By 17 Aralık 2011 Devamı →

ADINI FERİHA KOYDUM DİZİSİNDE ŞOKAdını Feriha Koydum dizisinde 2. Kanser Şoku
 Deniz Uğur da meme kanserine yakalandıDizide kapıcı Zehra karakterini canlandıran Vahide Gördüm‘ün ardından Sanem rolüne hayat veren Deniz Uğur da meme kanserine yakalandı.
Düzenli olarak yaptığı elle muayene sırasında göğsündeki kitleyi fark edince doktoruna başvurduğunu belirten Uğur, her iki göğsünde birden kanserli kitle bulunduğunu öğrendi.Aldığı haberi soğukkanlılıkla karşıladığını belirten Uğur, önümüzdeki hafta için ameliyat tarihi aldı.
Meme kanseri vakalarına artık çok sık rastlandığını belirten Uğur, “Kontrole gittiğimde bu ihtimal aklıma gelmişti. Çevremde de çok sık duyduğum bir rahatsızlık. O yüzden doktorum hastalığı söylediğinde pek bir şey hissetmedim. Çünkü bu artık grip gibi bir rahatsızlık oldu. Ailemde hiç meme kanseri vakası yok ama bu devirde artık çevre şartlarından herhalde pek azımız bu rahatsızlığı yaşamadan atlatacak. O yüzden doğal karşılıyorum. Gün içinde hiç aklıma gelmiyor, üzerinde durmuyorum. Filmim vizyona giriyor, onun heyecanını yaşıyorum. Üç çocuğumla ilgileniyorum. Düşünecek daha önemli şeyler var” dedi.
Kansere yakalandığını öğrendiğinde Vahide Gördüm’ü aradığını belirten Uğur, “Benimle yakından ilgilendi. O her koşulda çok dik duran, güçlü, güleryüzlü kendine güvenen biridir. O yüzden birbirimizi çok iyi severiz. Hatta şimdi diğer telefonumdan onunla mesajlaşıyorduk. Geçen gün de buluştuk, onu eskisinden çok daha güzelleşmiş ve sağlıklı gördüm. Bir kadın saçsız bile bu kadar mı güzel olur?” diye konuştu. Uğur ameliyat olduktan 2 gün sonra sette çalışmaya devam edeceğini, kemoterapi safhasında da peruk takacağını anlattı.
Henüz birkaç ay önce Vahide Gördüm’ün meme kanseri haberiyle sarsılan “Adını Feriha Koydum” dizisi ekibi ise bu yeni gelişmeyle beraber büyük üzüntü yaşadı. Tedavisi nedeniyle diziden ayrılan Vahide Gördüm’e hastalığını öğrendiği günden beri büyük destek veren Medyapım’ın patronu Fatih Aksoy, “İki değerli oyuncumuzun başına böyle bir durumun gelmesi ilginç bir tesadüf. Allah herhalde bizi sınıyor. Vahide ile bu sabah görüştük, sağlığı çok iyi. Deniz’i de sette rahat ettirmek için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yaptı.
Vahide Gördüm’ün kemoterapi nedeniyle dökülen saçlarını sette kazıtırken gözyaşları döken dizi ekibi şimdi hastalığını öğrendikleri Deniz Uğur’a sarılıp ağladı.
Son dönemde ünlü yapımcı ayrıca Tomris Giritlioğlu ile senarist Meral Okay akciğer, yönetmen Onur Ünlü kolon ve ünlü yorumcu Nilüfer de meme kanserine rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olmuştu.
MEME KANSERİ NE Kİ? SEN BUNUNLA TOP GİBİ OYNARSINDeniz Uğur internetteki sitesinde hastalığını nasıl öğrendiğini anlatan bir yazı yazdı. İşte Uğur’un o yazısından bazı bölümler:
O gün setteyken doktorumdan telefon geldi
Koordinatörümüz Batu’yla göz göze geldik. O, çıkacak pataloji raporunu beklediğimi biliyordu
Telefonun diğer ucunda bana gerekli açıklamayı yapan doktor sözünü tamamladıktan sonra, başımı salladım Batu anladı Hiç adeti olmadığı üzere, bir sigara yakıp odadan çıktı.
Stresini anlıyordum Beni çok sever. Ayrıca, aynı sette iki oyuncuya peşpeşe meme kanseri teşhisi konulması da şaka gibiydi
Ama tabii ki “biz bunu da aşacaktık”.
Bu süreçte, haberi alanların tümü bana aynı cümleyi söyledi ve bununla gururlandığımı itiraf ediyorum:
“Meme kanseri ne ki? Sen bununla top diye oynarsın ”
Haklılar
Bu hafta geçireceğim operasyonu gerçekten ciddiye almıyorum
Sonrasındaki tedavi sürecini de.“SAÇLARIM DÖKÜLECEK” DİYE ÜZÜLME FİKRİ KOMİK GELİYOR
Şunu iyi biliyorum:
Hayatta, doğum yapmaktan daha zorlu bir iş yok Dokuz aylık hamilelik sırasında vücudunda meydana gelen değişimleri saymakla bitiremezsin
Bir kadının acı eşiği sınırlarını doğumdan daha çok zorlayacak başka bir deneyim olabileceğini de sanmıyorum
Ben bunu iki kez yaşadım, güle oynaya
Belki de bu yüzden “ameliyat olacağım, kemoterapi göreceğim” diye gerilmek şöyle dursun, gün içinde aklıma bile gelmiyor.
Büyük oğlum doğduğunda yirmi beş kilo almış durumdaydım. İkizler doğduğunda otuz beş Şimdi “saçlarım dökülecek” diye üzülme fikri komik geliyor Ya da “göğsümü alacaklar” diye.
… Üstelik “bir adım geriye düşüp sonra yeniden başlama” öykülerini de çok severim ben İşin bu yönü bana heyecan veriyor gerçekten
Ayrıca merak doluyum Kendimin ve çevremdekilerin tepkilerini, davranışlarını gözlemleyeceğim, kendimi ve çevremdekileri daha iyi tanıyacağım
İster istemez kendimi ve hayatımı, bu gözlemlere dayanarak yeniden yapılandıracağım
Sınav gibi deneyimler bunlar Üzerimde, kaç not alacağımızı beklemenin sabırsızlığı var.
“Bu talihsiz kadının başına gelmeyen kalmadı” diye yakınanlara çok kızıyorum, haberiniz olsun Her fırsatta ne kadar “mağdur” olduğunu dillendirip sempati toplamaya çalışan tiplerden değilim çünkü
Hiç sevmem o halleri. Saygı da duymam.
Mücadeleye saygı duyarım. Yakınıp dövünmeden verilen mücadeleye.ÇALIŞMAKTAN DA EĞLENMEKTEN DE VAZGEÇMEYECEĞİM
Vahide’nin duruşuna saygı duyarım.
“Her şerde bir hayır vardır” sözüne de çok inanırım.

