By 26 Mayıs 2012 Devamı →

AKCİĞER NAKİLLERİ ARTIK MÜMKÜNÇift taraflı akciğer nakli ile derin bir nefes aldı
Türkiye ardı ardına yapılan yüz nakillerini konuşurken bir yandan da sessiz sedasız akciğer nakilleri gerçekleştiriliyor…Geçtiğimiz altı ay içinde Koşuyolu kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3, Çapa Tıp Fakültesi’nde 1 ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 5 akciğer nakli gerçekleştirildi. Nakilllerin sonuncusu Yedikule’de 36 yaşında bir hastaya yapıldı. Böylece Türkiye’de üçüncü kez “çift taraflı” akciğer nakli gerçekleşmiş oldu. Öte yandan geçtiğimiz Cumartesi çift taraflı akciğer nakli geçiren 31 yaşındaki Ferhat Şahin, yoğun bakımdan servise çıkarıldı ve duygularını anlattı.

Şahin, gencecik yaşına rağmen üç adım dahi atamaz hale geldiğini söyleyerek “İyileştiğimde ilk hayalim arkadaşlarla halı saha maçı yapmak. Kendimi bildim bileli ciğerlerimden rahatsızdım. Artık o sahada ben de top koşturmak istiyorum” dedi. Çift taraflı akciğer nakli daha önce İzmir’de 15 yaşında bir hastaya yapılmış ancak hasta ertesi yıl kaybedilmişti. Yedikule Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedat Altın, akciğer naklinin en zor organ nakillerinden biri olduğunu belirterek “2008’den beri hastane olarak bu işe karar verdik ve yola koyulduk. Türkiye’de şu ana kadar 26 kişiye akciğer nakli yapıldı bunların 9’u hayatta. Bu bir ekip çalışması. Ekibimizi Belçika ve Viyana’da eğitimlere gönderdik. Yeni binamızı bitirdik ve 4 yataklı transplant kliniği kurduk. Burası akıllı bina tabir edilen bir yapı. 40 kişi bu iş için çalışıyor” dedi.

Bu dev bir ekibin başarısı

İlk üç naklin tek taraflı, ikisinin çift taraflı gerçekleştirildiğini anlatan Prof. Dr. Altın, sözlerini şöyle noktalıyor: Özellikle KOAH’lı hastalarda çift taraflı yapmak gerekiyor. Dünyada yılda 3 bin 200 akciğer nakli yapılıyor. Bunların yüzde 75’i çift taraflı, yüzde 25’i tek taraflı oluyor. Bu iş tek bir ekibe ya da kişiye bağımlı olmamalı. Bir ekip donörden organı almak için gidiyor öteki ekip burada ameliyata başlıyor. Diğer ekip geldiğinde hasta nakle direkt hazır hale geliyor.


İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nde Akciğer Nakli

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı, 11 Mayıs 2012 tarihinde başarılı bir akciğer nakli gerçekleştirdi

Esenyurt Devlet Hastanesi’nden alınan akciğer, İÜ tıp Fakültesi’nde yatmakta olan silikozis tanılı bir hastaya başarılı bir operasyonla aktarıldı.

Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı kliniğinde gerçekleştirilen ameliyatı, Prof. Dr. Alper Toker, Op. Dr. Serhan Tanju, Op. Dr. Berker Özkan, Dr. Suat Erus, Dr. Murat Kapdağlı, Dr. Salih DUMAN’dan oluşan uzman ekip yaptı.

Başarılı bir operasyon sonrası ekstübe olan hasta, 16 Mayıs’ta yoğun bakımdan servise alındı. Hasta şu da gayet iyi durumda.

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Silikozis Hastası Çift Taraflı Akciğer Nakli ile Hayata Tutundu

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.