By 13 Şubat 2011 Devamı →

AHMET MARANKİ VE İBRAHİM SARAÇOĞLU’NA SUÇ DUYURUSUTohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu, televizyon kanalları, gazeteler ve internet sitelerinde yaptıkları yorumlarla halkın sağlığıyla oynadıkları iddiasıyla Prof. Dr. Ahmet Maranki ve Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.


TSÜAB Yönetim Kurulu Üyesi Zekai İlter, Prof. Dr. Ahmet Maranki ve İbrahim Adnan Saraçoğlu‘nun basın yayın organları aracılığıyla kamuoyunu yanlış bilgilendirdiklerini öne sürdü. Maranki ve Saraçoğlu’nun açıklamalarında tohumculuk meslek grubunu kötülediklerini, aynı zamanda da halkın sağlığıyla oynadıklarını iddia eden İlter, birliğin Ahmet Maranki ve İbrahim Adnan Saraçoğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

İlter, söz konusu kişilerin yaptıkları televizyon programları, internet siteleri ve beyanat verdikleri gazetelerde, “Hibrit tohumları kullanmayınız”, “Doğum oranlarının son yıllarda azalması ve kısırlık probleminde hibrit tohumların etkisi mutlaka araştırılmalıdır” şeklinde açıklamaları bulunduğunu anımsattı.

İddiaların “gerçek dışı” olduğunu savunan İlter, bu tür açıklamalarla çiftçilerin emeklerinin “heba olduğunu” söyledi. İlter, şöyle devam etti:

“Yönetim kurulumuzun aldığı kararla, Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bundan sonra televizyoncular, yayıncılar bilgiye ve belgeye dayanmayan beyanlar konusunda daha dikkatli olurlar. Bu insanlar tarım konularında bilgi sahibi olmadıkları gibi, gerçek olmayan beyanlarda bulunarak hem üreticimizi, hem tohum ıslah firmalarımızı zan altında bırakmaktadırlar. Bundan da tüketicilerimiz olumsuz etkilenmekte ve en çok kanser önleyici maddeler olan likopen ve karoten ihtiva eden sebzeler maalesef çocuklarımıza yedirilmemektedir. Üstelik bu insanlar bu iddialarını ‘Sera sebzeleri kanserojendir’ diyerek sürdürmektedirler. Tam tersine en büyük kanser önleyici maddeler likopen ve karoten sebzelerde mevcuttur. Genç çocuklarımıza, genç nesillerimize sebze yedirmeyerek onlara en büyük kötülüğü bu tür beyanlar yapmaktadır.”

Hibrit tohumlarla GDO’lu tohumlar arasında benzerlik kurulmaya çalışıldığını öne süren İlter, bu benzerliklerin, adı geçen kişilerce ortaya atıldığını ileri sürdü. Hibrit tohumun, doğada var olan doğal döllenme şeklinin, ar-ge çalışmalarıyla geliştirilmesiyle ortaya çıkarıldığını aktaran İlter, “Hibrit, doğada var olan güzelliklerin insanlığın faydasına sunulmasıdır” diye konuştu.

Zekai İlter, suç duyurusunda Maranki ve Saraçoğlu’nun “Haksız rekabet”, “Zincirleme su甝 ve “Nitelikli dolandırıcılık” suçlarını işlediklerini iddia ettiklerini, sözkonusu kişilerin hapis ve para cezasına çarptırılmalarını talep ettiklerini bildirdi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber


Yorumlar "AHMET MARANKİ VE İBRAHİM SARAÇOĞLU’NA SUÇ DUYURUSU"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. uygar dedi ki:

    ağzı olan konuşursa böyle olur… maranki'nin ağzından "sahte bilim" haricinde bir şey duymuş değilim. şimdi sivrinin biri de çıkmış hibrit istemiyoruz, tadı bozuk bu hibritin diyor! ben de gerizekalı insan istemiyorum lakin elden ne gelir… ağzı olan konuşuyor ama her beyni olan düşünmüyor maalesef!

    bu hibrit olayını biraz açarsak belki bir kısmı düşünür: gerizekalı bir çocuk isterseniz, bulabildiğiniz en gerizekalı kadın ve erkeklerden 20'şer 30'ar tane çocuk yapmalarını istersiniz. çocukların içinden yine en gerizekalı olanları seçer ve onlardan da çocuk yapmalarını istersiniz. eğer ne dediğinizi anlamayı becerebilirlerse ve bu işe yeteri kadar devam ederseniz bir süre sonra doğan çocukların tamamına yakını gerizekalı olacaktır. artık bu insanların adını "gerizekalı insan hibriti" koyabilirsiniz.

    bu hibrit her duyduğuna inanacak ve ömrü boyunca bir kez dahi kulağına üfürülenlerin doğruluğunu test etmeyecektir. okumaktan korkacak ama atıp tutmaktan asla çekinmeyecektir. birileri onun yerine her şeyi düşünmüştür nasıl olsa…

  2. AAAZZZ ZZZZZ dedi ki:

    nerde benim memleketimin mis kokulu sebze ve meyveleri neden şimdi yok bir sorarım yoksa bunlar hibrit tohummu karıştırın verin kırmızı domatesin bile kokusunu bırak rengini bırak tadı bile yok canım türkiyem hibrit tohumla üretim istemiyoruz