By 10 Şubat 2013 Devamı →

AKCİĞER NAKLİNDE YENİ YÖNTEMAkciğer nakillerinde genellikle zarar gören ve bu nedenle nakledilemeyen hasarlı akciğer artık, tıpkı bir insan gibi yoğun bakımda özenle bakılarak kurtarılacak.

dr. house akciğer nakliDR. HOUSE DİZİSİNDEKİ YOĞUN BAKIM SAHNESİ GERÇEK OLUYOR

DÜNYADA akciğer naklinde en büyük sorun organın kullanılamaması. Çünkü beyin ölümü uzun süren hastada veya travma sonucu ölümlerde akciğer zarar görüyor ve donörlerin sadece dörtte birinin akciğeri kullanılabiliyor. Sevilen dizilerinden Dr. House’un son sezon bölümlerinden birinde işlenen yöntem ise artık gerçek oluyor. Hasar görmüş akciğer, tıpkı bir insan gibi yoğun bakımda özenle bakılarak kurtarılacak.

İngiltere’de 15 vakada başarı sağlandı

İngiltere’de, geçen yıl yapılan akciğer nakli vakalarından 15’i bu yöntemle yapıldı. Marmara Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi akciğer nakli için tüm hazırlıklarını tamamladı. Şimdi sıra uygun hasta ve donör çıkmasında. Nakil ruhsatı aldıklarını açıklayan Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, göğüs hastalıkları, anestezi ve enfeksiyon bölümünden oluşturulan ekiple akciğer naklinin tüm incelikleri için gerekli eğitimleri tamamladıklarını söyleyerek, aktif akciğer nakli yapan dördüncü hastane olacaklarını söylüyor.

Tıpkı bir hasta gibi takibi yapılıyor

Prof. Yıldızeli, önümüzdeki yıllarda ‘akciğer tamiri’  yöntemini  Türkiye’ye de yapacaklarını belirterek şu bilgileri veriyor: “Akciğer zor bulunan bir organ. Çünkü beyin ölümü gerçekleşmeden önce genellikle zarar görüyor. Dünyada da sık yapılan bir nakil değil. Geçen yıl dünyadaki nakil sayısı 2 bini geçmedi. 5 yıldır başta Kanada olmak üzere Amerika ve Avrupa’nın birkaç yerinde uygulanan yeni bir teknikle bu sorun aşılmaya çalışılıyor. Örneğin donörden akciğer çıktı ama organ dört dörtlük nakle tam uygun değil. İşte vücut dışı akciğer koruması diyebileceğimiz “ex-vivo perfusion systems” yöntemiyle organ donörden alınır alınmaz steril bir fanusta yoğun bakıma sokuluyor. Bir insanı tedavi eder gibi organtedavi ediliyor. Solunum cihazına bağlanıyor, havalanması, oksijen düzeyi vs kontrol ediliyor. Hastaya vizit yapar gibi günlük takibi yapılıyor. Organ optimum şarta ulaşınca da vakaya naklediliyor.”

YAKINDA TÜRK DOKTORLAR DA UYGULAYACAK

Organ nakliyle uğraşan her merkezin yavaş yavaş bu yöntemi uygulamaya başladığını anlatan Prof. Dr. Yıldızeli, Türkiye’de de bu işin yapılabileceğine değiniyor ve “İngiltere’de geçen yıl bu şekilde 15 hastaya nakil yapıldı. Bunu yapmak çok zor değil, cihazı çok pahalı değil çünkü. Pek çok Türk doktor bunu öğrenmek üzere Kanada ve Avrupa’da eğitimler almaya başladı zaten. Ekibin (hemşiresinden yoğun bakım doktoruna kadar) eğitimli olması ve işi ciddiye alması çok önemli. Bizim hastanemizde nakillere başlayıp belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra bu yöntemi de getirmeyi düşünüyorum. İşlevsel olarak kullanılabilirse, donörlerin yüzde 80’inden faydalanma şansımız olur” diyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.