By 09 Haziran 2012 Devamı →

AHMET MARANKİ : TÜRKİYE’YE BİR EKOL GETİRDİMTürkiye’ye bir ekol getirdim

Kendisi de kabul ediyor; o bir fenomen. Kitapları yüz binlerce basılıyor, konferanslarını yüzlerce insan takip ediyor, katıldığı televizyon programları çok izleniyor.

Ahmet MarankiAhmet Maranki, yıllardır kozmik bilim adını verdiği, tamamlayıcı tıp yöntemlerini anlatıyor. Kendi adını verdiği markasının altında 750 besin takviyesi ürün satılıyor. Yalova’da Maranki Anadolu Bitkileri adıyla faaliyet gösteren bir bitki işleme fabrikası var. Binlerce ton bitki burada toz veya çay haline getiriliyor. Öğretilerini kendi hayatına da uygulayan Maranki, pazartesi gününden itibaren yeni yazı dizisiyle Hürriyet Gazetesi’nde olacak.

Kartvizitinizde ne yazıyor? Mesleğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

– Kartvizitimin üzerinde Phd. Ekonomist ve Mühendis yazıyor. İktisat profesörüyüm. Doktora konum siyaset ve çalışma ekonomisiydi. Stratejik araştırmalar uzmanıyım, devletteki görevim buydu. Uzun yıllar Birleşmiş Milletler’de çalıştım, kalkınma programlarını yürüttüm. Tütün eksperliği yaptım. ABD’de bitki genleri ve tarım çiftlikleri ile ilgili doktora üstü çalışmalar yaptım. Ama bugün bunların hiçbirini kullanmıyorum; sadece Ahmet Maranki’yim.

Peki şu andaki çalışma alanınızla ilgili olarak kendinizi tanımlamanız gerekse?

– Halkın verdiği unvanlarım var. Bitkilerin Efendisi, Türkiye’nin Lokman Hekimi, Kozmik Bilimci gibi…

Profesörlüğünüz ekonomi alanında ama sağlıkla ilgili çalışmalar yürütüyorsunuz. Bu bazı soru işaretlerine neden olmuyor mu?

– Ben hastalıklarla değil sağlıklı kalmakla ilgili kitaplar yazıyorum. Hastalanmadan ve kaliteli yaşamak için ne yapmak gerektiğini anlatıyorum.

Bu da koruyucu hekimliğin alanı değil mi?

– Türkiye’de koruyucu hekimliğin yaygın olduğunu görmüyorum. Ahmet Maranki, vatandaşlık vazifesi şuurunda bu işi yapıyor. Bitki okudum, toprağı biliyorum, bitkilerin etken maddelerini, bitki hastalıklarını, tahribatlarını biliyorum. Bunları bildiğim için 750 farklı bitkisel ürünü insanımızın hizmetine sundum. Hepsi Tarım ve Sağlık Bakanlığı onaylı besin destek ürünü.

KESİNLİKLE FENOMENİM

Konferanslarınıza yüzlerce kişi katılıyor, televizyonda katıldığınız programlar yüksek reyting alıyor, kitaplarınız çok satanlar arasına giriyor. Sizin için fenomen diyebilir miyiz artık?

– Benim için fenomen dendiğini çok duydum. Türkiye’ye bir ekol getirdim. Kesinlikle bir fenomen olduğumu düşünüyorum.

Yaptığınız şey bir sentez yaratmak mı? İçinde Anadolu’nun şifalı otları da var, Çin tıbbı da, Kore veya Japonya’ya ait eski reçeteler de…

– Nasıl Almanya’da, Amerika’da bunlar varsa, bizde de olsun diye çalışıyorum. Ama ithal etmedim, bu ülkede ürettim. Biz sentez yapmıyoruz. Refleksoloji, akupunktur, şiatsu, reiki veya bitki terapisi bizim töremizde var. Orta Asya’dan gelen Türk kültüründe olan şeyler. Ama bu ülkede son 200 yılda bu bilim unutturulmuş. Reiki teemmüm ve abdestin bir manasıdır. Buda’nın duruşu bizim Allahüekber’imizdir.

Esas tıbbın bugün alternatif tıp denen yöntemler olduğunu, modern tıbbın sonradan geliştiğini ve bu yüzden modern tıbbın alternatif olduğunu savunan bir görüş var. Siz buna katılıyor musunuz?

– Dünyanın tarihi milyonlarca yıl, binlerce yıllık kayıtlı Çin tıbbı var. Son 50 yılı çıkarırsak 7 bin yıldır insanlık ne yapıyordu? Kozmik bilimden faydalanıyordu. 5 bin yıllık bu gerçek tıbbı bir kenara atarsanız bugün geldiğimiz noktaya gelirsiniz. Hastane kapılarında kuyrukların olduğu, yüzde 98’i ilaç kullanan bir toplum. Modern tıptan tabii ki istifade edeceğiz ama bunun yanına kozmik bilimi yani tamamlayıcı tıbbı da koymalıyız.

Yaza girerken ne yapmalı

Şu an geçiş dönemi olduğu için hem pirinç, nohut, et gibi enerji veren hem de karpuz, kavun gibi soğutan gıdalardan uzak durmak lazım. Şu anda bedeni temizleme zamanı. Bol sebze yenmeli. Mevsim meyveleri de yenebilir, sabahları suyu içilebilir.

Her organın çalışma saati var

– 23:00- 01:00 safrakesesi çalışır, 01:00- 03:00 arası karaciğerin saatidir, o arada temizlenir.

– 03:00- 05:00 arası akciğeriniz temizlenir. Sabah 05:00- 07:00 arası kalın bağırsağın saatidir. Bütün bu zamanı uykuda geçirmek gerekir ki, organlar temizlenebilsin. Mide sabah 07:00- 9:00 arası çalışır. O arada kahvaltı etmek lazım. Ne önce ne de sonra.

Maranki’nin kozmik yorumu

Kozmik demek, Allah demek. Yani Allah’ın yarattığı kainat demek. Kozmik bilim taşlardır, renklerdir, kokulardır, sulardır, güneştir, aydır… Bunların hepsinin dününü, bugününü, yarınını araştırıyoruz.

Her gün mutlaka

– Sabah kalkınca duş alın. Ağzınızı ve burnunuzu da tuzlu suyla temizleyin.

– Hareket edin, spor yapın.

– 05:00- 07:00 arası ılık su için. Mümkünse içine bir gün limon, bir gün elma sirkesi koyun.

– Beyaz un, beyaz pirinç, siyah çay, sodyum klorürlü tuzdan uzak durun.

– Fruktoz ve glukozlu gıdalardan kaçının.

– Üç elma yiyin.

– 1.5 litreye yakın alkali (Ph değeri 7.3’ün üstünde) su için.

– Bir fincan Türk kahvesi için.

– Yemeğin üstüne tatlı veya meyve yemeyin.

– Yemek sırasında su içmeyin.

– Turfanda sebze- meyve yiyin.

Kaynak : Hurriyet

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.