu konuda daha faz­la çalışma yapılması gereklidir.

Kullanım şekli: En basit kullanımı çay şeklinde alınmasıdır. İki çay kaşığı alıç çileği ve yaprağı bir bardak kaynamış suda 20 dakika demlendirilir ve süzülerek günde üç defa içilir.

Uyarılar:
 – En sık görülen yan etkiler bulantı, terleme, yorgunluk ve uyuklama halidir. Yüksek dozlarda tansiyon düşüklüğü ve kalpte ritim bozukluğuna neden olabileceği için dikkat edilmelidir.
– Digoksin, aritmi düzenleyici ilaçlar veya sakinleştirici ilaç alanlarda alıç kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Doç.Dr. Canfeza Sezgin
Hangi Kansere Hangi Bitki – Hayykitap

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Canfeza Sezgin

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "ALIÇ VE FAYDALARI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. AHMET İDRİS dedi ki:

    ALIÇ MEYVESİ,YAPRAKLARI, ÇİÇEKLERİ BİRLİKTE KALP RAHATSIZLIKLARININ BİRÇOK ÇEŞİTİNE FAYDALIDIR. BU KONUDA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.xxxx