Ne görevlerimi aksatmaya, ne çalışmaktan ne de eğlenmekten vazgeçmeye hiç niyetim yok.
Rol aldığım sinema filmi yeni yılın ilk haftası vizyona giriyor, heyecanlıyım.
Düşünülenin aksine, tanıyabileceğiniz en mutlu, en talihli kadınlardan biriyim.
Savaşçı bir ruhum var ve her türlü mücadeleyi severim
Aranızdaki birçok Amazon gibi.
Hayatlarımızdaki her şeyin kontrolü bizde.
Unutmayın
Bugün dünden daha güzel, yarın daha da güzel olacakAdını Feriha Koydum dizisinde Vahide Gördüm’den sonra meme kanserine yakalanan Deniz Uğur dün akşam 18:00’da ameliyata girdi.
Göğsünün bir tanesi alınan Deniz Uğur iki saati aşkın süre ameliyatta kaldı
Hastanede ameliyat olan Uğur’u çocuklarının babası Reha Muhtar, meme kanseri tedavisi gören Vahide Gördüm, Azra Akın ve dizi arkadaşı Ceyda Ateş yalnız bırakmadı.

SAĞLIK DURUMU İYİ
Hastanede bulunan Vahide Gördüm, Uğur’un sağlık durumunun iyi olduğunu belirtirken, “Ameliyatın iyi geçtiğini söylediler. Her şey yolunda. Doktorlar Deniz Uğur’un kemoterapi görmesine gerek olmadığını iletti” dedi.
Gördüm’e kendi tedavisi de soruldu. Mart ayına kadar tedavisinin devam edeceğini belirten Uğur, “Diziye ne zaman döneceğim henüz belli değil” diyerek hastaneden ayrıldı.

MEME KANSERİNDE AŞAMA AŞAMA TEDAVİ NASIL YAPILIYOR?
Meme kanseriyle ilgili Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Mehmet Oğuz Yenidünya’ya meme kanseri ameliyatlarının aşamalarını sorduk.
Prof. Dr. Yenidünya aşamaları şöyle kaydetti: “Meme kanseri teşhisi konulduktan sonra Genel Cerrahi Kliniği’nde bir ameliyat yapılıyor. Hastalığın derecesine göre göğüs ya tamamen alınıyor ya da kısmen alınıyor. Ancak son yıllardaki yaklaşım sınırlı yeri almak şeklinde. Deniz Hanım’ın hastalığının aşaması çok önemli. Eğer göğüs alınmışsa eş zamanlı veya bu ameliyattan bir süre sonra meme estetiği yapılabiliyor. Sonrasında ise yine hastalığın boyutuna göre kemoterapi ve radyoterapi tedavisi verilebiliyor. Eğer iki saati aşmış bir ameliyatsa hastalığın derecesi üst seviyelerde olabilir. Böyle bir durumda koltuktaltındaki lenf damarlarının da temizlenmesi gerekiyor. Deniz Hanım’a acil şifalar diliyoruz, inşallah hastalığı ileri boyutta değildir ve kısa sürede iyileşir.”

AÇIKLAMA DAHA SONRA
Hastane yetkililerinden aldığımız bilgilere göre Uğur hakkında doktorlar açıklamayı daha sonra yazılı olarak yapacak. Ameliyat, Deniz Uğur’un isteği üzerine gizlilik içerisinde yürütüldü yine onun isteği üzerine açıklama sonraya bırakıldı.

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserine Karşı Prostat İlacı
Meme Kanserine Karşı Jel Geliştirildi
Meme Onarımı Gerekliliği
Meme Kanserinde Erken Teşhiş Önemli
İğneli Meme Biyopsisi Nasıl Yapılır?
Elle Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanserinde Sentinel Lenf Bezi Biyopsisi
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Mamografi Tartışması
Silikonlu Memede Kanser Riski Prof.Dr. Erkan Topuz
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Metastatik Meme Kanseri
Meme Kanserine Umut Olacak İlaç
Meme Kanserini Saptayan Kan Testi
Meme Kanserinde İlginç Sonuç

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.