By 05 Haziran 2010 Devamı →

AKNE TEDAVİSİNDE ALTERNATİF REÇETELERAkne Tedavisi ve Alternatif Şifa Reçeteleri

Dış görünüşüyle ilgili iniş çıkışlar; kızlar on üç, erkekleri ise onaltı yaş civarında yakalar. Tam da bu yaş dönemleride gençler, en güzel halleriyle görünmek isterlerken vüzutları adeta doğal salgı çukurları oluşturmaya başlar. Yüz, sırt ve hatta kalçalarda bile istenmeyen sivilceler, siyah ve yağlı noktalar oluşabilir. Akne akınına neden olan birçok etken bulunmakla birlikte listenin başını stres, yetersiz uyku, hijyen ve bazen de kozmetik ile belirli yiyecekler çeker. Bazı insanlardaki akne saldırılarını etkileyen besinler arasında kabuklu deniz ürünleri, ceviz, iyotlu tuz gibi iyot zengini yiyecekler; bazı peynir çeşitleri, alkolsüz içecekler, sıcak kahve ve sıcak çay vardır.AKNE TEDAVİSİNDE ALTERNATİF REÇETELER
Bitkisel : Cildi aknelerden arındırmak için kadınlar, kendi bahçelerinden elde ettikleri yiyecekleri kullandılar.
Tarifler : Buğday tohumlarını bir gün boyunca içme suyu içinde bekletin. Gün sonunda tohumları çıkartın ve suyu için. Akne sorunu devam ettiği sürece bu suyu hazırlayıp her gün içmeye devam edin.
Hayvansal: Balın bir tedavi aracı olarak kullanılmaya başlaması başlı başına tarihtir. Mısırlılar tedavi edici maskelerinde bal ie buğdayı ya da badem yağını birlikte kullanmışlardır. İnanılması güç olan, arkeologlar 3000 yıl sonra Mısır’da bir tabutu açtıklarında buldukları kadın mumyasının yanında son derece iyi saklanmış bir kavanoz bal bulmalarıdır.
Tarifler : Bir yemek kaşığı buğday tohumu yağı ile bir yemek kaşığı balı karıştırın. Yüzünüze maske halinde sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp yumuşak bir havluyla kurulayın.
Bitkisel : Geçmişte Barselona kadınları biberiye ve lavanta sirkelerini karıştırarak hazırladıkları bir losyonla kırmızılıkları kontrol altında tutabilmek için her gün yüzlerini silerlerdi.
Tarifler : 12 gr. elma sirkesini, 3 gr. lavanta çiçeği ve 3 gr. biberiye çiçeğiyle demleyin. 20 gün sonra çiçekleri karışımdan çıkartın. Sekeze bir, saf suyla sulandırdıktan sonra karışımı temizleme losyonu olarak kullanın.
Su : Geçen yüzyıllar boyunca İtalyani İspanyol ve Fransız kadınları; siyah noktalarını bitkisel buhar banyolarıyla kontrol altında tuttular. Bu karışımda bir çok bitki kullanılabilir ancak papatya her zaman en etkilisi olmuştur.
Papatya Buharı
Tarifler : Bir avuç papatyayı cam, seramik ya da cam bir kaba koyun. Papatyaların üzerine iki fincan kaynar su dökün. Bu etkili bir buhar çıkaracaktır. Başınızın üzerine bir havlu alın ve kasenin içine doğru eğilin. Havlu başınızdan sarkmalı ve buharın çıkmamasını sağlacak şekilde durmalıdır. Bu pozisyonda gözleriniz kapalı biçimde 10 ila 15 dakika bekleyin. Böylelikle siyah noktaları sıkmak kolaylaşacaktır. Cilt kirliliklerini, temiz yumuşak birbezle sildikten sonra siyah noktaları işaret ve baş parmağınızla nazik bir şekilde sıkın. Parmaklarınızı temiz bir bezle sarmayı unutmayın. Beyaz noktalara, büyük sivilcelere ya da yağ cephelerine buhar uygulanmamalı ve bunlar sıkılmamalıdır.Toprak : Çariçe Katerina, Anhalt-Zerbest’den zengin Rusya sarayına geldiğinde henüz on beş yaşında genç bir kızdı. Aristokrat Rus kadınları, ona kullandıkları kil maskelerini gösterdiler. Kil pudrasının nasıl kirleri emebileceğini ve ciltteki aşırı yağlanmayı kontrol edebileceğini anlattılar. Benzer yeşil ya da beyaz kil maskeleri günümüzde bir çok sağlık ürünleri satan mağazalarda bulunmaktadır.
Tarifler : Kili belirli bölgelere yönelik olarak değil, tam yüz maskesi olarak kullanmak daha sağlıklıdır. Kil maskelerini kendiniz yapabileceğiniz gibi günümüzde pek çok eczane ve kozmetik mağazalarından da temin edebilirsiniz.

Eller : Binlerce yıl önce Çinliler, yüz ve ellerde akne patlamalarına neden olan üç tetikleyici nokta keşfetti.
Tarif : Her bir noktaya günlük olarak bastırın.
1. Nokta : Ho Ku noktası, başparmak ve işaret parmağı arasında bağlantı noktasıdır.

(Rahim kasılmalarına neden olabileceğinden hamile olanların bu noktaya baskı uygulamamalı tavsiye edilir.)
2. Nokta : Kolunuzu dirseğinizden hafif bükünüz kıvrım yerinizdir. Kolunuzu hafif bir şekilde bükün, kıvrım yerine parmağınızı bastırın ve bir süre bekletin.
3. Nokta : Köprücük kemiğinin hemen altında, kollarınızın vücudunuzla birleştiği yerdedir.

Bitkisel : Batı avrupa’daki her köyün, iltihaplı bölgeleri iyileştirmek için uygulanan bir lahana karışımı vardır. Macaristan’da kadınlar lahanaya limon ve güvercin ağacı gibi kanamayı durdurucu maddeler eklerler.
Tarifler : Orta boy bir lahanayı ikiye bölün. Her bir yaprağı ayrı ayrı yıkayıp blendere koyun. İçine yarım limon sıkın ve bir fincan güvercin ağacı özü ekleyin. Tüm malzemeleri belnderdan geçirerek günde iki kez cildinize uygulayın.

Alternatif Şifa Reçeteleri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


Comments are closed.