By 03 Mart 2008 Devamı →

AĞIZ KANSERİBilmediğimiz sinsi bir hastalık AĞIZ KANSERİ!

Ağız KanseriBir ay içerisinde geçmeyen ağızdaki herhangi bir “şişlik veya doku değişikliğiniz” varsa ihmal etmeyin.

Lezyonun direkt muayenesi veya küçük bir biyopsi teşhisi koydurabilir. Kanserin boyutunu belirlemek ve kemikleri veya diğer bölgeleri etkileyip etkilemediğini öğrenmek üzere Bilgisayarlı Tomografi veya MR taramaları faydalı olabilir.

Semptomlar

Uzun süredir ağızda bulunan ve geçme belirtisi göstermeyen şişlik veya lekeler bir doktor (Genel Cerrah, diş hekimi veya sağlık uzmanı) tarafından kontrol edilmelidir. Aynı şekilde ağız içi veya dudaktaki ağrı vermese de iyileşmeyen herhangi bir çatlak, şişlik veya ülser muayene edilmelidir.

Gelişen bir tümör ağrı vermeyebilir ancak yayılarak kanamaya sebep olabilecek ülserler oluşturabilir. Dil kanseri çoğunlukla acı verir ve dilin anormal bir şekilde sert ve bükülmez olmasına neden olur. Düzgün konuşma veya yutkunma zorluğu ve uyuşmuşluk hissi görülebilir.

Ağız içinde sürekli beyaz lekeler (lökoplaki) veya kırmızı lekeler (eritroplaki) ortaya çıktığında bu lekeler öncü kanser koşulları (ardından kanser görülmesi muhtemel koşullar)olarak onaylanabileceğinden doktor veya diş hekimlerinin dikkatine sunulmaları gerekir.

Nedenleri

Ağız kanseri çoğunlukla tütün kullanımı ile ilgilidir. Sigarayı bırakıp pipoya veya puroya geçmek veya enfiye ya da ağızdan alınan tütün (antrun) riski azaltmaz. Katran miktarı daha düşük olan veya ‘light’ sigaralar da işe yaramaz. Bir miktar tütünü ağızda bir noktada uzun süre tutmak da çok tehlikelidir. Bu durum çoğunlukla öncü kanser koşulu olarak kabul edilen lökoplakiye neden olur (bakınız Semptomlar). Ağız kanserinin gelişimini tetikleyen diğer faktörler arasında:

* özellikle sert alkollü içkiler olmak üzere aşırı alkol tüketimi,

* alkol ve sigarayı bir arada kullanma,

* yerine oturmayan takma dişler,

* özellikle dişler pürüzlü veya sivri uçlu olduğunda yetersiz bakım yapma,

* dişteki herhangi bir keskin kenardan ötürü dilin sürekli tahriş olması ve……

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:


Yorumlar "AĞIZ KANSERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. muazzez karamızrak dedi ki:

  bende 6 aydır ağzımda geçmeyen beyaz yaralar oluştu biopsi yapıldı hpv yüksek çıktı tedavisi nasıl olcak merak ediyorum ailemde var

 2. büşra cenqiz dedi ki:

  bnm dilimde yarıklar wr acaba bu yarıklar kanser belirtisimi we 2 3 yıldır qeçmio

 3. Bünyamin dedi ki:

  Allah düşmanımın başına vermesin.

 4. lida dedi ki:

  kanser kadar illet ne var